Forejt má špatnou pověst, byla by to urážka Vatikánu. Velvyslancem být nemůže, říkají exministři

Lukáš Prchal Michael Švec Lukáš Prchal, Michael Švec
7. 12. 2016 19:55
Dosavadní šéf hradního protokolu by se stále mohl stát velvyslancem ve Vatikánu, míní prezident Miloš Zeman. To však odmítají bývalí ministři zahraničí, podle nichž by Forejtovo schválení do této funkce bylo nevhodné. Černínský palác, který protokolistu stále eviduje jako svého zaměstnance, se k Forejtovým velvyslaneckým ambicím nevyjadřuje.
Foto: ČTK

PrahaJindřich Forejt sice musel skončit na postu hradního protokoláře, prezident Miloš Zeman však stále chce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu. Černínský palác nominace na velvyslance komentovat nesmí, nicméně bývalí šéfové české diplomacie se shodují v tom, že Forejt na postu ambasadora nemá co dělat.

"Je od prezidenta hezké, že je vůči panu Forejtovi loajální, nicméně je to neúcta k Vatikánu," řekl Aktuálně.cz exministr Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Je podivný postoj, aby někdo, koho musel pan prezident z Hradu vyhodit, jej nakonec ještě zastupoval u Svatého otce," dodal.

Podobný názor má i Schwarzenbergův předchůdce ve funkci Cyril Svoboda (dříve KDU-ČSL). "Ten člověk podle mého názoru ani nebyl dobrý protokolista, správný šéf protokolu totiž není vidět. On tam však neustále chodil tak, aby byl vidět, a v tomto ohledu se choval neprofesionálně," sdělil Aktuálně.cz exministr.

"Ještě víc mi vadí, že lhal o svém vzdělání. Řekl, že má vysokou školu, a on ji nemá. Velvyslanec podle služebního zákona, kdyby byl kariérním diplomatem, vysokou školu mít musí," doplnil.

Neměl by autoritu

"Nejzávažnější je, že Vatikán má své zdroje, dostává i informace od biskupské konference v Česku, a všechno ví. Sice si nedokážu představit, že by Vatikán nedal agrément, nicméně tam půjde se špatnou pověstí a nikdo s ním nebude komunikovat," míní Svoboda. "Když jdete do úřadu se špatnou pověstí, nikdo vás jako svého partnera nevezme, a nemůže tak ani vykonávat svou práci pořádně, protože nebude mít autoritu," dodal. Bývalý šéfdiplomat zdůraznil, že jmenování velvyslanců musí kontrasignovat premiér a za jeho rozhodnutí nese podle ústavy odpovědnost vláda jako celek. "Podle mě je to chyba a doufám, že to nepodepíše. Kdybych byl členem vlády, ruku pro to nezvednu," dodal Svoboda.

Ministerstvo zahraničí Zemanovo přání, aby se Forejt stal ambasadorem ve Vatikánu, komentovat nechtělo. "Nominace na posty velvyslanců probíhají v utajeném režimu a nesmíme se k tomu vyjadřovat do doby, kdy kandidát na velvyslance dostane agrément od hostitelské země," řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Šéf resortu Lubomír Zaorálek o jménu budoucího velvyslance také odmítl spekulovat. "Je tu celá řada věcí, které musí takový kandidát splnit, a podobně to musí vidět i druhá strana. Pokud se tohle nepotká, nemá cenu mluvit o žádném jménu a já na to nikdy nepřistoupím," řekl v ČT.

Hradní protokolář je nadále v evidenci zaměstnanců ministerstva zahraničí, jenže na podstatně nižší úrovni. Je veden na pozici asistenta v deváté platové třídě. "To je pozice, která mu přísluší na základě dosaženého vzdělání," vysvětlila Lagronová s tím, že protokolář do středy ministerstvo ohledně svého dalšího působení neinformoval.

"Pokud se ozve a bude chtít nastoupit, tak může. Ale musí nastoupit na to místo, které bude odpovídat jeho kvalifikaci," dodala. Jenže i na pozici asistenta je jednou ze základních podmínek bezpečnostní prověrka na stupeň tajné.

A vzhledem k diskreditačnímu videu, na němž je údajně Forejt zachycen, není pravděpodobné, že by mu Národní bezpečnostní úřad druhé nejvyšší prověření ponechal či udělil. Mluvčí NBÚ Radek Holý Aktuálně.cz sdělil, že úřad prověřuje skutečnosti, které můžou mít vliv na to, zda žadatel nebo držitel prověrky splňuje zákonné podmínky. "Obecně lze uvést, že takovou skutečností jsou samozřejmě i případné informace, pro které by mohl být držitel osvědčení vydíratelný," řekl Holý. Podle člena sněmovní komise pro kontrolu činnosti NBÚ Martina Lanka (Úsvit) Forejt prověrku na stupeň tajné má, může o ni ale přijít.

Forejt na Hradě končí k 31. prosinci a po Novém roce by tak měl rovnou nastoupit v Černínském paláci. "Měl by se ozvat, protože má u nás takzvané služební neplacené volno, protože pracuje na Hradě jako šéf protokolu. A pokud přestane, měl by se hypoteticky hned 1. ledna dostavit k nám a začít tam pracovat na své pozici. Pokud se neozve a nepřijde, vzniká mu absence, což je samozřejmě porušení pracovní kázně," uzavřela mluvčí Lagronová. 

Zeman není schopen rozpoznat profesionalitu lidí, chybí mu sociální inteligence, aby poznal, na koho se má spoléhat, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 37 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 39 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy