Bouřka zpustošila Šumavu podobně jako orkán Niklas. Vyhněte se výletům na jihu, apeluje národní park

ČTK Iva Špačková Domácí ČTK, Iva Špačková, Domácí
Aktualizováno 19. 8. 2017 20:45
Bouřky se v noci z pátku na sobotu přehnaly přes české území. Tisícovky domácností zůstaly na jihu Čech bez elektřiny a místo vlaků jezdí do některých míst autobusy. Poslední domácnosti se k elektřině opět připojily až v pondělí odpoledne. Bouřka a silný vítr poškodily na Šumavě desítky tisíc krychlových metrů dřeva. Polomy nejvíce zasáhly oblasti Nové Pece a Stožce na Prachaticku.
Bouřka lámala stromy. Ilustrační snímek.
Bouřka lámala stromy. Ilustrační snímek. | Foto: HZSHK

Plzeň, České Budějovice - Českem se v sobotu v noci od jihu na severovýchod prohnaly silné bouřky. V Jihočeském kraji kvůli nim zůstalo několik tisícovek domácností bez elektřiny, ty poslední se k elektřině improvizovaně připojily až v pondělí. Mimo provoz také stála zůstává železniční trať mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou. Hasiči v kraji v noci na dnešek a přes den řešili přibližně 350 událostí. Šlo především o stromy popadané na vozovky, přerušená elektrická vedení a další jevy spojené s bouřkou. V sobotu to řekl náměstek ředitele jihočeských hasičů Martin Sviták.

Tiskový mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha uvedl, že po sobotní bouřce jsou v Jihočeském kraji všechny domácnosti napojeny na elektřinu. Někde energetici museli obnovit dodávky zatím jen improvizovaně a na opravách budou dále pracovat. Jako poslední zůstávaly do pondělí bez proudu domácnosti v oblasti obcí Pořešínec, Přísečno a Červený Dvůr na Českokrumlovsku. 

"Vzhledem k tomu, že improvizovaná místa dodávek budeme ještě řešit, může se stát, že v dotčených oblastech dojde ke krátkodobému výpadku elektřiny. Souvisí to s pracemi, které ještě musíme udělat," řekl Vácha.

Společnost E.ON zaznamenala 45 poruch na linkách vysokého napětí a 40 stále řeší. Po bouřce byly bez elektřiny například Kaplice nebo Kamenice na Lipou. Dodávku energie do některých oblastí se už dnes nepodaří obnovit. "Odstraňování poruch bude pokračovat v neděli. Podařilo se nám obnovit dodávky elektřiny ve všech větších aglomeracích. Poruchy stále zůstávají především na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Ovšem nelze vyloučit, že se výjimečně vyskytují i v jiných částech Jihočeského kraje," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Místo vlaků autobusy

Bouřky zasáhly i dopravu. Vlakové spojení na některých tratích v Jihočeském kraji nahrazovaly během dne autobusy. Cestující na železnici musí také nadále počítat s omezením na některých tratích. To se týká úseků Počátky - Veselí nad Lužnicí, Jílovice - České Velenice, Summerau - Velešín a Rybník - Lipno nad Vltavou. "V případě tratí Počátky - Veselí nad Lužnicí a Summerau - Velešín je možné, že se poruchy během dneška už nepodaří odstranit," řekl Pavel Tesař ze Správy železniční dopravní cesty.

V noci na sobotu a ráno v terénu zasahovalo téměř devět desítek jednotek hasičů. "Vesměs se jedná o řezání stromů, evidujeme také pády stromů na domy a auta. V případě potrhaných elektrických vedení spolupracujeme s pohotovostními službami v oblasti energetiky," řekl náměstek ředitele jihočeských hasičů Martin Sviták. Podle něj se hasičům během dne podařilo odstranit všechny výraznější následky bouřky v regionu. Dodal, že přesto mohou zůstat na některých odlehlých komunikacích popadané stromy.

V Plzeňském kraji vyjížděli hasiči v pátek večer ke 40 událostem, zejména padlým stromům na silnici. Ke zranění ani ke škodám však nedošlo a všechny překážky na vozovkách už jsou odstraněné.

Šumava sčítá škody

Větší škody napáchala bouřka a silný vítr na Šumavě, kde poničil desítky tisíc krychlových metrů dřeva, škody budou v milionech korun. Polomy zasáhly především oblast Nové Pece a okolí Stožce na Prachaticku, kde přes cesty leží spoustu popadaných stromů. Podle přepočtu v průměru dřevo z jednoho stromu odpovídá jednomu krychlovému metru.

"Stromy leží také například na cestě na Plešné jezero nebo kolem Schwarzenberského kanálu," řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Dodal, že řada stromů je nalomených a hrozí jejich pád. Na místech navíc pracuje technika a není ideální, pokud tudy ještě procházejí turisté. "Apelujeme na návštěvníky, aby se v těchto dnech vyhnuli výletům v jižní části Šumavy," uvedl Dvořák.

Dodal, že národní park v pondělí požádá o vydání zákazu vstupu do lesů na některé vybrané úseky. Nařízení může vydat obec s rozšířenou působností, což jsou v případě Nové Pece a Stožce Prachatice. "Pokud by pak někdo tento zákaz porušil, může být potrestán pokutou," řekl Dvořák.

Odstraňování škod bude podle předběžných odhadů trvat několik dnů. "Zatím nedokážeme určit, kolik kubických metrů dřeva bylo zničeno. Konkrétnější čísla bychom mohli znát v polovině týdne," uvedl Dvořák. 

Podle předběžných odhadů jde o škody srovnatelné s orkánem Niklas, který na jaře 2015 na Šumavě vyvrátil 35 000 krychlových metrů dřeva. Jednou z nejvíce poškozenou oblastí bylo i tenkrát okolí Stožce.

Bouřka také zkomplikovala pořadatelům přípravu Lipno Sport Festu, který začal v sobotu. Vítr poničil stany, v nichž se nacházelo zázemí pro akci. Organizátoři proto museli zajistit nové přístřešky.

V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně, vyplynulo z informací od operačních důstojníků hasičů z obou krajů.

"Bylo toho méně, než se čekalo. Bouřky a vítr se podél hranice oproti prognózám stočily hlavně do jižních Čech," uvedli. Nejsilnější vlna přišla v pátek mezi 20:30 až 22:30.

Nejvíce událostí v souvislosti s bouřkami a větrem, celkem 13, bylo na Domažlicku, hlavně v oblasti Bělé, Hostouně, Horšovského Týna a Blížejova. O něco méně jich bylo na Tachovsku, zejména v okolí Stráže, Boru a Tachova. Vichr postihl i Klatovsko, Plzeň sever a Plzeň-jih, naopak na Rokycansku byla hlášená jen jedna událost a v Plzni žádná.

"Něco málo bylo, ale nic, co by se vymykalo běžným situacím," uvedl operační důstojník karlovarských hasičů Pavel Kovář.

Srážky budou slábnout 

V sobotu budou srážky ustávat. "Studená fronta postupuje přes naše území zvolna k východu a za ní k nám bude proudit chladnější a vlhký vzduch od západu," uvedl na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Během dne bude podle meteorologů zataženo až oblačno a přeháňky či déšť se budou objevovat na většině území Česka. Na některých místech se objeví i bouřky. Nejvyšší teploty se přes den budou pohybovat mezi 19 až 23 stupni. Odpoledne však už začnou srážky od západu pomalu ustávat, teploty se však i v neděli budou držet spíše níže. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy