Členové Hradní stráže si stěžují na zmatky i nesmyslné příkazy. Viní z nich kancléře Mynáře

Lukáš Prchal Adéla Skoupá Lukáš Prchal, Adéla Skoupá
23. 11. 2016 5:30
Uzavření východní brány Pražského hradu u Černé věže je jen jedno z několika rozhodnutí kancléře Vratislava Mynáře, které vyvolalo nevoli mezi členy Hradní stráže. Zatímco Mynář argumentuje dobou vojenského střežení, zdroje z Hradní stráže vidí za rozhodnutím kancléřovy soukromé důvody. Mluví také o dalších sporných rozhodnutích, za nimiž vidí osobní rozmary, ale i neefektivnost a špatnou organizaci hlídek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Policejní kontroly u vstupu do Pražského hradu, kvůli nimž se před areálem tvoří fronty, nejsou jedinou kritizovanou změnou zavedenou v sídle hlavy státu. V poslední době se členové Hradní stráže pozastavují nad různými zmatečnými nebo nelogickými příkazy z "vyšších míst".

Patří k nim třeba rozhodnutí prezidentova kancléře Vratislava Mynáře nechat přes noc zcela uzavřenou východní bránu Hradu u Černé věže. K ní každý den přicházejí stovky lidí po Starých zámeckých schodech. Uzavření způsobuje potíže hlavně zaměstnancům a policistům, kteří nastupují na ranní směnu a nyní musí obcházet celý hradní komplex.

"Já nejsem klíčník," reagoval v úterý Mynář. "Všechny brány Pražského hradu jsou uzavřeny v době jeho vojenského střežení, tedy i brána na Opyši. Doba vojenského střežení platí od 22:00 do 6:00 hodin," vysvětlil kancléř.

Existuje však ještě jiné vysvětlení, proč je východní brána zavřená. Vratislav Mynář bydlí v domě u brány a změny si podle zdrojů z Hradní stráže vyžádal mimo jiné kvůli tomu, že je v místě velký provoz.

Není to poprvé, co kancléř přichází se zvláštními požadavky. Před časem si nechal Hradní stráží otevřít uzavřený Jelení příkop. "Zavolalo se nám, že tam půjde, tak se tam poslal voják, aby mu otevřel a kancléř si tam mohl zaběhat," potvrdil člen Hradní stráže, který chce kvůli obavě ze ztráty zaměstnání zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná.

Mynář oponuje, že do Jeleního příkopu běhat nechodí. Nicméně podle svých slov má na Pražském hradě "v rámci svých povinností a kontrolních oprávnění umožněn vstup kamkoliv, a to v době vojenského střežení i mimo ni".

Podle téhož člena Hradní stráže některé sporné příkazy stále nebyly zrušeny. "Máme pořád nařízené, že máme kancléři vzdávat poctu." Něco takového nebylo v minulosti běžné – pocta se vzdává například prezidentovi, ústavním činitelům, zahraničním návštěvám, vysokým důstojníkům a státním symbolům.

Nad jednáním kancléře Mynáře se pozastavuje i bývalý vedoucí prezidentovy ochranky proti dlouhým zbraním Jan Ševčík.

"Podobné manýry měli komunističtí potentáti. Dělali si z ochranky či vojáků obyčejné poskoky," míní Ševčík a obzvlášť se pozastavuje nad nařízením vzdávat Mynářovi poctu. "To už je vrchol. Proč by měl voják salutovat civilistovi? Tato čest se přece vzdává vojenské hodnosti, a ne člověku," řekl Ševčík. Podle něj jde v tomto případě o obtížně prokazatelnou šikanu.

Problém však není pouze v rozmarech vedoucího prezidentovy kanceláře. Vojáci zaměstnaní na Hradě se potýkají i s neefektivností a špatnou organizací hlídek. Jde například o Hradčanské náměstí, kde stráž původně hlídala kvůli tomu, aby nikdo nevylezl na lešení a znovu neukradl prezidentskou standartu.

Jenže lešení tam už nějakou dobu nestojí. Přesto nařízení stále platí a kromě vojáka na místě nepřetržitě hlídkuje i policista.

Vedení Hradní stráže oponuje tím, že všechna bezpečnostní opatření platí kvůli posledním teroristickým útokům ve světě. "Přijatá opatření jsou řešena systematicky na stupni velení Hradní stráže a ne každý voják sloužící na Pražském hradě je s těmito opatřeními seznámen komplexně," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

Hrad nemá problémy pouze s povely z Kanceláře prezidenta republiky nebo se zmatky v Hradní stráži. O odchodu z ochranky prezidenta Miloše Zemana podle informací Aktuálně.cz přemýšlí třetina nejzkušenějších členů útvaru, protože nesouhlasí s tím, jak je řízen.

Může to vyvolat závist, ale každý vedoucí by měl být schopný zdůvodnit, proč má někdo vysoké odměny, říká aktivista Luděk Maděra. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy