Hradní protokol povede Sklenář z čínské CEFC. Forejt odvedl kus dobré práce, řekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2016 15:33
Hradní odbor protokolu, z jehož čela v úterý údajně na vlastní žádost odstoupil Jindřich Forejt, nově povede Miroslav Sklenář. Ten byl přitom protokolářem před Forejtem, nyní pracoval pro čínskou společnost China Energy Company Limited (CEFC). Tam podal tento týden výpověď. "Miroslav Sklenář se ve čtvrtek dne 8. prosince 2016 stal zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky," napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář pověřil Miroslava Sklenáře vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky," dodal.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Dlouholetý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář se vrátil na Pražský hrad. Kancléř Vratislav Mynář jej ve čvrtek pověřil vedením odboru protokolu, ze kterého v úterý odešel Jindřich Forejt, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O nástupu Sklenáře, který dosud pracoval v čínské firmě CEFC a jenž chce na Hradě působit jen dočasně, se v posledních dnech spekulovalo.

Forejt svůj odchod oznámil v úterý, zdůvodnil ho zdravotními a osobními důvody. Sklenář už na Hradě v odboru protokolu pracoval za prezidentství Václava Havla. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta, s kterým měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky CEFC.

Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem. O uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company Sklenář požádal v uplynulých dnech, CEFC mu vyhověla. 

Sklenář po svém pověření sdělil, že chce odbor protokolu stabilizovat a personální změny v něm nechystá. Působit tam chce v řádu měsíců, ne v řádu let. "Prezident republiky potřebuje stoprocentní a perfektní servis, na který byl zvyklý. A moje jediná úloha je, aby ten servis byl minimálně stejný a v ideálním případě ještě lepší," řekl Sklenář ke svému úkolu.

S návrhem na opětovné působení na Hradě ho oslovil kancléř prezidenta Vratislav Mynář s tím, že o tom mluvil s prezidentem Milošem Zemanem. "A pan prezident mi řekl, já si ho velmi vážím, mám ho osobně velmi rád, a pan prezident mi sdělil, že bude rád, pokud budu určitou dobu k dispozici a stabilizuji fungování protokolu," dodal. 

Šestačtyřicetiletý Sklenář již na Hradě v čele protokolu působil za bývalých prezidentů Václava Havla i Václava Klause, na odboru pracoval i necelý rok za Zemana. "Takže fungování Hradu znám poměrně dobře. Pan Forejt byl můj stážista, já jsem ho v září 2002 jako studenta na Hrad přivedl a myslím si, že udělal kus poctivé práce," poznamenal. Navenek bylo podle něj fungování hradního protokolu zcela v pořádku. Kauzy z poslední doby, které byly s odborem protokolu a Forejtem spojovány, nechtěl hodnotit. "Já jsem u toho nebyl. Na základě mediálních informací nemohu objektivně tu věc hodnotit," řekl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy