Praha - Příběh o miliardáři, který přišel, viděl a zvítězil, v poslední době inspiroval i další úspěšné byznysmeny. "Novým Babišem" se nejprve rozhodl stát stávající senátor Ivo Valenta, který mandát v horní komoře získal za pravicově smýšlející stranu Soukromníků, již také od začátku finančně dotuje.
Valenta, kterému miliardy vydělala sázková kancelář Synot, přitom finančně vypomáhal i ODS, na jejíž kandidátce se Soukromníci budou na podzim ucházet o poslanecká křesla. Jak občanským demokratům, tak Soukromníkům posílá dary v řádech milionů korun. "Jsem přesvědčen o tom, že je v dnešní době nutné pomáhat prosazování myšlenek vedoucích k ochraně svobody každého aktivního jedince, bojovat proti nesmyslné ,regulokracii‘ a chránit veřejnost před politikou agrolevicové vlády," okomentoval před časem Valenta své politické donátorství deníku Právo.
Řady miliardářů, kteří se rozhodli své peníze utrácet v politice, rozšířil také zakladatel investiční společnosti Penta a jeden z nejbohatších mužů Česka Marek Dospiva. Jeho tři miliony korun patřily mezi první peníze, které loni na podzim po vzniku strany dorazily na transparentní účet nově vzniklých Realistů vedených Petrem Robejškem.
Na rozdíl od Valenty ale Dospiva sám politické ambice nemá. Jeho peníze prý mají přispět ke zlepšení politické kultury a demokracie v Česku. "Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký," řekl Aktuálně.cz Dospiva, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na více než 18 miliard korun.
Dalším donátorem tuzemské politické scény bez osobních politických ambicí je slovenský miliardář, zakladatel investiční skupiny Arca Capital Pavol Krúpa. Ze svého se rozhodl přispět Národním socialistům, bývalé straně LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka. I Krúpa doufá, že jeho blíže nespecifikovaný finanční příspěvek pomůže Národním socialistům k "řešení společenských problémů a reálné práci na zájmu občanů", jak své mecenášství zdůvodňuje v tiskové zprávě partaje.
Že zopakuje Babišův politický zázrak, naopak doufá další z bohatých Čechů, Pavel Sehnal. V minulosti vybudoval a poté dobře prodal Českou podnikatelskou pojišťovnu. Nyní má v portfoliu další pojišťovací dům Slavie, ale také třeba Aquapark Čestlice, výstaviště v pražských Letňanech nebo realitní kancelář AAA Byty.cz
Sehnal se v prosinci loňského roku rozhodl obnovit Občanskou demokratickou alianci, která v devadesátých letech patřila k vládním stranám kabinetu Václava Klause. Miliardář se teď z pozice předsedy strany pokusí dostat do sněmovny. A nepochybuje, že se to podaří.
"Pan Sehnal je jediný člověk v této zemi, který z nuly vybudoval dvě pojišťovny. Takže nechci úplně dávat rovnítko mezi budování pojišťovny a politické strany, ale přesto jsou tam významně stejné okamžiky," řekl Sehnal v dubnu v rozhovoru Hospodářským novinám.
Kolik do strany zatím investoval a kolik investovat ještě hodlá, říct nechtěl. "Deset až devadesát milionů," odpověděl na dotaz, kolik peněz je připravený do předvolební propagace ODA investovat.
Miliony nestačí
Že Babišův úspěch nikdo z podnikatelů tentokrát nejspíš nezopakuje, naznačují všechny dosud zveřejněné průzkumy. Ani jedna ze zmíněných stran, které hodlají ve volbách kandidovat samostatně, se ani na dohled nepřiblížila potřebné hranici pěti procent, jež zaručuje vstup do dolní komory.
"Hnutí ANO není o penězích, ale o tom, že jsme to odpracovali, že jsem to já osobně odpracoval. Ale oni to po čase pochopí - není to o penězích," vzkazuje svým konkurentům Andrej Babiš. "Pokud si někdo myslí, že narve peníze do politiky, ať si to myslí, ale úspěch ANO zatím spočívá v něčem jiném," dodal.
To "jiné" je v případě hnutí ANO jednoznačně osobnost Andreje Babiše. Jeden z nejbohatších Čechů se umí prezentovat jako "jeden z lidí". Svým chováním se nad obyčejné voliče, kteří si za celý život nevydělají to, co Babišův korporát Agrofert za jediný den, nepovyšuje. A navíc si podle kritiků příliš neláme hlavu s tím, jestli to, co slibuje, může také splnit.
Babiš k hnutí ANO přistupuje spíše jako k jednomu z řady svých podnikatelských projektů - 153 milionů korun, které ho zatím existence politického hnutí stála, prý nevěnoval, ale bezúročně půjčil. "Po volbách čekám, že se mi ty peníze začnou vracet," tvrdí.