Mynář: O nahrávce s Forejtem nevím, videopůjčovnu nemám. Ukažte mi blbce, který by se ho zbavoval

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 12. 2016 16:28
Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář tvrdí, že kancelář odcházejícího šéfa protokolu Jindřicha Forejta byla zapečetěná pouze proto, aby do ní po dobu jeho nemoci nemohl vstupovat nikdo cizí. Popírá také, že by se ho chtěl zbavit. Podle něj byl Forejt profesionál každým coulem. O žádném kompromitujícím videu prý nic neví. "Nejsem majitel videopůjčovny," odvětil. Forejta prý on ani prezident nepřemlouvali, aby ve funkci zůstal. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Mynář také řekl, že zdravotní stav prezidenta se zlepšil, proto se prý již neschází konzilium.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: DVTV

S odchodem pana Forejta z Hradu se mluví o intrikách vás a pana Nejedlého. Tedy hlavně o tom, že jste se jej chtěli dlouhodobě zbavit.  

Vratislav Mynář: Otázka ohledně intrik na Hradě, Nejedlého a mé snahy je taková hloupost, že jsem větší neslyšel. Kdybych to dokázal vztáhnout třeba na svou osobu, tak je to stejné, jako byste tvrdil, že jsem žena. Je to nesmysl, ukažte mi toho blbce, který by se zbavoval člověka, který tady vydržel 14 let, profesionála každým coulem.

Tohle dělají akorát malí lidé, kteří se bojí, že je někdo přeskočí. Mě pan Forejt nemohl přeskočit, já jsem k tomu žádný důvod neměl a já jsem s jeho prací byl maximálně spokojený. Byl bych hlupák, kdybych se ho zbavoval. Pro mě je ale důležité, že je spokojený pan prezident a že funguje protokol. A to bylo zajištěno.

Jaké důvody podle vás tedy vedly k tomu, že pan Forejt skončil?

To je otázka na pana Forejta. Mě požádal o uvolnění z funkce ředitele protokolu, já jsem s ním o tom krátce hovořil, říkal mi, že je to ze zdravotních důvodů, protože samozřejmě oněch 14 let sehrálo roli a hodně stresu se na něm asi podepsalo. Ale já jsem nechtěl být tak osobní, abych se ptal, jaké zdravotní důvody ho k tomu vedou. Respektoval jsem jeho rozhodnutí, i když z toho nejsem nadšený.

Sehrálo v rozhodování Forejta roli video, které bylo nabízeno na prodej některým redakcím?

To se musíte zeptat pana Forejta. Já o žádném videu nevím, já nejsem majitel videopůjčovny. Pan Forejt mě požádal o to, aby mohl skončit jako ředitel protokolu k 31. prosinci…

Proč tedy byla zapečetěna v pátek jeho kancelář?

Se zapečetěním dělají všichni novináři zase strašnou hrůzu. Vzhledem k tomu, že má dojít k nějakému formálnímu předání, což je potřeba v rámci inventarizace a podobně, nechtěl jsem po dobu, kdy je pan ředitel Forejt na nemocenské, aby kdokoliv mohl mít přístup do té kanceláře a aby docházelo k jakýmkoliv nejasnostem. To znamená, že to bylo pro dobro obou stran. Jak pana ředitele Forejta, tak zaměstnanců, tak Kanceláře prezidenta republiky.

Důvodem zapečetění tedy bylo, aby se do jeho kanceláře nikdo nedostal?

Důvod bylo, aby se do kanceláře dostal pan ředitel Forejt a nikdo jiný, a to do doby, než bude zdravotně v pořádku a budeme si moct všechno předat.

Takže tam mohl jenom pan Forejt?

Byla zapečetěna, aby se tam nikdo cizí kromě pana ředitele nedostal.

Jak je to nyní s panem Sklenářem? On byl nyní jen pověřen a na místo ředitele bude výběrové řízení?

Já nevím, jestli bude výběrové řízení. To, že pan Sklenář je zatím pověřen, znamená, že od dnešního dne je plnohodnotným zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky odboru protokolu a já jsem ho pověřil vedením. A zase nehledejme v tom nic složitého. Obě strany jsme řekly, že si chceme vyzkoušet ten vztah, nechci používat termín zkušební doba. Nicméně po tu dobu je pověřen vedením. Já nevím, jestli ta doba může trvat měsíc, půlrok, nebo rok, nebo jestli se jednou stane ředitelem protokolu.

A neměl byste vybrat ředitele protokolu?

Já nejsem pod žádným tlakem, že bych hned musel jmenovat ředitele protokolu. Ten protokol i díky Jindrovi Forejtovi je v tak dobré kondici, že nepotřebuje neodkladně svého ředitele. To, že jsem ho pověřil vedením, je z titulu toho, že samozřejmě každý odbor a všichni podřízení jsou rádi a musí mít prostě jednoho pána. Proto jsem pana Sklenáře pověřil vedením do doby, než si to řádně vyzkoušíme.

Mluvili jste s panem Forejtem o jeho budoucnosti a co by chtěl dělat poté, co odejde z Hradu?

Nemluvili jsme o tom. Říkal, že si nějakou dobu bude potřeba dát oddych. Ale znovu říkám, neřešili jsme to, já jsem do toho nechtěl vnášet nějaké emoce. Respektoval jsem rozhodnutí pana ředitele.

Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann.
15:04
Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann. | Video: Martin Veselovský

Prezident dobře vidí, malinko hůř slyší

Mimochodem, jak je to nyní se zdravotním stavem pana prezidenta? Jeho konzilium se už neschází.

Jsme strašně rádi, že zdravotní stav pana prezidenta je natolik dobrý, že žádné konzilium nepotřebuje, a nechtěli jsme tím samozřejmě obtěžovat věhlasné profesory, aby se k tomu museli pravidelně scházet. Panu prezidentovi se v poslední době zlepšily výsledky cukru, což z nějaké hodnoty 9 kleslo na 6, což jsme rádi.

A pokud by se měl objevit nějaký zdravotní problém, což už jsem někde viděl ty nehoráznosti a hlouposti, že špatně vidí, nerozeznává své spolupracovníky, tak můžu říct, že pan prezident normálně vidí a čte bez brýlí. Částečně malinko hůř slyší. Pan prezident dneska kromě toho, že ho trápí ten letitý problém s neuropatií (nezánětlivé onemocnění nervu, pozn. red.), nemá žádný zdravotní problém.

Včera ve sněmovně bylo vidět, že pan prezident má problém slézt z malého stupínku…

Já jsem vám řekl, že pan prezident jediný problém, co má, je s neuropatií. Neuropatie je neléčitelná, naštěstí se to u pana prezidenta nezhoršuje, ale ani bohužel nezlepšuje. To znamená, že pokud vy byste chodil tak, že necítíte chodidla, tak si asi umíte představit, že ten pohyb není zcela ideální. Jediné, co to může vyvolávat, jsou nějaké spekulace lidí...

Prověrku vyřešíme

Pan Sklenář v tuto chvíli bude muset žádat o bezpečnostní prověrku?

Pan Sklenář v tenhle ten moment má prověrku na stupeň vyhrazené, což mu umožňuje v téměř 99 procentech vykonávat svou funkci.

Forejt má prověrku na stupeň tajné.

Byl by tam jeden jediný problém, pokud by se třeba jelo na summit NATO, což my teď nepředpokládáme. Máme relativně čas na vyřízení téhle formality.

Přemlouval prezident pana Forejta, aby neodcházel, když říkáte, že se rozhodl sám? Neříkal pan prezident, že mu bude Forejt třeba chybět – vždyť o něm mluvil jako o „Jindříškovi“?

Za odchodem Forejta nestojí intriky, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman odmítl, že by za odchodem šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta stály intriky kancléře Vratislava Mynáře a hlavního Zemanova poradce Martina Nejedlého. Forejtova výměna se podle něj chystala několik měsíců. Ke kompromitujícímu videu, na něž média v posledních dnech upozornila a na němž je údajně Forejt zachycen, Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce. Lidi, kteří ho natočili, označil za špínu, stejně jako ty, kteří ho koupili. Forejt podle něj chtěl rezignovat opakovaně, protože byl unavený. Zároveň dodal, že udělá všechno proto, aby se mohl stát velvyslancem ve Vatikánu.

Z lidského hlediska jsme o tom nemluvili. Pan prezident samozřejmě stejně tak jako já zalitoval, že k té záležitosti došlo, nicméně každý den přináší nové záležitosti a musíme se tomu přizpůsobit. Pan prezident s panem Forejtem ale nemluvil, nechal to zcela v mé kompetenci.

Ani telefonicky se nespojili?

Nemám tu informaci.

Vy jste ho nepřemlouval?

Pan Jindřich Forejt si hodně chránil soukromí, což chápu a snaží se to dělat každý z nás. Já jsem respektoval osobní lidské rozhodnutí pana Forejta. Pokud by mi řekl, že je to proto, že se špatně vyspal, tak bych se ho asi snažil přemluvit, ale pokud mi řekne, že je to ze zdravotních důvodů... Já nejsem hyena, já jsem člověk, který je uznalý, a pokud o tom sám pan Forejt nechtěl mluvit, já z něj nepáčím tyhle informace.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy