Bývalý velitel Hradní stráže byl obviněn. V kauze jde o necelých dvacet tisíc korun

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 2. 2017 17:02
Petr Prskavec, bývalý velitel Hradní stráže, čelí obvinění. Aktuálně.cz to potvrdila státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová. Na začátku prosince byl Prskavec odvolán z funkce, protože si měl nechávat proplácet cesty domů, zatímco zůstával v Praze. Údajně si tak neoprávněně přišel na téměř 20 tisíc korun. Jeho nadřízený Jan Kaše však připustil, že by se Prskavec do funkce mohl vrátit.
Petr Prskavec.
Petr Prskavec. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý šéf Hradní stráže Petr Prskavec byl obviněn. Aktuálně.cz to potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčková a šéf hradní vojenské kanceláře Jan Kaše. Ten Prskavce odvolal na začátku prosince, protože si měl nechávat proplácet cesty domů, zatímco zůstával v Praze. 

"Bylo skončené vyšetřování, obviněný byl seznámen s jeho výsledky a dnes mi byl předložen spis," řekla Janáčová, která Prskavcův případ dostala na stůl. Dále však nechtěla případ komentovat.

Generál Kaše, který Prskavce v prosinci kvůli údajnému zneužívání náhrad odvolal, je s vývojem vyšetřování už obeznámen. "Vím o tom," řekl Aktuálně.cz generál Jan Kaše, podle kterého není vyloučeno, že se Prskavec vrátí do své funkce. Upřesnil zároveň částku, o niž se měl Prskavec neoprávněně obohatit. "Bylo to o něco méně než 20 tisíc," řekl.

"Je to jmenovací funkce, a je to tedy plně na mém rozhodnutí. Teoreticky může být postaven zpátky do služby," vysvětlil Kaše s tím, že takový krok je ale podmíněn tím, že Prskavcovo obvinění státní zástupkyně vrátí, nebo jej nebude dál stíhat. Státní zástupkyně Janáčková Aktuálně.cz nicméně řekla, že zatím nerozhodla, jak s výsledky vyšetřování naloží.

Prskavec byl ve funkci necelý rok. Nastoupil předloni 18. prosince a nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října po vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven.

Deník Aktuálně.cz nedávno s odkazem na členy Hradní stráže napsal, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle jednoho z nich si měl například nechat otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat, nebo uzavřít v nočních hodinách bránu na Opyši, u které bydlí. Mynář to odmítl.

Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho asi 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech. Prskavec na Hrad nastoupil v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. Ve své pozici se účastnil i zavedení bezpečnostních kontrol při vstupu na Hrad. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy