Praha/Londýn - Pražské Protonové centrum, kde se bude léčit malý Brit Ashya King s nádorem mozku, připravuje jeho převoz. Do Prahy bude dítě přepraveno příští týden.
Vyplývá to ze sobotního prohlášení centra. Britská zpravodajská stanice BBC oznámila, že chlapec bude převezen až po víkendu a že podle pražské kliniky je prvním možným termínem příletu pondělí.
Hospitalizován by měl být v nemocnici v pražském Motole, sdělila její mluvčí Pavlína Danková.
Podle britských specialistů mu však protonová léčba nemusí pomoci, uvedl deník The Guardian.
Hoch byl léčen v Británii, avšak jeho rodiče Brett a Naghemeh Kingovi se dožadovali léčby, kterou Britové nenabídli. Odvezli ho proto 28. srpna bez vědomí lékařů do Španělska.
Chtěli získat peníze na léčbu
Británie je podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač. Kingovi skončili ve Španělsku tři dny ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze. Rodina však vysvětlila důvody svého počínání zveřejněním několika videí.
Vyšlo najevo, že rodiče usilují o protonovou léčbu a že na ni chtěli získat peníze prodejem nemovitosti ve Španělsku.
Od počátku se hovořilo o pražském pracovišti, které souhlasilo s tím, že Ashyu přijme. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.
Marketingová ředitelka Protonového centra Iva Taťounová v sobotu oznámila, že pro transport dítěte s rakovinou mozku, které má za sebou chirurgický zákrok, je třeba dodržet standardní postup. Centrum se podle ní zabývá přípravou převozu rodiny z Malagy.
Jak chlapce přepravit
Taťounová upozornila, že běžně může tato příprava trvat i deset dní, avšak v tomto případě se má k jednání o detailech transportu a také potřebné léčby sejít skupina odborníků už v pondělí v 08:00.
Centrum si vyžádalo informace z nemocnice v Malaze, aby zjistilo aktuální stav chlapce, a podle toho pak budou odborníci rozhodovat. Pražské pracoviště si uvědomuje, že rodiče si přejí, aby byl Ashya převezen do nejdříve, avšak předtím musí být splněny všechny administrativní a také právní záležitosti.
Po příjezdu do Prahy by měl být Ashya převezen do nemocnice v Motole. "Pokud bude transportován do ČR, bude hospitalizován u nás," napsala v textové zprávě mluvčí nemocnice. Motolští lékaři podle ní v pondělí ráno obdrží chlapcovu zdravotní dokumentaci, aby se mohli seznámit s jeho zdravotním stavem.
Protonové centrum dostalo chlapcovu zdravotnickou dokumentaci ve středu. Ve čtvrtek večer týmy českých a britských lékařů podle centra prostřednictvím telekonferenčního hovoru společně ověřovaly, že jednotlivé kroky léčebného procesu jsou zajištěny a že česká strana je připravena chlapce přijmout.
Britští lékaři pochybují
Britští lékaři obeznámeni s jeho stavem v pátek vznesli pochyby o vhodnosti protonové terapie pro chlapcovo uzdravení. Podle šéfa pediatrie nemocnice v Southamptonu, kde byl Ashya operován, nyní potřebuje další ozařování, aby byly po operaci zničeny zbylé zhoubné buňky.
Jeho šance na přežití je nyní 70 až 80 procent a s každým týdnem, kdy se mu radioterapie nedostane, budou klesat. "Pro tento konkrétní nádor nebylo považována protonová léčba za přínosnou proto, že tak či tak musíte ozářit většinu mozku a páteře," citoval jej The Guardian.
Protonová terapie je považována za citlivější metodu radioterapie, neboť tolik nepoškozuje zdravou tkáň. V případě Ashyova nádoru však podle Britů mohou být buňky rakoviny ukryty kdekoli v mozku či páteři, čímž se ztrácí výhoda protonové léčby, zjevná u přesně lokalizovaných nádorů.
Peníze na léčbu podle deníku The Daily Telegraph sbírá pro Kingovy organizace Kids'n'CancerUK, které už dárci poslali na konto přes 50 tisíc liber (1,7 milionu Kč). Navíc se prý objevil anonymní dárce, který hodlá případně chybějící částku na úhradu léčby doplatit.
Nová metoda ozařování stojí v Praze pro zahraniční dětské pacienty 1,8 milionu korun.