Španělé propustili Brity, kteří chtějí léčit syna v ČR

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2014 23:31
Britští rodiče proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou mozku ze země a chtějí, aby podstoupil protonovou léčbu v České republice.
Naghemeh a Brett Kingovi.
Naghemeh a Brett Kingovi. | Foto: http://www.ptc.cz

Londýn/Madrid - Španělské úřady propustily z vazby britské rodiče, kteří proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou mozku z Británie.

Manželé Kingovi chtějí, aby chlapec podstoupil protonovou léčbu v České republice nebo ve Spojených státech. O propuštění z vazby rozhodl v úterý večer madridský soud poté, co Velká Británie stáhla mezinárodní zatykač, který na ně kvůli útěku uvalila.

"Půjdeme se podívat na svého syna, hned jak to bude možné. Umíráme touhou znovu vidět jeho tvář," prohlásil otec dítěte Brett King před novináři při odchodu z věznice.

Vzepřeli se "fanatickým" lékařům

Britské úřady měly dosud za to, že se život Ashyi Kinga dostal do ohrožení v důsledku toho, že se po údajném únosu ocitl mimo péči lékařů. Britský bulvár dokonce spekuloval, že rodiče jsou náboženští fanatici ze sekty Svědků Jehovových, kteří moderní léčbu zatracují.

Podle úterního vydání listu The Guardian rodiče jednali v naprostém zoufalství poté, co jim lékaři z nemocnice v Southamptonu řekli, že pro dítě, které předtím operovali, již více udělat nemohou. Zároveň jim tvrdili, že citlivější protonová operace na tom nic nezmění.

Foto: www.ptn.cz

List v článku s titulkem "Rodiče Ashyi Kinga jsou kriminalizováni za to, že se starají" obvinil britský úřední systém, že chybuje na úkor utrpení jednotlivce a nechce svůj omyl ani přiznat. Podle deníku Guardian se Kingovi vzepřeli arogantním lékařům ze zoufalství, a místo aby syna zanedbávali, nebyli prostě ochotní ho jen tak nechat zemřít.

Britská prokuratura se rozhodla změnit názor poté, co rodiče při výslechu španělských úřadů objasnili důvody "únosu" chlapce z britské nemocnice. Následně španělská prokuratura oznámila, že ve středu požádá madridský soud, aby nařídil policii Kingovy propustit na svobodu.

Stažení zatykače iniciovala oblastní policie, v jejímž okrsku se zdravotní zařízení nachází. Cílem zatykače bylo po útěku rodiny zajistit bezpečnost dítěte, "nikoli mu odejmout podporu rodiny v tak mimořádně náročném okamžiku jeho života", uvedl šéf policie v Hampshiru Andy Marsh.

Protonová léčba může uspět

Kingovi odvezli syna z nemocnice v Southamptonu ve čtvrtek a později se spolu s jeho šesti sourozenci přeplavili na trajektu do Francie. Odtud pokračovali na jih Španělska, kde chtěli údajně prodat svou nemovitost, aby měli na léčebné výlohy v Česku. Protonové centrum v Praze, kam chtěli Kingovi Ashyu dopravit, potvrdilo, že se na ně rodina v této věci obrátila již 21. srpna. Protonová léčba, pokud je diagnóza správná, by prý byla vhodná.

Malý Ashya je od sobotního zatčení rodičů v jihošpanělské obci Vélez Málaga v místní nemocnici. Podle mluvčího kliniky je chlapec ve stabilizovaném stavu a pod policejním dohledem.

Politici otočili

Britský vicepremiér Nick Clegg Ashyovy rodiče podpořil. Využití "plné síly práva" prý nepovažuje v jejich případě za vhodné. Clegg také vyjádřil rodině účast a vyzval úřady, aby umožnily rodičům setkání s jejich nemocným synem.

"Je to malý chlapec, který je sám v nemocnici, nemluví španělsky, je odříznut od rodičů a sourozenců. Rád bych ho viděl v kruhu rodiny, jakmile to bude možné," uvedl Clegg. "Každá matka nebo otec by na jejich místě určitě jednali stejně," dodal.

Do případu se vložil i britský premiér David Cameron, který na Twitteru rozhodnutí britské prokuratury vřele uvítal. "Je důležité, aby se chlapci dostalo léčení a lásky rodiny," upozornil.

Internetová petice, v níž lidé protestují proti postupu vyšetřovatelů a požadují shledání rodičů s jejich synem, měla dnes kolem poledne už více než 120 tisíc podpisů. Podle zpravodajského webu BBC umožnily úřady nejstaršímu Ashyovu bratrovi Dannymu Kingovi v pondělí večer sourozence navštívit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy