Forejt má špatnou pověst, byla by to urážka Vatikánu. Velvyslancem být nemůže, říkají exministři

Lukáš Prchal Michael Švec Lukáš Prchal, Michael Švec
7. 12. 2016 19:55
Dosavadní šéf hradního protokolu by se stále mohl stát velvyslancem ve Vatikánu, míní prezident Miloš Zeman. To však odmítají bývalí ministři zahraničí, podle nichž by Forejtovo schválení do této funkce bylo nevhodné. Černínský palác, který protokolistu stále eviduje jako svého zaměstnance, se k Forejtovým velvyslaneckým ambicím nevyjadřuje.
Foto: ČTK

PrahaJindřich Forejt sice musel skončit na postu hradního protokoláře, prezident Miloš Zeman však stále chce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu. Černínský palác nominace na velvyslance komentovat nesmí, nicméně bývalí šéfové české diplomacie se shodují v tom, že Forejt na postu ambasadora nemá co dělat.

"Je od prezidenta hezké, že je vůči panu Forejtovi loajální, nicméně je to neúcta k Vatikánu," řekl Aktuálně.cz exministr Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Je podivný postoj, aby někdo, koho musel pan prezident z Hradu vyhodit, jej nakonec ještě zastupoval u Svatého otce," dodal.

Podobný názor má i Schwarzenbergův předchůdce ve funkci Cyril Svoboda (dříve KDU-ČSL). "Ten člověk podle mého názoru ani nebyl dobrý protokolista, správný šéf protokolu totiž není vidět. On tam však neustále chodil tak, aby byl vidět, a v tomto ohledu se choval neprofesionálně," sdělil Aktuálně.cz exministr.

"Ještě víc mi vadí, že lhal o svém vzdělání. Řekl, že má vysokou školu, a on ji nemá. Velvyslanec podle služebního zákona, kdyby byl kariérním diplomatem, vysokou školu mít musí," doplnil.

Neměl by autoritu

"Nejzávažnější je, že Vatikán má své zdroje, dostává i informace od biskupské konference v Česku, a všechno ví. Sice si nedokážu představit, že by Vatikán nedal agrément, nicméně tam půjde se špatnou pověstí a nikdo s ním nebude komunikovat," míní Svoboda. "Když jdete do úřadu se špatnou pověstí, nikdo vás jako svého partnera nevezme, a nemůže tak ani vykonávat svou práci pořádně, protože nebude mít autoritu," dodal. Bývalý šéfdiplomat zdůraznil, že jmenování velvyslanců musí kontrasignovat premiér a za jeho rozhodnutí nese podle ústavy odpovědnost vláda jako celek. "Podle mě je to chyba a doufám, že to nepodepíše. Kdybych byl členem vlády, ruku pro to nezvednu," dodal Svoboda.

Ministerstvo zahraničí Zemanovo přání, aby se Forejt stal ambasadorem ve Vatikánu, komentovat nechtělo. "Nominace na posty velvyslanců probíhají v utajeném režimu a nesmíme se k tomu vyjadřovat do doby, kdy kandidát na velvyslance dostane agrément od hostitelské země," řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Šéf resortu Lubomír Zaorálek o jménu budoucího velvyslance také odmítl spekulovat. "Je tu celá řada věcí, které musí takový kandidát splnit, a podobně to musí vidět i druhá strana. Pokud se tohle nepotká, nemá cenu mluvit o žádném jménu a já na to nikdy nepřistoupím," řekl v ČT.

Hradní protokolář je nadále v evidenci zaměstnanců ministerstva zahraničí, jenže na podstatně nižší úrovni. Je veden na pozici asistenta v deváté platové třídě. "To je pozice, která mu přísluší na základě dosaženého vzdělání," vysvětlila Lagronová s tím, že protokolář do středy ministerstvo ohledně svého dalšího působení neinformoval.

"Pokud se ozve a bude chtít nastoupit, tak může. Ale musí nastoupit na to místo, které bude odpovídat jeho kvalifikaci," dodala. Jenže i na pozici asistenta je jednou ze základních podmínek bezpečnostní prověrka na stupeň tajné.

A vzhledem k diskreditačnímu videu, na němž je údajně Forejt zachycen, není pravděpodobné, že by mu Národní bezpečnostní úřad druhé nejvyšší prověření ponechal či udělil. Mluvčí NBÚ Radek Holý Aktuálně.cz sdělil, že úřad prověřuje skutečnosti, které můžou mít vliv na to, zda žadatel nebo držitel prověrky splňuje zákonné podmínky. "Obecně lze uvést, že takovou skutečností jsou samozřejmě i případné informace, pro které by mohl být držitel osvědčení vydíratelný," řekl Holý. Podle člena sněmovní komise pro kontrolu činnosti NBÚ Martina Lanka (Úsvit) Forejt prověrku na stupeň tajné má, může o ni ale přijít.

Forejt na Hradě končí k 31. prosinci a po Novém roce by tak měl rovnou nastoupit v Černínském paláci. "Měl by se ozvat, protože má u nás takzvané služební neplacené volno, protože pracuje na Hradě jako šéf protokolu. A pokud přestane, měl by se hypoteticky hned 1. ledna dostavit k nám a začít tam pracovat na své pozici. Pokud se neozve a nepřijde, vzniká mu absence, což je samozřejmě porušení pracovní kázně," uzavřela mluvčí Lagronová. 

Zeman není schopen rozpoznat profesionalitu lidí, chybí mu sociální inteligence, aby poznal, na koho se má spoléhat, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy