Budou nové volby? Je tu problém, poslanci mají dluhy

Jakub Novák
27. 10. 2012 17:32
Mnohým poslancům by předčasné volby značně zkomplikovaly finanční situaci
Obstrukce ve sněmovně už ČSSD ovládá, ale zvládne prosadit i zákon o předčasných volbách?
Obstrukce ve sněmovně už ČSSD ovládá, ale zvládne prosadit i zákon o předčasných volbách? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výsledky letošních krajských a senátních voleb ukázaly, že by případné předčasné volby do Poslanecké sněmovny výrazně proměnily její složení.

Tím by se ale mnoho poslanců ocitlo ve velmi nepříjemné situaci. Mají hypotéky, půjčky a leasingy, které si mnozí z nich pořídili až po vstupu do vrcholné politiky zajišťující nadstandartní příjmy.

Přesnější pohled na to, kdo a jak se zadlužil, nabízí analýza majetkových přiznání vypracovaná občanským sdružením KohoVolit.eu.

"Nejzadluženějším poslancem je v současné době Karel Schwarzenberg (TOP 09), ten má ale kromě platu ministra zahraničních věcí velké množství vedlejších příjmů. Těsně za ním následuje Michal Babák (VV) se dvěma hypotékami v celkové výši přes 10 milionů korun a dále poslanci Pavel Staněk a Zbyněk Stanjura (oba ODS)," komentuje Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu.

V první patnáctce nejzadluženějších poslanců se tak objevují zejména poslanci koaličních stran ODS a TOP 09, nejzadluženější stranou v přepočtu na jednoho poslance jsou však suverénně Věci veřejné.

Každý jejich poslanec dluží v přepočtu téměř dva miliony korun - toto číslo je tak vysoké zejména díky Michalu Babákovi, který má hypotéky na 11,7 milionů korun.

Na druhém pólu jsou potom komunisté, jejichž poslanci dluží dohromady necelých 4,1 milionu korun (po přepočtení na jednoho poslance jde o 157,6 tisíc).

Z šestice vzbouřených poslanců ODS přiznali ve svých majetkových přiznáních závazky Tomáš Úlehla s hypotékou ve výši 4 milionů korun a Radim Fiala, který dluží 1,6 milionu korun.

Pokud by současní poslanci vydrželi na svých místech, do doby vypršení svého mandátu by si podle sdružení KohoVolit.eu přišli na 1,5 až 2,5 milionu korun.

V závislosti na zastávaných funkcích a výši paušálu na dopravu si totiž řadoví poslanci přijdou v současnosti na zhruba 84 až 150 tisíc korun hrubého. Díky novele zákona o platech ústavních činitelů by si však mohli ještě přilepšit. Teď už jen vydržet.

 

Právě se děje

Další zprávy