Ostrava - Audit ministerstva financí nepotvrdil podezření sdružení nájemníků Bytyokd.cz, že vlastník OKD Zdeněk Bakala porušoval při péči o bytový fond smlouvu se státem.
„Některé stížnosti nájemníků považuje auditor za oprávněné, avšak nejsou v takovém rozsahu, aby je bylo možno kvalifikovat jako porušení závazku," informoval o výsledcích auditu hospodaření v Bakalově společnosti RPG Industries SE mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Dodal, že bylo zjištěno rovněž několik chybně vykázaných transakcí, avšak podle ministerstva jde také o nepodstatné drobnosti.
„Závěry auditu potvrdily, že po celou dobu omezení byly veškeré závazky vyplývající ze smlouvy o prodeji akcií řádně plněny," zdůraznil Jakob.
Audit tak dává za pravdu vlastníkům, kteří odmítali jakékoliv porušování závazků.
Sdružení Bytyokd.cz však spokojeno není: "Důrazně se distancujeme od tohoto auditu. Prověření údajů považujeme za zcela nedostatečné. Ministerstvo zcela odmítalo naše důkazy, pracovalo s údaji jedné strany," uvedl předseda sdružebí Bytyokd.cz Roman Macháček.
Nezávislý audit provedla ve firmě Zdeňka Bakaly RPG Industries SE společnost BDO Prima Audit na objednávku ministerstva.
Letos v květnu skončilo vlastníkovi pětileté omezení vyplývající z privatizační smlouvy se státem. Majitel byl povinen pečovat řádně o bytový fond a především veškeré výnosy z nájemního bydlení vkládat zpět. To sdružení nájemníků marně zpochyňuje.
Bývalý státní podnik OKD získala v roce 2004 společnost Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy. V témže roce došlo k finanční transakci, kterou doly i s čtyačtyřiceti tisíci byty v Moravskoslezském kraji přešly do majetku společností miliardáře Zdeňka Bakaly.
Závazky vyplývající ze smlouvy se státem o prodeji státních akcií OKD přešly v nezměněné podobě na nového vlastníka.
Sdružení nájemníků Bytyokd.cz opakovaně upozorňovalo na to, že vlastník porušuje smlouvu. Stěžuje si české vládě i v Bruselu.
Nájemníci bývalých hornických bytů se začali bouřit poté, co Bakala v roce 2005 odvolal svůj slib, že nájemníkům byty prodá za smlouvou určených zvýhodněných podmínek.
Ten letos v červnu naopak vypověděl ze smlouvy závazek časově neomezeného předkupního práva pro nájemníky bytů.
O vypovězení závazku rozhodne soud
Výsledek auditu nic nemění na faktu, že ani ministerstvo financí s tímto krokem nesouhlasí. Na začátku listopadu podalo v této věci určovací žalobu k Rozhodčímu soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky.
"Vypovězení tohoto závazku ze smouvy považujeme za protiprávní," informoval Ondřej Jakob.
Ministerstvo se v souvislosti s auditem opakovaně vyjádřilo k podezření ze střetu zájmů v souvislostí s činnosti advokátní kanceláře Allen & Overy. Ta při prodeji státních akcií OKD v roce 2004 zastupovala Fond národního majetku.
Ukázalo se však, že pracovala i pro RPG, a že také jeden ze spolumajitelů kanceláře dlouhodobě působil ve společnosti NWR, která vlastní OKD.
Stejná advokátní kacelář rovněž roky dodávala ministerstvu odborná posouzení, když si nájemníci stěžovali, že vlastník bytů neplní smlouvu. Naposledy ministerstvu radila při vypovězení závazku předkupního práva.
Pomůže Transparency International?
„Dostalo se nám ujištění ze strany kanceláře Allen & Overy, která je renomovanou firmou, že ke střetu zájmů nedocházelo a nedochází a to je pro nás zatím dostačující," uvedl mluvčí ministerstva financí Jakob.
Dodal nicméně, že kdyby mělo ministerstvo prověřovat každou firmu, se kterou spolupracuje, potřebovalo by na to zvláštní odbor. „Samozřejmě, už tuto kancelář asi nebudeme najímat. A se závěry počkáme na výsledky šetření České advokátní komory," dodal Jakob.
Sdružení nájemníků se v této věci obrátilo na organizaci Transparency International. "Je tady vážné podezření z korupce a ministerstvu stačí ujištění kanceláře, že je vše v pořádku. To je skandální," uvedl Macháček.
Česká advokátní komora zatím nedospěla ve věci stížnostu sdružení k žádném zásadnímu jednání. Zatím běží lhůty pro informování stran.