Brožová-Polednová nastoupila v 87 letech do vězení

Markéta Chaloupská
19. 3. 2009 18:48
Polednová si má odpykat v káznici ve Světlé nad Sázavou šest let za justiční vraždu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, kterou poslal soud na šest let za mříže, ve čtvrtek večer nastoupila do vězení v Plzni-Borech.

Dlouho se rozhodnutí soudu odmítala podvolit, ale nakonec názor změnila.

Na Borech se podrobila zdravotní prohlídce, lékař posoudil její celkový zdravotní stav. V pátek ji zdravotní eskorta převezla do věznice na Pankráci, kde se podrobí dalšímu důkladnému vyšetření, které potrvá několik dní.

Poté ji vězeňská služba zřejmě odveze do káznice ve Světlé nad Sázavou, kde jsou na 87letou Polednovou již připraveni.

Brožová-Polednová je posledním z žijících aktérů nejznámější české justiční vraždy z dob komunistické totality. Kromě Milady Horákové byli v roce 1950 k smrti odsouzeni další tři lidé.

Poslední šance nevyšla 

Šanci na zvrat měla bývalá prokurátorka ještě u Nejvyššího soudu, který rozhodoval o jejím dovolání. Předminulý týden ale soud zamítl námitku Polednové o podjatosti senátu NS. Její případ tak de facto posuzovali stejní soudci, kteří již jednou rozhodli, že čin promlčet nelze.

"Důvody, proč jsme rozhodli o zamítnutí dovolání, zatím nelze sdělit. Odůvodnění není vyhotoveno, nemá ho k dispozici ani ona," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Advokát Polednové proto již chystá ústavní stížnost.

Bývalá prokurátorka byla zřejmě poslední, kdo se kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let ocitl před soudem.

Padesátá léta přitom pamatují několik desítek "řezníků". Přesto se k soudu ze soudců nebo prokurátorů dostali podle Srby pouze tři aktéři. Kromě Ludmily Brožové-Polednové to byl prokurátor Karel Vaš, "proslulý" z procesu s Heliodorem Píkou, a také babický soudce Pavel Vítek. 
 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy