Brno, Masarykova čtvrť: funkcionalismus pověstné školy. Vily, jež zaujaly New York

Brno, Masarykova čtvrť: funkcionalismus pověstné školy. Vily, jež zaujaly New York
Neumarkova vila (Vinařská č. 240/38).
Haasova vila (Lipová č. 248/43).
Kumpoštova vila (Barvičova č. 15).
Na zkoseném nároží ulic Údolní a Bratří Čapků navrhl v roce 1919 pro velkoobchodníka a průmyslníka Wilhelma Gutmanna nájemní vilu architekt Ernst Wiesner (Údolní č. 375/58, na mapě: 17).
Foto: Pavel Švec
Pavel Švec Pavel Švec
6. 4. 2022 9:13
Muzeum pod širým nebem. Tak se někdy hovoří o rezidenční vilové Masarykově čtvrti, která od konce 19. století do 70. let 20. století postupně vznikala na svazích Žlutého kopce, na úpatí Kraví hory a na stráních nad Pisárkami. Jak popisuje Brněnský architektonický manuál, čtvrť je charakteristická a známá architekturou jak secesní či historizující, tak především meziválečnou funkcionalistickou.
Trasa měří 2,7 kilometru.
Trasa měří 2,7 kilometru. | Foto: Pavel Švec, Mapy.cz

Právě funkcionalismus v brněnském prvním díle architektonických vycházek Aktuálně.cz dominuje. Ostatně hned první dům na trase č. 145/10 na rohu ulic Klácelovy a Havlíčkovy k tomuto střízlivému stylu odkazuje (na mapě: 1). Výrazově minimalistickou "kostku" se žlutou fasádou si v mírném východně orientovaném svahu nechal v roce 1927 postavit někdejší legionář v Rusku, středoškolský profesor a pozdější ředitel Prvního slovanského gymnázia Josef Kudela.

Kudelova vila.
Kudelova vila. | Foto: Pavel Švec

Projekt mu vytvořil představitel přísné racionální větve brněnského funkcionalismu Jan Víšek (1890-1966), autor několika významných staveb v Brně: impozantní budovy Janáčkova divadla, Husova sboru církve československé v brněnském Veveří či Šilhanova sanatoria v Žabovřeskách. Kudela se zapojil i do odboje proti nacistům. Zaplatil za to životem. V roce 1942 zahynul v Osvětimi.

Poláškova vila.
Poláškova vila. | Foto: Pavel Švec

S Havlíčkovou ulicí je rovnoběžná Barvičova, po níž jezdí trolejbusy. Pod č. 47/56 je znám rodinný dům architekta - a od roku 1937 držitele zlaté medaile z Mezinárodní výstavy umění a techniky v Paříži - Josefa Poláška (1899-1946). Postavil si ho v roce 1933 (na mapě: 2). Ve funkcionalistické čtyřpodlažní řadové stavbě členitého objemu, s horizontálami pásovými okny a proskleným arkýřem zimní zahrady byly dva byty a architektonický ateliér.

"Nechyběl nábytek z ocelových trubek, reprezentující elegancí a originalitou křesel, židlí a stolků designéra architekta Jindřicha Halabaly," doplňuje web Slavnevily.cz. Poláškova manželka a dva synové, kteří dům zdědili, emigrovali. Stát stavbu zkonfiskoval, původním majitelům se vrátila až v roce 2005. Dnes je sídlem ukrajinského konzulátu.

O kousek níže v Barvičově ulici, na křižovatce s Hlávkovou, stojí vila č. 23/25 netypická tvarem takzvané kýlové střechy, která připomíná převrácený člun (na mapě: 3). V duchu moderního tradicionalismu ji v roce 1927 vyprojektoval jeden z nejvýznamnějších brněnských architektů meziválečného období Arnošt Wiesner (1890-1971).

Kniha: Pražské vilové čtvrti

Dvanáct vycházek po čtvrtích v Praze vyšlo knižně v nakladatelství Čas.

Tento velmi plodný autor navrhl například pozoruhodnou budovu krematoria na Ústředním hřbitově v Brně či nedaleko stojící ceněnou brněnskou vilu Stiassni. Wiesner prchl z Československa před nacisty, pracoval pro československou exilovou vládu v Londýně a ve Velké Británii zůstal a tvořil i po válce. Je například podepsán pod projektem souboru škol sv. Mikuláše v sousedství liverpoolské katedrály.

Steinova vila.
Steinova vila. | Foto: Pavel Švec

Vilu v Barvičově ulici si nechal postavit obchodní ředitel Telefonní a elektrické společnosti v Brně Leo Stein. Brněnský architektonický manuál popisuje, že po odchodu Steinových na začátku války kvůli nacistické hrozbě byl dům zabrán Vystěhovaleckým fondem pro Čechy a Moravu a v roce 1943 jej koupil zemský viceprezident, policejní ředitel a Standartenführer SS Karl Schwabe. Roku 1945 byl objekt znárodněn. V dnešní době se v něm nacházejí byty a kancelářské prostory.

Kumpoštova vila.
Kumpoštova vila. | Foto: Pavel Švec

Na stejné straně ulice, o pět zahrad níže, zaujme cihlová vila č. 15 architekta a urbanisty Jindřicha Kumpošta (1891-1968), jež byla postavena v letech 1922-1924 ve stylu ovlivněném holandskou architekturou (na mapě: 4). Kumpošt byl mezi válkami de facto hlavním městským architektem, zpracovával urbanistické i architektonické plány Brna a v mnohém ovlivnil jeho podobu. Například jako autor výrazně promluvil do podoby nedaleké kolonie Pod Vodojemem, která je součástí příštího dílu vycházek Aktuálně.cz.

Pavlíčkova vila.
Pavlíčkova vila. | Foto: Pavel Švec

Příčná ulice Mahenova nás odvede na roh Lerchovy, kde stojí dům č. 301, jenž si v roce 1924 v rámci družstva Rodina pořídil brněnský novinář a spisovatel Domin Pavlíček (na mapě: 5). Styl budovy od architekta Bohuslava Fuchse (1895-1972), autora brněnské Masné burzy či Pavilonu města Brna, v sobě zahrnuje znaky rondokubismu a holandského plasticismu.

Žáčkova vila.
Žáčkova vila. | Foto: Pavel Švec

Lerchova ulice, lemovaná břízami, ústí do kruhového Vaňkova náměstí, a z něho západním směrem vybíhá Lipová ulice. Čtvrt kilometru odtud, po levé straně Lipové, pod č. 549/1, je další zástupce funkcionalismu (na mapě: 6) - rodinný dům s ateliérem, který si roku 1934 vyprojektoval Eduard Žáček (1899-1973), autor několika významných funkcionalistických staveb v Prostějově, jmenovitě: domu řádových sester, obytného domu Eveliny Fleischerové s výrobními prostory, budovy finančního úřadu či někdejší Okresní školy živnostenské.

Fischerové vila.
Fischerové vila. | Foto: Pavel Švec

Šikmo naproti ve svahu je rozložitá vila (Preslova 229/1, na mapě: 7) z roku 1927, kterou pro dlouholetou vedoucí své kanceláře Valerii Fischerovou nechal postavit advokát Karl Reissig. Při odchodu do penze ji chtěl velkoryse odměnit za věrné služby. A oslovil slezského architekta Leopolda Bauera (1872-1938), který se během své kariéry proslavil budovou nynější Rakouské národní banky ve Vídni, Priessnitzovým sanatoriem v Jeseníku, návrhem kostela sv. Hedviky v Opavě a projektem obchodního domu Breda tamtéž, který byl největším a nejmodernějším obchodním domem v tehdejším Rakousku-Uhersku.

"Advokát vyzýval architekta, aby své fantazii nekladl žádné překážky. Ve svahu nad Pisárkami vyrostla 'pohádková' vila, která slučovala rysy bájného serailu a alpské pevnosti. V jejím kolážovém zevnějšku architekt nahromadil tak nesourodé prvky, jako jsou okna s lomeným či trojlistým obloukem, jakoby střílnami prolomené nárožní arkýře, dřevěné obložení nejvyššího podlaží, podobající se podsebití, a atrium s toskánskými sloupy," popisuje web Slavnevily.cz.

Vila byla dokladem Bauerova historismu a eklekticismu a více než jiné stavby opravňovala architektovo zařazení mezi předchůdce postmodernismu. Nicméně některé výrazné prvky například na fasádě byly časem zahlazeny.

Eislerova vila.
Eislerova vila. | Foto: Pavel Švec

Do Lipové ulice ústí Neumannova. A zde ve svahu pod Žáčkovou vilou, za vzrostlými křovisky, stojí funkcionalistický rodinný dům č. 554/10 (na mapě: 8) s výrazným balkonem táhnoucím se v celé šířce zahradního a pravého bočního průčelí, z roku 1931, který si pro sebe a svého bratra Mořice navrhl židovský architekt Otto Eisler (1893-1968).

Brněnský architektonický manuál popisuje: "Přizpůsobil ho na míru životnímu stylu, zálibám a společenskému životu 'dvou mládenců'. Oba se rádi věnovali sportu, hudbě a uměleckému sběratelství, Ottovou velkou zálibou byla botanika a zoologie." Architekt ve skleníku pěstoval kaktusy, v teráriu zahradního domu choval aligátora a chameleona, ve voliéře domu papoušky a měl také několik kokršpanělů.

"Kromě nedalekého dvojdomu v Lipové ulici šlo o jedinou československou stavbu, o které informovali americký architekt Philipp Johnson a Henry-Russell Hitchcock ve svém katalogu k výstavě The International Style. Architecture since 1922 v newyorském Museum of Modern Art," doplňuje portál.

Červená vila jako svatební dar

Otto Eisler, mimo jiné autor pozoruhodné funkcionalistické židovské synagogy v Brně, byl v dubnu 1939 zatčen gestapem a vězněn asi půldruhého měsíce na Špilberku. Poté z protektorátu uprchl do Norska, záhy do Švédska. Podle údajů v databázi Vojenského ústředního archivu byl jako nadporučík v záloze odveden do čs. zahraničního vojska, ale v armádě zřejmě nesloužil. Později byl zatčen a deportován do nacistického koncentračního tábora. Oba bratři nakonec přežili holokaust i pochod smrti v Buchenwaldu a vrátili se do Brna. Za války bydlel v jejich domě náčelník brněnského gestapa.

Weiglové vila.
Weiglové vila. | Foto: Pavel Švec

Neumannova ulice se dole láme ve Vinařskou, kde se nachází dvojice strohých vil s omítkou v odstínech šarlatové barvy, která byla v době funkcionalismu přinejmenším nezvyklá. Tu levou č. 240/3 (na mapě: 10) si nechal v roce 1929 postavit britský honorární konzul v Brně a významný textilní průmyslník a stavebník Walter V. Neumark. Plány vytvořil již zmiňovaný Ernst Wiesner.

Láskových vila.
Láskových vila. | Foto: Pavel Švec

Dvoupatrová vila č. 356/36 (na mapě: 9) vpravo je o devět let mladší a podle Internetové encyklopedie dějin Brna byl jejím investorem velkoobchodník František Osvald, který ji jako svatební dar věnoval své dceři Rosalii a jejímu novomanželovi Jaromíru Láskovi. Za návrhem stojí architekt Evžen Škarda (1905-1975), poválečný vedoucí Krajského architektonického ateliéru brněnského Stavoprojektu.

Eislerův dvojdům.
Eislerův dvojdům. | Foto: Pavel Švec

Na konci Vinařské ulice, ve styku s Lipovou, stojí dvojdům č. 246/39 z roku 1926 dr. Viktora Krause a Eugena Linka od již jmenovaného Otto Eislera (na mapě: 11). "Jako jedna z mála českých meziválečných staveb byl dům představen na výstavě The International Style. Architecture since 1922 v newyorském Muzeu moderního umění. Výstava a doprovodný katalog měly za cíl seznámit americké publikum s nově se formujícím moderním evropským architektonickým stylem," upřesňuje Brněnský architektonický manuál. Dům je však již přestavěn.

Bassova vila.
Bassova vila. | Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Naproti, skrytý za bujnou vegetací, je další funkcionalistický unikát s průběžným balkonem a proskleným hranolovým arkýřem přes obě poschodí - vila z roku 1932, kterou pro předsedu židovských obcí, právníka Bedřicha Basse navrhl Zikmund Kerekes (1897-?), architekt původem z Maďarska, který na sklonku první světové války přišel z Budapešti do Brna, kde se po vystudování německé techniky usadil. Před vypuknutím druhé světové války uprchl zpět a o deset let později pak do Izraele, kde změnil své jméno na Ašer Hiram (Lipová č. 234/22, na mapě: 12).

Bedřich Bass byl pozoruhodná osobnost. V roce 1939 odešel z okupované vlasti, vstoupil do čs. zahraničního vojska na Středním východě, později byl na vlastní žádost přeložen k československé jednotce v Sovětském svazu, aby se posléze účastnil bojů za osvobození Slovenska. Domů se vrátil v hodnosti kapitána.

Nejstarší vily u vozovny

Ve svahu výše se vypíná dvojice zajímavých moderních bytových domů (Neumannova č. 519/19a, na mapě: 13), které na konci 90. let v minimalistickém duchu vyprojektovali Tomáš a Eva Pilařovi.

Haasova vila.
Haasova vila. | Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

V Lipové ulici níže po levé straně, pod č. 248/43, se rozprostírá nepřehlédnutelná vila s kaskádami teras generálního ředitele brněnské pobočky Anglo-československé banky Gustava Haase (na mapě: 14). Projekt funkcionalistického domu vytvořil již vzpomínaný Ernst Wiesner. Rodina Haasova musela kvůli židovskému původu v roce 1939 dům opustit, po nástupu komunistů k moci v roce 1948, byla vila znárodněna, později připadla domovní správě brněnského Městského národního výboru a byla rozdělena na několik bytů.

Na úpatí Žlutého kopce se Lipová napojuje do ulice Hlinky, jíž lemuje stromořadí a přiléhá k ní tramvajová trať. Vpravo, směrem k vozovně Pisárky, stojí starší vily než ty, které již byly popsány.

Hechtova vila.
Hechtova vila. | Foto: V.ariette / Wikimedia Commons

Ve třetí zahradě od křižovatky sídlí v neoklasicistní budově dostavěné roku 1911 Generální konzulát Ruské federace (58/142b, na mapě: 15). "Vilu pro významného textilního podnikatele Huga Hechta navrhl architekt Leopold Bauer (již o něm byla řeč, pozn. red.) jako jednoposchoďovou budovu s mansardovým patrem. K hlavní budově přiléhal vzadu přízemní hospodářský trakt a jako jeho protějšek krytá veranda," popisuje web Slavnevily.cz.

Reissigova vila.
Reissigova vila. | Foto: Pavel Švec

Rozlehlá zahrada s vysokými listnatými stromy o něco dál pak ukrývá dům s č. 62/148, který si v roce 1902 nechal v modernistickém anglickém stylu postavit prominentní brněnský advokát Karl Reissig, syn politika Karla Reissiga st. Luxusní rezidence - opět od Leopolda Bauera - vynikala úrovní technického a hygienického zařízení, byla vybavena ústředním topením, plynovým a elektrickým osvětlením a moderními koupelnami, což v té době rozhodně nepatřilo k běžnému vybavení (na mapě: 16). Nedílnou součástí domu byla zahrada, zahrnující také tenisové kurty, kuželník a bazén.

Po druhé světové válce byl majitel vystěhován a v roce 1947 byla na vilu uvalena národní správa. Po několika letech se stala majetkem státu a začala sloužit jako sídlo Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Trasu západní části Masarykovy čtvrti představí další díl "vycházek" Aktuálně.cz. 

 

Právě se děje

Další zprávy