Brožová-Polednová nastoupila v 87 letech do vězení

Markéta Chaloupská
19. 3. 2009 18:48
Polednová si má odpykat v káznici ve Světlé nad Sázavou šest let za justiční vraždu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, kterou poslal soud na šest let za mříže, ve čtvrtek večer nastoupila do vězení v Plzni-Borech.

Dlouho se rozhodnutí soudu odmítala podvolit, ale nakonec názor změnila.

Na Borech se podrobila zdravotní prohlídce, lékař posoudil její celkový zdravotní stav. V pátek ji zdravotní eskorta převezla do věznice na Pankráci, kde se podrobí dalšímu důkladnému vyšetření, které potrvá několik dní.

Poté ji vězeňská služba zřejmě odveze do káznice ve Světlé nad Sázavou, kde jsou na 87letou Polednovou již připraveni.

Brožová-Polednová je posledním z žijících aktérů nejznámější české justiční vraždy z dob komunistické totality. Kromě Milady Horákové byli v roce 1950 k smrti odsouzeni další tři lidé.

Poslední šance nevyšla 

Šanci na zvrat měla bývalá prokurátorka ještě u Nejvyššího soudu, který rozhodoval o jejím dovolání. Předminulý týden ale soud zamítl námitku Polednové o podjatosti senátu NS. Její případ tak de facto posuzovali stejní soudci, kteří již jednou rozhodli, že čin promlčet nelze.

"Důvody, proč jsme rozhodli o zamítnutí dovolání, zatím nelze sdělit. Odůvodnění není vyhotoveno, nemá ho k dispozici ani ona," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Advokát Polednové proto již chystá ústavní stížnost.

Bývalá prokurátorka byla zřejmě poslední, kdo se kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let ocitl před soudem.

Padesátá léta přitom pamatují několik desítek "řezníků". Přesto se k soudu ze soudců nebo prokurátorů dostali podle Srby pouze tři aktéři. Kromě Ludmily Brožové-Polednové to byl prokurátor Karel Vaš, "proslulý" z procesu s Heliodorem Píkou, a také babický soudce Pavel Vítek. 
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy