Praha - Fotbalový boss a příbramský podnikatel Jaroslav Starka musí zaplatit směnku uprchlého podnikatele Jaroslava Krejčíře na 3,2 milionu korun.
Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud.
Peníze nepůjdou na účet Krejčíře, ale zinkasuje je stát - konkrétně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Právně budou peníze patřit Krejčířovi, nebude s nimi ale moci nijak nakládat.
Starkova směnka se našla spolu s další, na 44 milionů, v Krejčířově vile. Ani tu ale Starka nesplácí, podle Lidových novin podal kvůli loňskému potvrzení platebního rozkazu dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení.
Sám Starka platnost obou směnek zpochybňuje. Tvrdí, že od Krejčíře miliony nikdy nedostal.
"K plnění prostě nedošlo," řekl už dříve Aktuálně.cz Starkův právní zástupce Julius Kramarič.
Úřadům se i přes tento úspěch pravděpodobně podařilo zablokovat jen zlomek skutečného majetku Radovana Krejčíře. Například na švýcarská konta nedosáhly vůbec a teprve po odjezdu Krejčíře ze Seychel do Jihoafrické republiky se ukázalo, že od útěku z černošické vily žil právě z ukrytého majetku v Česku.
Já tobě, ty mně
Fotbalového bosse Starku zadržela policie v listopadu 2006 kvůli podezření z podílu na únosu a smrti Krejčířova otce, šetření případu dosud neskončilo.
Policisté totiž dlouho dobu čekali na výslech samotného Krejčíře, který se několikrát nechal slyšet, že o případu hodně ví. V řadě rozhovorů Krejčíř nepřímo mluvil o tom, že v únosu je "namočen" právě příbramský podnikatel. Jednoznačné důkazy k vyřešení případu jim ale chyběly. Kriminalisté ho vyslechli 10. března.
Krejčíř, který je v Česku stíhán za daňové podvody, přípravu vraždy a únos, policii utekl v roce 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.
V Jihoafrické republice "přicestoval" před třemi lety, a to na falešný pas.
Chce ČR Krejčíře doma?
Česko se několikrát marně snažilo o jeho vydání, ale zatím bez úspěchu. Nedávno ale televize Nova upozornila, že jihoafrická velvyslankyně v Česku Celia-Sandra Botha českým úřadům vzkázala, aby dodaly lepší podklady, předchozí prý měly nedostatky.
"Je důležité, aby Češi podali požadavek odpovídajícím způsobem, aby právní systém JAR mohl podle té dohody postupovat," řekla velvyslankyně.