Praha - První člověk už nastoupil trest domácího vězení, druhý nastupuje od dubna a další případy jsou na spadnutí. Když člověku, kterého čeká soud, zavolá někdo z Probační a mediační služby může mluvit o štěstí. Má šanci, že se vyhne mřížím a svůj trest si odsedí doma.
"Zatím nás nikdo neodmítl. Berou to jako výhodu. My ale musíme jako profesionálové poznat, kdo je skutečně vhodný adept, protože člověk, kterému hrozí odsouzení, který se dopouští trestné činnosti, velmi snadno něco naslibuje," říká Pavel Štern, ředitel Probační a mediační služby - týmu úředníků, kteří mají za úkol nejen hlídat domácí vězně, ale hlavně se snažit, aby změnili svůj život.
Aktuálně.cz: Soudci už mají více než dva a půl měsíce možnost udělovat trest domácího vězení. Zatím je skutečně doma uvězněn jen jeden člověk. Čekal jste, že se trest ujme rychleji?
Rozhodně jsem nečekal, že to půjde rychle v lednu, to ne. Většina soudů se věnuje dalším změnám, které přinesl nový trestní zákoník. Například, že část trestných činů se mění na přestupky na podobně, což je dost vytěžuje. Není vedle zaneprázdněnosti
A.cz: Nejsou soudci spíš příliš konzervativní a neochotní použít něco nového?
Možná ano. Na setkáních, které jsme měli, soudcům hodně vadilo, že chybí elektronické náramky, které by hlídaly 24 hodin denně. Vadí jim, že kontrola není nepřetržitá, ale jen namátková. To je možná důvodem, proč zatím budou k tomu trestu přistupovat opatrně. Ale musím říct, že sto trestů jsem v lednu nečekal, je uložen jeden a dalších několik se připravuje.
A.cz: Mají o to lidé v případech, o kterým mluvíte, zájem?
Zatím nás nikdo neodmítl. Berou to jako výhodu. My ale musíme jako profesionálové poznat, kdo je skutečně vhodný adept, protože člověk, kterému hrozí odsouzení, který se dopouští trestné činnosti, velmi snadno něco naslibuje. My musíme rozpoznat, jestli jsou to jen sliby, nebo skutečná ochota ten režim dodržet. My s těmi lidmi nemluvíme jen o domácím vězení, ale i o nápravě toho, co udělali, zda třeba chtějí splatit škodu, kterou někomu způsobili.
A.cz: To znamená, že domácí vězení může mít nějaké plus i pro oběti trestných činů?
Do příběhu zločinu vždycky patří i oběť nebo poškozený. Vždycky v rámci předběžného šetření zjišťujeme, jak se s tímhle tan pachatel vyrovnal. Jestli chce škodu uhradit, co chce pro nápravu udělat. To je silný výchovný prvek: Ukázat pachateli oběť jako konkrétního člověka, kterému se něco stalo. Ptáme se: Co uděláte pro toho poškozeného? Splatíte ty peníze. Z čeho? Máte práci? Nechcete se s ním setkat? Nechcete se mu omluvit? Alespoň mu napsat dopis?
A.cz: Kdo se může stát domácím vězněm?
Zákon stanovuje, že nemůže jít od pachatele závažných trestných činů. Obecně lze říct, že to budou soudci používat tam, kde zvažují krátkodobý nepodmíněný trest vězení. Je to individuální, nečekám ale, že bude využíván u násilné trestné činnosti. I zahraniční zkušenosti ukazují, jak je důležité předběžné šetření naší služby, aby odhalilo, jestli se agresivita člověka nemůže otočit proti jeho vlastní rodině. Jakýkoli projev domácího násilí se samozřejmě s domácím vězením neslučuje. Domácími vězni podle mě budou hlavně pachatelé majetkové trestné činnosti nebo pachatelé nedbalostních trestných činů. třeba když někdo při nehodě usmrtí člověka.
A.cz: Myslíte, že domácí vězení je přísný trest? Někomu může připomínat jeho běžný režim.
Myslím, že to omezení být doma od osmi večer do pěti do rána plus víkendy je docela striktní. Představte si, že to trvá třeba rok. Zvláště ty víkendy, kdy nikam nemůže, jsou podle mě znát. Navíc právě večery lidé s nějakou kriminální minulostí často tráví třeba v restauraci s kamarády, to jim domácí vězení nedovolí. Zásah je to i pro rodinu. Musíme předem zjisitt její postoj k tomu. Když v prostřed noci během namátkové kontroly zazvoníme, vzbudíme samozřejmě všechny, nejen odsouzeného.
Je bez diskuse, že alternativní tresty prostě patří do moderního práva a jsou pro všechny. Stát se snaží zmenšit počet lidí ve věznicích, mimo jiné proto, že věznění lidí stojí ohromné peníze. Pokud má někdo představu, že jediný trest za zločin, je zavřít člověka do temné kobky, tak ho domácí vězení asi neuspokojí, ale takové je moderní právo.
A.cz: Co říkáte na názory, že zločinci tu budou běhat po ulicích...
Ten trest má ale takzvaný reintegrační charakter, chrání společnost. My se snažíme s tím člověkem pracovat tak, aby se trestná činnost neopakovala. Neznamená to jen, že domácí vězeň sedí doma, to ho nezmění. Snažíme se s ním najít práci. Chceme, aby vyřešil svoje dluhy, které velmi často má. My se soustředíme na reálné problémy, které vedou k recidivě. A říkám to otevřeně úředník mediační služby byl měl být odsouzenému tak trochu v patách. Odsouzený se bude třeba třikrát týdně u úředníka hlásit, ten ho ještě dvakrát namátkově zkontroluje. Soud může nařídit i další omezení.
A.cz: Která například?
Soud může třeba zakázat návštěvu heren nebo restaurací. Může zakázat odsouzenému i pít alkohol. To může probační a mediační služba kontrolovat stejně jako policie u řidičů. Pak je tu povinná účast na léčeních či kurzech. Protialkoholní léčbu byla nařízena hned u prvního trestu domácího vězení.