Brožová-Polednová nastoupila v 87 letech do vězení

Markéta Chaloupská
19. 3. 2009 18:48
Polednová si má odpykat v káznici ve Světlé nad Sázavou šest let za justiční vraždu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, kterou poslal soud na šest let za mříže, ve čtvrtek večer nastoupila do vězení v Plzni-Borech.

Dlouho se rozhodnutí soudu odmítala podvolit, ale nakonec názor změnila.

Na Borech se podrobila zdravotní prohlídce, lékař posoudil její celkový zdravotní stav. V pátek ji zdravotní eskorta převezla do věznice na Pankráci, kde se podrobí dalšímu důkladnému vyšetření, které potrvá několik dní.

Poté ji vězeňská služba zřejmě odveze do káznice ve Světlé nad Sázavou, kde jsou na 87letou Polednovou již připraveni.

Brožová-Polednová je posledním z žijících aktérů nejznámější české justiční vraždy z dob komunistické totality. Kromě Milady Horákové byli v roce 1950 k smrti odsouzeni další tři lidé.

Poslední šance nevyšla 

Šanci na zvrat měla bývalá prokurátorka ještě u Nejvyššího soudu, který rozhodoval o jejím dovolání. Předminulý týden ale soud zamítl námitku Polednové o podjatosti senátu NS. Její případ tak de facto posuzovali stejní soudci, kteří již jednou rozhodli, že čin promlčet nelze.

"Důvody, proč jsme rozhodli o zamítnutí dovolání, zatím nelze sdělit. Odůvodnění není vyhotoveno, nemá ho k dispozici ani ona," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Advokát Polednové proto již chystá ústavní stížnost.

Bývalá prokurátorka byla zřejmě poslední, kdo se kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let ocitl před soudem.

Padesátá léta přitom pamatují několik desítek "řezníků". Přesto se k soudu ze soudců nebo prokurátorů dostali podle Srby pouze tři aktéři. Kromě Ludmily Brožové-Polednové to byl prokurátor Karel Vaš, "proslulý" z procesu s Heliodorem Píkou, a také babický soudce Pavel Vítek. 
 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy