Poslední údaje o kvalitě ovzduší přinesly důrazné varování: už to není problém jen ve velkých městech, špinavý vzduch dýchají i lidé na venkově. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší žije 66 procent obyvatel. Také kvůli tomu, že se lidé masivně vrací k vytápění levným, avšak neekologickým uhlím.
Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) připravil ambiciózní program, na jehož konci by v ideálním případě neměla být už žádná kamna a kotle spalující uhlí. Místo nich by lidé topili třeba dřevem nebo pomocí tepelných čerpadel.
Svou představu o přechodu k šetrnějšímu vytápění ovšem ministr představil zatím jen v hrubých obrysech.
Bursík chce lidem nabídnout štědrou finanční pomoc a ponechat jim i dostatečnou dobu několika let, aby se mohly starých kamen zbavit a pořídit si nová, ekologičtější.
Peníze pro každého
Programy na náhradu uhelného vytápění a energetických úspor počítají s tím, že by nárok na peníze měl mít každý, kdo splní stanovená kritéria.
Kvůli tomu hodlá Bursík změnit systém dotací Státního fondu životního prostředí, výrazně omezit papírování a zbavit žadatele dalších nadbytečných povinností.
"Teď to funguje tak, že žadatel vyplňuje spoustu papírů, zařizuje si energetický audit a pak trne, jestli dotaci z fondu vůbec dostane," řekl ministr Bursík.
Na výměnu vytápění a zateplování domů chce Bursík použít část ze 140 miliard korun, které do Česka přijdou v následujících sedmi letech na ekologii z evropských fondů. Na ochranu ovzduší by přitom mělo jít asi 18 miliard korun.
Ministerstvo životního prostředí navíc jedná s bankami o výhodných půjčkách pro domácnosti. Tyto úvěry by přitom garantovalo ministerstvo.
Pomoc zemědělcům či technikům
Přechod k ekologičtějšímu vytápění nepomůže podle Bursíka jen k tomu, že lidé budou dýchat čistší vzduch a sníží se tak například riziko onemocnění rakovinou. Domácnostem například klesnou i náklady na vytápění.
"Využití domácích obnovitelných zdrojů dá práci místním zemědělcům, technikům, montérům, malým a středním firmám," řekl Bursík.
Rozvoji ekologičtějšího vytápění by mělo pomoci i snížení DPH na pelety, štěpku a dřevo.
"Tyto obnovitelné zdroje budou pro domácnosti dostupnější a začnou konkurovat uhlí, plynu a elektřině. Návrh už předložila skupina poslanců, my ho samozřejmě podpoříme," řekl Bursík.
V současné době ovšem více než 90 procent české produkce ekologických pelet putuje do zahraničí, do Rakouska či Německa. Tomu chce Bursík zabránit, i když recept zatím nemá.
Zákazu uhlí se zelení nevzdali
Strana zelených, jichž je Bursík předsedou, měla ve svém předvolebním programu úplný zákaz topení uhlím od roku 2010. Do vládního prohlášení se ovšem tento plán nedostal.
"Nemůžu říct, že bychom od tohoto tématu ustoupili," řekl na otázku Aktuálně.cz Bursík. "V jednu chvíli přijde moment, kdy se přestane uhlím topit."
K radikálnímu kroku - zákazu uhlí - přistoupila před sedmnácti lety irská vláda v Dublinu. V osmdesátých letech minulého století lékaři v Dublinu zjistili, že dramaticky přibývá smrtí souvisejících s respiračními chorobami. Experti pak zjistili, že je to kvůli spalování uhlí.
Prodej uhlí byl ze dne na den zakázán, zároveň kabinet investoval do plynofikace.
Dnes jsou irští vědci přesvědčeni, že právě tento krok zachránil tisícovkám lidí život. Jejich názor ostatně potvrzuje nedávno publikovaná rozsáhlá studie.
V ní se uvádí, že koncentrace černého kouře v dublinském ovzduší klesla po zákazu prodávat uhlí o sedmdesát procent. O šestinu ubylo smrtí způsobených dýchacími chorobami, méně je i smrtí na kardiovaskulární onemocnění.
"Pokles ve statistikách úmrtnosti naznačuje, že řízené snižování nečistot ve vzduchu může významně omezit i počty úmrtí," konstatuje studie.