Španělé propustili Brity, kteří chtějí léčit syna v ČR

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2014 23:31
Britští rodiče proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou mozku ze země a chtějí, aby podstoupil protonovou léčbu v České republice.
Naghemeh a Brett Kingovi.
Naghemeh a Brett Kingovi. | Foto: http://www.ptc.cz

Londýn/Madrid - Španělské úřady propustily z vazby britské rodiče, kteří proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou mozku z Británie.

Manželé Kingovi chtějí, aby chlapec podstoupil protonovou léčbu v České republice nebo ve Spojených státech. O propuštění z vazby rozhodl v úterý večer madridský soud poté, co Velká Británie stáhla mezinárodní zatykač, který na ně kvůli útěku uvalila.

"Půjdeme se podívat na svého syna, hned jak to bude možné. Umíráme touhou znovu vidět jeho tvář," prohlásil otec dítěte Brett King před novináři při odchodu z věznice.

Vzepřeli se "fanatickým" lékařům

Britské úřady měly dosud za to, že se život Ashyi Kinga dostal do ohrožení v důsledku toho, že se po údajném únosu ocitl mimo péči lékařů. Britský bulvár dokonce spekuloval, že rodiče jsou náboženští fanatici ze sekty Svědků Jehovových, kteří moderní léčbu zatracují.

Podle úterního vydání listu The Guardian rodiče jednali v naprostém zoufalství poté, co jim lékaři z nemocnice v Southamptonu řekli, že pro dítě, které předtím operovali, již více udělat nemohou. Zároveň jim tvrdili, že citlivější protonová operace na tom nic nezmění.

Foto: www.ptn.cz

List v článku s titulkem "Rodiče Ashyi Kinga jsou kriminalizováni za to, že se starají" obvinil britský úřední systém, že chybuje na úkor utrpení jednotlivce a nechce svůj omyl ani přiznat. Podle deníku Guardian se Kingovi vzepřeli arogantním lékařům ze zoufalství, a místo aby syna zanedbávali, nebyli prostě ochotní ho jen tak nechat zemřít.

Britská prokuratura se rozhodla změnit názor poté, co rodiče při výslechu španělských úřadů objasnili důvody "únosu" chlapce z britské nemocnice. Následně španělská prokuratura oznámila, že ve středu požádá madridský soud, aby nařídil policii Kingovy propustit na svobodu.

Stažení zatykače iniciovala oblastní policie, v jejímž okrsku se zdravotní zařízení nachází. Cílem zatykače bylo po útěku rodiny zajistit bezpečnost dítěte, "nikoli mu odejmout podporu rodiny v tak mimořádně náročném okamžiku jeho života", uvedl šéf policie v Hampshiru Andy Marsh.

Protonová léčba může uspět

Kingovi odvezli syna z nemocnice v Southamptonu ve čtvrtek a později se spolu s jeho šesti sourozenci přeplavili na trajektu do Francie. Odtud pokračovali na jih Španělska, kde chtěli údajně prodat svou nemovitost, aby měli na léčebné výlohy v Česku. Protonové centrum v Praze, kam chtěli Kingovi Ashyu dopravit, potvrdilo, že se na ně rodina v této věci obrátila již 21. srpna. Protonová léčba, pokud je diagnóza správná, by prý byla vhodná.

Malý Ashya je od sobotního zatčení rodičů v jihošpanělské obci Vélez Málaga v místní nemocnici. Podle mluvčího kliniky je chlapec ve stabilizovaném stavu a pod policejním dohledem.

Politici otočili

Britský vicepremiér Nick Clegg Ashyovy rodiče podpořil. Využití "plné síly práva" prý nepovažuje v jejich případě za vhodné. Clegg také vyjádřil rodině účast a vyzval úřady, aby umožnily rodičům setkání s jejich nemocným synem.

"Je to malý chlapec, který je sám v nemocnici, nemluví španělsky, je odříznut od rodičů a sourozenců. Rád bych ho viděl v kruhu rodiny, jakmile to bude možné," uvedl Clegg. "Každá matka nebo otec by na jejich místě určitě jednali stejně," dodal.

Do případu se vložil i britský premiér David Cameron, který na Twitteru rozhodnutí britské prokuratury vřele uvítal. "Je důležité, aby se chlapci dostalo léčení a lásky rodiny," upozornil.

Internetová petice, v níž lidé protestují proti postupu vyšetřovatelů a požadují shledání rodičů s jejich synem, měla dnes kolem poledne už více než 120 tisíc podpisů. Podle zpravodajského webu BBC umožnily úřady nejstaršímu Ashyovu bratrovi Dannymu Kingovi v pondělí večer sourozence navštívit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy