Byty určené k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci, říká ombudsman

ČTK ČTK
2. 4. 2024 12:09
Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman se zabýval stížností obyvatele domu, kterému vadilo, že sousední byty určené k trvalému bydlení využívají krátkodobě rekreanti.
Ombudsman Stanislav Křeček
Ombudsman Stanislav Křeček | Foto: Jakub Plíhal

Stavbu lze podle ombudsmana používat jen k povolenému účelu. "Je veřejným zájmem, aby byla stavba užívána k povolenému účelu. Nabízení krátkodobých pronájmů ve stavbách určených pro trvalé bydlení je v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a považuji to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by měli takové byty nechat rekolaudovat," uvedl Křeček. 

Stavební úřad může posoudit, zda jsou byty zkolaudované k bydlení skutečně tak používány, nebo slouží ke krátkodobému ubytování. Ve spolupráci s živnostenským úřadem může prověřit účel poskytovaných služeb i dělat neohlášené prohlídky.

V daném případě stavební úřad sice provedl několik neohlášených kontrolních prohlídek, ale ve své běžné pracovní době. Prohlídky tak byly neúspěšné. Typickými nájemci jsou totiž turisti, kteří se do bytu vracejí mnohdy až v pozdních večerních hodinách.

"Jsem si vědom toho, že nalezení hranice, kdy je byt užíván k bydlení a kdy tomu tak není, vyžaduje provedení velmi precizního, a tím i časově náročného dokazování. I přesto nemohu ze své pozice přehlížet jednání vlastníků bytů, kteří svým jednáním porušují jednu ze základních povinností veřejného stavebního práva spočívající v povinnosti užívat stavbu jen k povolenému účelu," uvedl ombudsman.

Podle něj zde nejde jen o zaryté trvání na dodržování zákona. Nájem bytu či domu pro trvalé bydlení má úplně jiný účel a jiné vlivy na okolí než přechodné ubytování rekreačně-turistického charakteru. "Nelze libovolně zaměňovat základní potřebu bydlení a krátkodobé, obvykle opakované, ubytování. Stálý nájemce uspokojuje své základní potřeby na bydlení, zatímco krátkodobý ubytovatel uspokojuje například své společenské potřeby," vysvětlil Křeček.

Stavebnímu úřadu ombudsman doporučil, aby získal potřebné důkazy nejen z prohlídek, ale i ze svědeckých výpovědí obyvatel domu. Připomněl také, že při podezření spáchání přestupku nepovoleného používání stavby si může stavební úřad vyžádat součinnost policie. Ta může zkontrolovat doklady osob pohybujících se v domě či registrační značky aut před domem.

Stavební úřad i za pomoci těchto postupů následně vydal rozhodnutí, kterým zakázal používání dotyčných dvou bytů ke krátkodobému používání. S vlastníky bytů zahájil řízení o přestupku. "Pro příští případy od krajského úřadu očekávám, že stavebnímu úřadu poskytne metodickou pomoc či konzultace," uzavřel ombudsman.

 

Právě se děje

Další zprávy