Praha - Ústřední protipovodňová komise v pátek nařídila zachovat protipovodňová opatření v nynějším stavu. Meteorologové totiž v neděli a pondělí očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách.
Na možné zvednutí hladiny se tak musí připravit Vltava, Labe a Ohře, vodohospodáři mají vytvořit rezervy na přehradách, povodí Vltavy začne vypouštět vltavskou kaskádu. Na místě musí také zůstat protipovodňové zábrany.
Nařízení platí okamžitě až do odvolání.
"Povodně v žádném případě ještě neskončily, krizová situace tak nadále trvá," upozornil premiér Petr Nečas. Zároveň upozornil, že také proto nelze sčítat škody.
Vyšplhat by se ale podle něj mohly až na desítky miliard, nejpostiženější podle něj bude povodí Vltavy a povodí Labe.
"Je evidentní, že to budou částky v miliardách, pravděpodobně nelze bohužel vyloučit, že to bude dvouciferné číslo v miliardách, nebudou to tedy stovky milionů," dodal.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přijdou v neděli zejména do Čech silné srážky, pršet by mělo až do úterý. Zatím sice nebyla vyhlášena výstraha, je ale možné, že by hladina řek stoupala.
V pondělí by totiž podle ČHMÚ mohlo v Čechách napršet až 40 milimetrů. "Zatím není možné místa srážek lokalizovat, zřejmě to ale nebude plošně v celé republice," řekla náměstkyně ČHMÚ Pavla Skřivanová.
Další upřesnění předpovědi vydají meteorologové v sobotu. Do předpovědí se prý zapojily také zahraniční meteorologické služby
Povodně si také vyžádaly dvě nové oběti. U Herbertova se převrhl raft s pěti vodáky a dva muži utonuli, ačkoli je hasiči dvě hodiny před sjezdem varovali. "Je to nezodpovědnost, naprostá hloupost," uvedl policejní prezident Martin Červíček.
Policie zatím zaznamenala osm případů rabování, ve třech případech se pachatele nepodařilo dopadnout.
Pomůže i armáda
Komise také přijala nová opatření, která by měla urychlit likvidaci následků povodní. Mezi policisty tak přibude dalších 300 členů. Policii doplní také armáda, v Praze by tak mohlo pomáhat 60 vojáků.
Ministerstvo dopravy chce také urychleně uvolnit peníze na poničenou infrastrukturu, první sumy by mohlo poslat již začátkem týdne.
Ministerstvo také nabídlo starostům měst, která zasáhly povodně, že bude řešit veškeré škody na infrastruktuře bez ohledu na to, komu silnice patří. Zároveň nabídlo i možnost expertního posouzení stavu silnic.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba také v pátek uvedl, že v činnosti jsou už všechna velká čerpadla, hasiči se proto rozhodli využít pomoc ze zahraničí.
Další stroje tak do Česka přijdou ze Slovenska nebo Polska.
Nečas: kaskáda se upouštěla včas
Nečas v pátek také opět odmítl kritiku, že by byla Vltavská kaskáda upouštěna příliš pozdě. Podle něho nebyla ve 30. letech minulého století budována za účelem protipovodňové ochrany, ale aby regulovala toky řek.
"Já chci zdůraznit, že od počátku byla projektována Vltavská kaskáda jako soustava vodních děl, která má jiné primární úkoly, například udržování toku Vltavy v Praze a pod Prahou," uvedl předseda vlády.
Premiér také popřel, že by se včas neupouštěla voda z kaskády kvůli výrobě elektřiny. Podle něho tvoří zisk elektrárenské společnosti ČEZ z hydroelektráren na Vltavské kaskádě pouze jedno procento zisku společnosti před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA).
"Jestli dva nebo tři týdny přestanou vyrábět elektrickou energii, tak to z hlediska energetické bilance ČR znamená nic a z hlediska příjmů ČEZu je to naprosto zanedbatelné," zdůraznil Nečas. Loňský EBITDA elektrárenské společnosti přitom byl přes 85 miliard korun.
Premiér ale připustil, že vláda provede revizi manipulačních řádů, kterými se při upouštění kaskády vodohospodáři řídili.
"My bezesporu provedeme revizi manipulačních řádů, bezesporu provedeme analýzu fungování Vltavské kaskády, bezesporu zdůrazníme její protipovodňovou úlohu. Ale nečekejme od toho zázraky," prohlásil premiér.
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) jej doplnil, že pokud by měla kaskáda sloužit primárně k ochraně proti povodním, bylo by nutné ji celou přebudovat. Podle něho nebylo technicky možné upouštět vodu dřív.