reklama
 
 

ODA posílá do boje o Hrad bývalého šéfa Škodovky Kulhánka. Má velké šance, věří si strana

Aktualizováno 29. 6. 2017 11:35
Exředitel mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky. O post se chce ucházet za podpory nedávno obnovené Občanské demokratické aliance, která mu pomůže sehnat 50 tisíc podpisů pro nominační petici. Kulhánek by jako prezident chtěl dbát na dodržování ústavy, prezidentskému úřadu vrátit vážnost a důstojnost, připomenout Čechům, že mají být na co hrdi.

Praha - Občanská demokratická aliance, která se snaží navázat na tradici stejnojmenné porevoluční strany, posílá do prezidentských voleb podnikatele Vratislava Kulhánka.

Strana preferuje kandidáta z manažerského prostředí, který dokáže řídit firmu. "Měl by to být chlap, který řídil fabriku. Pracovitý, houževnatý a s lidskou důstojností," prohlásil předseda strany Pavel Sehnal.

Kulhánek, který v minulosti řídil společnost Škoda Auto a je bývalým šéfem Českého hokejového svazu, se o možnosti kandidovat dozvěděl teprve před třemi týdny. Podle Sehnala má slušné šance na úspěch. "S ohledem na to, co slyším ve svém okolí, by měl mít šance velké," upřesnil. Současně Kulhánek do strany vstoupil.

Sám ale doplnil, že by se jako prezident nechtěl míchat do stranických her a po svém zvolení by na členství a stranu zapomněl. "Jedna věc je kandidatura, druhá věc post prezidenta," řekl.

Podle předsedy Sehnala potřebují pravicové strany svého kandidáta. "Miloš Zeman nemá rád pravici a Jiří Drahoš je akademický kandidát," uvedl. ODA podle něj bude Kulhánkovu kampaň financovat, se sběrem podpisů strana začala ve čtvrtek. O podobě kampaně zatím Kulhánek nemá úplně jasno, chtěl by ale navštěvovat vysoké školy, kde je podle něj lepší prostor k debatě. 

Kulhánek prohlásil, že chce být prezidentem všech a budovat v lidech hrdost na vlastní národ. "My nejsme malí. Jsou země jako Rakousko, Norsko nebo Portugalsko, které jsou početně stejné a nestěžují si na to, že jsou bezvýznamné," vysvětlil Kulhánek.

ODA se označuje za pravicovou stranu s konzervativně liberálními postoji, která je jako jedna z mála proevropská. Cílí především na podnikatele, kterým chce zjednodušit podmínky pro fungování byznysu. Zároveň chce omezit vlivu státu a veřejných financí na podnikatelskou sféru.

Kulhánek nyní působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa a ve vědecké radě Vysoké školy ekonomické v Praze. Dříve vedl Sdružení automobilového průmyslu, byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Od roku 2002 je navíc členem světového výkonného výboru Mezinárodní obchodní komory.

autoři: ČTK, Kristýna Šopfová | 29. 6. 2017 10:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama