Bojovník za svobodu a muž pevných zásad, vzpomínají čeští politici na McCaina

ČTK ČTK
26. 8. 2018 11:03
Americký senátor, který ve věku 81 let podlehl rakovině, byl pevným zastáncem partnerství mezi Spojenými státy a Evropskou unií.
Foto: Reuters

Praha - Čeští politici označují amerického senátora Johna McCaina, který v sobotu ve věku 81 let zemřel na rakovinu mozku, za morální vzor, bojovníka za svobodu a stoupence demokracie.

Připomínají, že politik, jenž v roce 2008 neúspěšně kandidoval na amerického prezidenta, byl pevným zastáncem partnerství mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

"John McCain byl neobyčejně statečný člověk, bojovník za svobodu, muž pevných zásad, hluboké lidskosti a stoupenec demokracie. Byl přítelem České republiky. Čest jeho památce," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

"John McCain byl principiální politik, jakých mnoho není. Bude chybět nejen Američanům, ale i nám," uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Vyjádřil soustrast McCainově rodině i americkému lidu.

"John McCain byl morálním vzorem pro několik generací na celém světě. Čest jeho památce! Odpočívej v pokoji…" reagoval na zprávu o McCainově úmrtí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Po prohlášení jeho rodiny, že (McCain) končí léčbu, bylo zřejmé, že to přijde brzy. Zemřel muž, který žil v souladu s hodnotami, za které celý svůj život bojoval a podporoval je. Člověk, který nikdy nepochyboval o přátelském vztahu USA a EU. Čest jeho památce a díky za vše," napsal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"Měl jsem šanci senátora McCaina osobně několikrát potkat, ať už ve Washingtonu, nebo při jeho cestách po střední Evropě. A neznám jiného politika, který měl tak jasně srovnáno v hlavě, že USA a Evropa jsou a musí být partnery a že za svobodu se má bojovat," uvedl na Twitteru bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy