Demokracii podkopává egoismus, populismus i dezinformace, řekla v Senátu Čaputová

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2021 17:38
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila do českého Senátu. Setkala se s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Prahy přijela. Připojili se k nim i další členové horní komory parlamentu. Čaputová následně v Hlavním sále Valdštejnského paláce obdržela nejvyšší ocenění Senátu.

Čaputová získala ocenění za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. Stříbrnou pamětní medaili jí v předvečer výročí pádu komunismu a obnovy demokracie v bývalém Československu předal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). "Slovensko má prezidentku, která pečuje o svobodu, pravdu o politickou kulturu a vládu práva," řekl při udělování medaile. 

Slovenská prezidentka v děkovné řeči mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Pokoušejí se podle slovenské prezidentky narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," uvedla Čaputová.

Uvedla také, že už v prvních letech po pádu komunismu v roce 1989 bylo jasné, že demokracie není stav, ale proces, ve kterém je třeba se neustále angažovat. "Věděli jsme, že stavíme dům, jehož praskliny ve zdech bude třeba neustále opravovat. Netušili jsme ale, že kromě stěn bude třeba opakovaně sanovat i jeho základy. Neočekávali jsme, že i fundamentální hodnoty se někdy stanou terčem zpochybňování, pohrdání nebo výsměchu. Že lež a nenávist se ve veřejné debatě jednou stanou tolerovaným jevem," prohlásila Čaputová.

Medaili vnímá Čaputová nejen jako své ocenění, ale i jako ocenění přátelství a dobrých vztahů mezi oběma národy. Vyzdvihla všechny, kteří se na pádu komunismu a obnově demokracie v roce 1989 podíleli. "Obzvlášť v této době je potřebné, aby tito lidé viděli v politicích oporu, a ne překážku," uvedla Čaputová na shromáždění v Senátu, kterého se zúčastnila rovněž nová předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Čaputovou následně v jednacím sále horní komory čekala zhruba čtvrthodinová debata se studenty, jejichž předchůdci hráli významnou roli zejména v prvních dnech nenásilného svržení komunistické nadvlády, a které byli přítomni také předsedové obou parlamentních komor. Následně má v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě.

Čaputová po příletu do Prahy po poledni také navštívila prezidenta Miloše Zemana, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici. Přinesla mu med a balík čajů. Zeman ji uvítal v křesle a obdaroval kyticí. Setkání nejvyšších ústavních činitelů obou zemí trvalo zhruba půl hodiny, hovořili o pandemické i vnitropolitické situaci v Česku a na Slovensku.

"Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů," řekla Čaputová. Uvedla také, že si přeje, aby i další generace zažívaly takovou blízkost, jakou ona zažívá v České republice. 

Po odjezdu ze Senátu položila Čaputová za potlesku přihlížejících květiny u památníku 17. listopadu a zapálila svíčku na pražské Národní třídě při příležitosti výročí pádu komunismu v někdejším Československu v roce 1989.

Na prezidentku čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy