Mynář: O nahrávce s Forejtem nevím, videopůjčovnu nemám. Ukažte mi blbce, který by se ho zbavoval

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 12. 2016 16:28
Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář tvrdí, že kancelář odcházejícího šéfa protokolu Jindřicha Forejta byla zapečetěná pouze proto, aby do ní po dobu jeho nemoci nemohl vstupovat nikdo cizí. Popírá také, že by se ho chtěl zbavit. Podle něj byl Forejt profesionál každým coulem. O žádném kompromitujícím videu prý nic neví. "Nejsem majitel videopůjčovny," odvětil. Forejta prý on ani prezident nepřemlouvali, aby ve funkci zůstal. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Mynář také řekl, že zdravotní stav prezidenta se zlepšil, proto se prý již neschází konzilium.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: DVTV

S odchodem pana Forejta z Hradu se mluví o intrikách vás a pana Nejedlého. Tedy hlavně o tom, že jste se jej chtěli dlouhodobě zbavit.  

Vratislav Mynář: Otázka ohledně intrik na Hradě, Nejedlého a mé snahy je taková hloupost, že jsem větší neslyšel. Kdybych to dokázal vztáhnout třeba na svou osobu, tak je to stejné, jako byste tvrdil, že jsem žena. Je to nesmysl, ukažte mi toho blbce, který by se zbavoval člověka, který tady vydržel 14 let, profesionála každým coulem.

Tohle dělají akorát malí lidé, kteří se bojí, že je někdo přeskočí. Mě pan Forejt nemohl přeskočit, já jsem k tomu žádný důvod neměl a já jsem s jeho prací byl maximálně spokojený. Byl bych hlupák, kdybych se ho zbavoval. Pro mě je ale důležité, že je spokojený pan prezident a že funguje protokol. A to bylo zajištěno.

Jaké důvody podle vás tedy vedly k tomu, že pan Forejt skončil?

To je otázka na pana Forejta. Mě požádal o uvolnění z funkce ředitele protokolu, já jsem s ním o tom krátce hovořil, říkal mi, že je to ze zdravotních důvodů, protože samozřejmě oněch 14 let sehrálo roli a hodně stresu se na něm asi podepsalo. Ale já jsem nechtěl být tak osobní, abych se ptal, jaké zdravotní důvody ho k tomu vedou. Respektoval jsem jeho rozhodnutí, i když z toho nejsem nadšený.

Sehrálo v rozhodování Forejta roli video, které bylo nabízeno na prodej některým redakcím?

To se musíte zeptat pana Forejta. Já o žádném videu nevím, já nejsem majitel videopůjčovny. Pan Forejt mě požádal o to, aby mohl skončit jako ředitel protokolu k 31. prosinci…

Proč tedy byla zapečetěna v pátek jeho kancelář?

Se zapečetěním dělají všichni novináři zase strašnou hrůzu. Vzhledem k tomu, že má dojít k nějakému formálnímu předání, což je potřeba v rámci inventarizace a podobně, nechtěl jsem po dobu, kdy je pan ředitel Forejt na nemocenské, aby kdokoliv mohl mít přístup do té kanceláře a aby docházelo k jakýmkoliv nejasnostem. To znamená, že to bylo pro dobro obou stran. Jak pana ředitele Forejta, tak zaměstnanců, tak Kanceláře prezidenta republiky.

Důvodem zapečetění tedy bylo, aby se do jeho kanceláře nikdo nedostal?

Důvod bylo, aby se do kanceláře dostal pan ředitel Forejt a nikdo jiný, a to do doby, než bude zdravotně v pořádku a budeme si moct všechno předat.

Takže tam mohl jenom pan Forejt?

Byla zapečetěna, aby se tam nikdo cizí kromě pana ředitele nedostal.

Jak je to nyní s panem Sklenářem? On byl nyní jen pověřen a na místo ředitele bude výběrové řízení?

Já nevím, jestli bude výběrové řízení. To, že pan Sklenář je zatím pověřen, znamená, že od dnešního dne je plnohodnotným zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky odboru protokolu a já jsem ho pověřil vedením. A zase nehledejme v tom nic složitého. Obě strany jsme řekly, že si chceme vyzkoušet ten vztah, nechci používat termín zkušební doba. Nicméně po tu dobu je pověřen vedením. Já nevím, jestli ta doba může trvat měsíc, půlrok, nebo rok, nebo jestli se jednou stane ředitelem protokolu.

A neměl byste vybrat ředitele protokolu?

Já nejsem pod žádným tlakem, že bych hned musel jmenovat ředitele protokolu. Ten protokol i díky Jindrovi Forejtovi je v tak dobré kondici, že nepotřebuje neodkladně svého ředitele. To, že jsem ho pověřil vedením, je z titulu toho, že samozřejmě každý odbor a všichni podřízení jsou rádi a musí mít prostě jednoho pána. Proto jsem pana Sklenáře pověřil vedením do doby, než si to řádně vyzkoušíme.

Mluvili jste s panem Forejtem o jeho budoucnosti a co by chtěl dělat poté, co odejde z Hradu?

Nemluvili jsme o tom. Říkal, že si nějakou dobu bude potřeba dát oddych. Ale znovu říkám, neřešili jsme to, já jsem do toho nechtěl vnášet nějaké emoce. Respektoval jsem rozhodnutí pana ředitele.

Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann.
15:04
Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann. | Video: Martin Veselovský

Prezident dobře vidí, malinko hůř slyší

Mimochodem, jak je to nyní se zdravotním stavem pana prezidenta? Jeho konzilium se už neschází.

Jsme strašně rádi, že zdravotní stav pana prezidenta je natolik dobrý, že žádné konzilium nepotřebuje, a nechtěli jsme tím samozřejmě obtěžovat věhlasné profesory, aby se k tomu museli pravidelně scházet. Panu prezidentovi se v poslední době zlepšily výsledky cukru, což z nějaké hodnoty 9 kleslo na 6, což jsme rádi.

A pokud by se měl objevit nějaký zdravotní problém, což už jsem někde viděl ty nehoráznosti a hlouposti, že špatně vidí, nerozeznává své spolupracovníky, tak můžu říct, že pan prezident normálně vidí a čte bez brýlí. Částečně malinko hůř slyší. Pan prezident dneska kromě toho, že ho trápí ten letitý problém s neuropatií (nezánětlivé onemocnění nervu, pozn. red.), nemá žádný zdravotní problém.

Včera ve sněmovně bylo vidět, že pan prezident má problém slézt z malého stupínku…

Já jsem vám řekl, že pan prezident jediný problém, co má, je s neuropatií. Neuropatie je neléčitelná, naštěstí se to u pana prezidenta nezhoršuje, ale ani bohužel nezlepšuje. To znamená, že pokud vy byste chodil tak, že necítíte chodidla, tak si asi umíte představit, že ten pohyb není zcela ideální. Jediné, co to může vyvolávat, jsou nějaké spekulace lidí...

Prověrku vyřešíme

Pan Sklenář v tuto chvíli bude muset žádat o bezpečnostní prověrku?

Pan Sklenář v tenhle ten moment má prověrku na stupeň vyhrazené, což mu umožňuje v téměř 99 procentech vykonávat svou funkci.

Forejt má prověrku na stupeň tajné.

Byl by tam jeden jediný problém, pokud by se třeba jelo na summit NATO, což my teď nepředpokládáme. Máme relativně čas na vyřízení téhle formality.

Přemlouval prezident pana Forejta, aby neodcházel, když říkáte, že se rozhodl sám? Neříkal pan prezident, že mu bude Forejt třeba chybět – vždyť o něm mluvil jako o „Jindříškovi“?

Za odchodem Forejta nestojí intriky, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman odmítl, že by za odchodem šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta stály intriky kancléře Vratislava Mynáře a hlavního Zemanova poradce Martina Nejedlého. Forejtova výměna se podle něj chystala několik měsíců. Ke kompromitujícímu videu, na něž média v posledních dnech upozornila a na němž je údajně Forejt zachycen, Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce. Lidi, kteří ho natočili, označil za špínu, stejně jako ty, kteří ho koupili. Forejt podle něj chtěl rezignovat opakovaně, protože byl unavený. Zároveň dodal, že udělá všechno proto, aby se mohl stát velvyslancem ve Vatikánu.

Z lidského hlediska jsme o tom nemluvili. Pan prezident samozřejmě stejně tak jako já zalitoval, že k té záležitosti došlo, nicméně každý den přináší nové záležitosti a musíme se tomu přizpůsobit. Pan prezident s panem Forejtem ale nemluvil, nechal to zcela v mé kompetenci.

Ani telefonicky se nespojili?

Nemám tu informaci.

Vy jste ho nepřemlouval?

Pan Jindřich Forejt si hodně chránil soukromí, což chápu a snaží se to dělat každý z nás. Já jsem respektoval osobní lidské rozhodnutí pana Forejta. Pokud by mi řekl, že je to proto, že se špatně vyspal, tak bych se ho asi snažil přemluvit, ale pokud mi řekne, že je to ze zdravotních důvodů... Já nejsem hyena, já jsem člověk, který je uznalý, a pokud o tom sám pan Forejt nechtěl mluvit, já z něj nepáčím tyhle informace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy