Budeme volit poštou? Rozhodnou to volby v Krupce

Martina Machová Martina Machová
6. 5. 2011 19:10
Případným nákupčím hlasů by korespondenční hlasování ulehčilo roli
Obálky s volebními lístkami v Krupce
Obálky s volebními lístkami v Krupce | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výsledky opakovaných voleb v Krupce rozhodnou nejen o novém vedení tamní radnice, ale i o celém konceptu volebního zákoníku, který připravil Radek John ještě jako ministr vnitra.

Podle toho, jestli se opět bude kupčit s hlasy voličů, by z něj mohlo vypadnout korespondenční hlasování. Na dotaz Aktuálně.cz to připustil sám John, který je po změnách ve vládě vicepremiérem koordinujícím boj s korupcí. 

"Jak dopadne Krupka, bude jistě argumentem v této diskuzi. Když dopadne špatně, očekávám, že návrhy na zrušení poštovního hlasování přibudou, a trvat na něm nebudeme," řekl předseda Věcí veřejných.

Podle Johna by ovšem ústupek v případě korespondenčního hlasování byl špatnou zprávou. "Mají to vyspělé země Evropy, nešvindluje se tam a je to normální. Ve chvíli, kdy budeme z toho nuceni ustoupit a je to zpráva o stavu tohoto národa a špatná zpráva i pro Evropu," uvedl.

John se byl seznámit se situací v severočeském městě, kde Ústavní soud zrušil volby kvůli nakupování hlasů, během čtvrtka. Dění v Krupce pak označil za znepokojivé. Přiznal, že se obává, že k nákupům hlasů ve velkém může opět dojít.

Ti, co k volbám nemohou...

Po korespondenčním hlasování volají zejména ti, kteří se v době voleb pohybují mimo republiku, nebo jim jiné okolnosti brání v tom, aby se osobně dostavili k volebním urnám.

Pokud by tento způsob v konečném znění zákoníku zůstal, znamenalo by to, že by volič mohl hlasovat oproti ověřenému podpisu. Hlasovací lístky by v takovém případě volič obdržel poštou, následně by své hlasy opět poštou zaslal určenému obecnímu úřadu.

Vicepremiér a předseda VV Radek John
Vicepremiér a předseda VV Radek John | Foto: Jan Langer

A tady je riziko plynoucí z kauzy Krupka: případným nákupčím hlasů by korespondenční hlasování ulehčilo roli - nemuseli by svážet voliče k volebním urnám, stačilo by nezalepené obálky odkoupit.

Po vypuštění korespondenčního hlasování proto hlasitě volají sociální demokraté. I pro ně je Kupka argument.

"V našich podmínkách bude vést k velkým problémům, k volebním podvodům a velmi rychle bychom se dočkali nakupování těchto obálek," míní právní expert ČSSD Jeroným Tejc.

ČSSD proti posílání obálek

Podle Tejce by tento způsob volby vedl k častému zpochybňování voleb a to na všech úrovních. Reálně tak hrozí, že by mohla být práce radnic, ale i hejtmanství či parlamentu zablokovaná na několik měsíců do rozhodnutí soudů. S obdobným problémem se momentálně potýká právě Krupka.

Zamezit podle něj machinacím s hlasy nemůže dostatečně ani slibovaná trestněprávní úprava, tedy vězení za kupčení s hlasy s několikaletou sazbou.

Navíc podle něj se korespondenční hlasování zpronevěřuje tomu, že volba má být tajná. „V tomto případě ale není zaručená, protože přítomnost druhé osoby nejde spolehlivě zabránit," dodal poslanec.

V současnosti vláda projednávání volebního zákoníku přerušila a dala tak prostor, aby se jednotlivé body projednaly napříč politickým spektrem. Kromě korespondenční volby materiál obsahuje i návrhy na elektronickou volbu a sjednotit volební terminologii.

 

Právě se děje

Další zprávy