Bojíme se nové mutace viru, řekl online hygienik

Domácí Domácí
26. 5. 2009 10:45
Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz na téma prasečí chřipka odpovídal hlavní hygienik Michael Vít
Foto: Michal Žák

Praha - Prasečí chřipka se u nás objeví do pěti týdnů, prohlásil koncem dubna hlavní hygienik Michael Vít.

Jeho prognózy se naplnily takřka na den. V pondělí oznámil, že se Česko stalo v pořadí šestačtyřicátou zemí světa, kde se objevil nebezpečný chřipkový virus A/H1N1.

Prvním nemocným Čechem je devětadvacetiletý pilot ČSA, který se vrátil z New Yorku.

Podle Víta přitom netrpěl žádnými příznaky, které jsou pro chřipku typické. Pouze se zadýchával a měl problém vyjít i schody v domě, kde bydlí.

Jaký bude nyní další postup českých úřadů? Nehrozí, že by se nákaza mohla šířit dále? Máme dost zásob vzývaného antivirotika Tamiflu? I na to odpovídal čtenářům Aktuálně od půl desáté dopoledne z redakce hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Jeho hlavní sdělení z online rozhovoru zní: Pokud člověk dodržuje obvyklé hygienické zásady, nemusí mít strach. I když odborníci obavy mají: "Obava odborníků je z další možné mutace, která by zvýšila patogenitu viru. To znamená, že by virus vyvolával daleko klinicky těžší onemocnění než doposud," uvedl Vít.

Odpovědi Michaela Víta čtěte zde:

Odpovězeno: 26. 05. | 09:32Autor: Aleš

Otázka: Dobrý den, nepodcenili jste situaci s nakaženým mužem? Zatímco jinde v zahraničí umísťují nemocné do karantény v nemocnicích, vy jste mu umožnili domácí izolaci. Neobáváte se, že se virus může rozšířit?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: jsem přesvědčen, že jsme situaci nepodcenili. Hospotalizováni jsou případy, které vykazují definované příznaky. Tento muž neměl typické příznaky, byl bez teplot, proto byla nařízena domácí izolace. Dnes je tento muž bez příznaků a během několika dní bude schopen své obvyklé práce.

Odpovězeno: 26. 05. | 09:35Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den pane Víte, nehrozí nebezpečí i dalším lidem, kteří byli s nakaženým pilotem v kontaktu? Přiznám se, že "devět kontaktů" je poměrně malé číslo - obzvláště u takového povolání.

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Postupujeme podel standardních doporučení Světové zdravotnické organizace a Centra pro prevenci nemocí ve Stockholmu. Na základě epidemiologického šetření byla nejužším kontaktům také nařízena domácí izolace. Tyto kontakty jsou v současné době bez jakýchkoliv zdravotních problémů.

Odpovězeno: 26. 05. | 09:43Autor: Jan

Otázka: Dobry den. Proc tolik novych mutaci viru a epidemii vznika v jihovychodni Asii ? Zhorsuje situaci migrace z techto zemi ?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Většina tzv. shiftů tz. zásadnějších mutací vzniká v oblasi Jihovýchodní Asie. Je to tím, že chřipka je zoonosa(nemoc zvířat), která se náskledně přenáší na lidskou populaci. V této geografické oblasti jsou pro toto podmínky tj. vysoká hustota zvířat, vysoká hustota obyvatel v obyvatelných zónách a nižší hygienické podmínky , jak u lidské populace, tak i nižší veterinárně hygienické podmínky v chovech. To jsou podmínky, které podporují možné mutace virů.

Odpovězeno: 26. 05. | 09:45Autor: Autor

Otázka: Co vás čeká kvůli prasečí chřipce v nejbližších dnech?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Sledování výskytu tohoto onemocnění ve světě a v Evropě, sledování posledních odborných závěrů Světové zdravotnické oblasti , Centra pro kontrolu nemocí v Atklantě (USA), Centra ppro prevenci a kontrolu nemocí ve stockholmu, denní konfewrence v rámci EU a sledování a řešení možných podezření v ČR

Odpovězeno: 26. 05. | 09:46Autor: Karel

Otázka: Dobré ráno. Dá se očekávat, že bude v Česku případů přibývat?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: ČR patří mezi vyspělé státy s živým obchodním a turistickým ruchem. Je nutné, aby naši lidé znali prevenci tohoto onemocnění, znali první příznaky a chovali se tak, aby snižovali možnou míru své nákazy a mezilidského přenosu

Odpovězeno: 26. 05. | 09:48Autor: LUCKA

Otázka: MÁM MALÉ DĚTI ČEHO SE UNICH OBÁVAT.JAK SE ZACHOVAT

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Podle posledních poznatků, věková skupina do 5 let je skupinou s nejnižším výskytem toohoto onemocnění. Zatím nemějte žádné obavy, chovejte se tak, jako obvykle, chceteli předcházet jakémikoliv dětskému infekčnímu onemocnění.

Odpovězeno: 26. 05. | 09:52Autor: Martin

Otázka: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jak velké riziko podle Vás dnes představuje cesta do Jihovýchodní Asie, resp. Japonska v souvislosti s A/H1N1? A zda doporučujete myslet na případná antivirotika sbalená s sebou na cestu. Předem děkuji za odpověď.

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Japonsko má podle posledních zpráv z Jihovýchodní Asie nejvíce onemocnění více než 300 případů. Doporučení pro cestovatele jsou halvně ta, aby se vyhýbal na své cestě větším shromážděním. U zdravého člověka není nutno se zásobit antivirotiky. Dle centra pro kontrolu nemocí v Atlantě je doporučení mít v záloze antivirotika pouze u osob s chronickým onemocněním, které má závažný průběh. U takového zdraotního stavu je však důležité z hlediska základního chronického onemocnění zvažovat cestování

Odpovězeno: 26. 05. | 09:53Autor: Milan

Otázka: Zaznamenali jste někde v zahraničí, že se potvrdila nákaza u někoho, kdo neměl typické příznaky?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Dnes je publikována řada případů onemocnění A/H1N1, kde nebyly zjištěny typické příznaky.

Odpovězeno: 26. 05. | 09:58Autor: ronaldik

Otázka: Nemyslíte si, že kolem prasečí chřipky je zbytečně veliký humbuk?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Toto riziko musím vnímat profesionálně. Při každém objevení se nového typu infekčního onemocnění je vedlejším efektem určitá míra veřejného neklidu. Virus A/H1N1 se dle posledních poznatků reltivně dobře šíří, ale nevyvolává podle posledních údajů závažné klinické onemocnění ( průběh jako středně závažná sezónní chřipka), ale musíme být obezřetní, aby nedošlo k mutaci s virem ptačí chřipky, který se relativně méně intenzivně šíří, ale onemocnění vyvolané tímto virem A/H5N1 má podstatně těžší průběh.

Odpovězeno: 26. 05. | 10:02Autor: Davor

Otázka: Vážený pane Vít,
jedu na 4 měsíce na Floridu, pracovně, je třeba nějaké prevence nebo obavy? Co byste doporučil.
Děkuji
S pozdravem David V.

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: I když v oblasti Vámi plánované návštěvy, byl zaznamenám výskyt, je to oblast s nižším výskytem tohoto onemocnění. Mé doporučení je vyhýbat se větším kolektivním akcím, vyhýbat se lidem s příznaky onemocnění hodních dýchacích cest, dodržovat osobní hygienu. Doporučil bych vám se podívat na web.stránky US Centrum for diseases control v Atlantě, kde jsou publikována poslední aktuální data ( myslím že web je www.cdc.org.)

Odpovězeno: 26. 05. | 10:04Autor: vlasta zvany

Otázka: Dobrý den, jak předpokládáte, že se teď nákaza rozběhne po republice. Dovedete odhadnout, na kolika případech se u nás nemoc v nejbližších čtyřech týdnech zastaví?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Podle zdravotního stavu lidí, kterří s naším případem přišli do úzkého styku, tj. zdravotního stavu kontaktů, nepředpokládám další šíření z tohoto zdroje. Ovšem nemohu vyloučit přílet "jiného nového případu". Dnes na nzákladě současných evropských dat nemáme možnost žádného epidemiologického modelu, který by predikoval možný předvídatelný výskyt

Odpovězeno: 26. 05. | 10:09Autor: babu

Otázka: dobrý den, mám dotaz, 28.6 přiletí moje vnučka z MX, kde žije se svou mámou, ktera je tam pracovne nekolik let. Nehrozí, že by ji daly v Praze do karanteny ???? Letenku má zajištěnou, ted nevím jak je to s lidma, kteří přicestuji z Mexica. Děkuji za pravdivou odpověd,

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: V případě, že Vaše vnučka nebude mít žádné potíže, žádná karanténa jí nehrozí. na letišti jsou vyvěšena upozornění, která informuní cestující, že v případě příletu z postižených oblastí a za podmínky, že nmají zdravotní příznaky ( onemocnění horních dýchacích cest, teplota vyšší než 38st, bolesti hlavy, bolesti svalů, múže zde být i průjem , pocit na zvracení a pod. mají na letišti navštívit zdravorní službu, která se již postará o vyšetření. V případě, že tyto příznaky jsou, rozhodne o formě lékařského sledování. jedna z možností může být i hospitalizace. Ale všechna opatření jsou prováděna ve prospěch "nemocného cestujícího", ve prospěch ochrany jeho nejbližších, ale i české pipulace !!

Odpovězeno: 26. 05. | 10:12Autor: vlasta zvanyII

Otázka: Promiňe, ale ještě jednou já. Nedávno jste říkal, že hlavní průšvih přijde na podzim, až prasečí viry zmutují s těmi obyčejnými. Můžete to rozvést?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: To je ta obava , o které jsem již mluvil. Obava odborníků je z další možné mutace, která by zvýšila patogenitu viru. To znamená, že by virus vyvolával daleko klinicky těžší onemocnění než doposud.

Odpovězeno: 26. 05. | 10:15Autor: Katka

Otázka: Dobrý den pane Víte,chtěla bych se zeptat zda lék Tamiflu by dostaly třeba i děti od dět.lékaře nebo v nemocnicích,nebo je spíše určen pro zabezbečení chodu státu.
A jestli třeba v Americe kde chřipka je už více musí tento lék dostat každý aby se uzdravil,nebo někoumu stačí běžné antipiretikum.

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Zásoby tohoto léku dle posledních poznatků a doporučení WHO i CDC by byl určen pro léčbu a eventuální profylaxi u kontaktů. samozřejmě by byl dostupný ajk u praktických lékařů, tak i v nemocnicích.

Odpovězeno: 26. 05. | 10:15Autor: deník blesk

Otázka: dobrý den, můžete nám potvrdit že do týdne všichni umřeme abysme to mohli ještě zítra otisknout na titulní stránce?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Rozhodně a kategoricky NE

Odpovězeno: 26. 05. | 10:16Autor: Petruna

Otázka: Dobrý den, lze využít prevenci jako u normální chřipky, že se budu cpát vitamíny a nebudu si oslabovat imunitu alkoholem a kouřením?

Děkuji

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Samozřejmě, že čím je lepší imunitní stav organismu, tím lépe zvládne i toto onemocnění. Opatření, která zmiňujete mohu jen doporučit

Odpovězeno: 26. 05. | 10:21Autor: Mr. CaroTen

Otázka: Média stále informují o nakažených lidech, ale chybý informace o lidech kteří se již vyléčili. Jak dlouho se tato nemoc léčí? A jak ji lidé prožívají? Když se dá léčit a to i v domácí izolaci, proč se o ní píše že je nebezpečná?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Mimo Mexika, je průběh relativně mírný nebo středně závažný (průběh obdobný sezónní chřipce). Většina postižených lidí se vyléčila, jsou bez problémů. Lidé , u kterých došlo k těžímu průběhu, jsou lidé , kteří měli jiné závažné chronické onemocnění ( např. těžší diabetes, onemocnění srdečně cévního systému, onemocnění dýchacího systému). průběh trvá 7 , max. 10 dnů. Řada případů je léčena v zahraničí domácí izolací, očítá se stím, že pacient však dodržuje doporučení a zůstává doma.

Odpovězeno: 26. 05. | 10:22Autor: Petra svobodova

Otázka: Dobry den, nevite zda se chystaji nejake cestovni opatreni?? Chystam se do Japonska v ramci vymeneho pobytu,

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Žádná zdravotní autorita , myslím tím Světová zdravotnická organizace, EU či US Centrum pro kontrolu nemocí neuvažuje s omezením cestování

Odpovězeno: 26. 05. | 10:24Autor: jana n

Otázka: dobrý den, jaká je inkubační doba nemoci? Má běžný člověk šanci rozeznat rozdíl mezi běžnou chřipkou a chřipkou novou?Děkuji a přeji hezký den

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Inkubační doba je od 2 dnů do 7 dní, udává se max. doba i do 10 dnů. příznaky jsou obdobné jako u běžné sezónní chřipky, důležitá diferenciálně diagnostická podmínka je pozitivní cestovatelská anamnésa nebo úzký kontak s osobou, které v postižené oblasti v poslední době byla

Odpovězeno: 26. 05. | 10:25Autor: Ana

Otázka: Prosim Vas kvuli cemu se mame bat? Lidska hripka zabiji o hodne vic...a proc vsechny pisu tolik o chripce Americke anebo Mexicke?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Obáváme s možné další muatace a z toho, že lidská populace by proti takovému viru neměla žádnou specifickou obrannou schopnost

Odpovězeno: 26. 05. | 10:28Autor: Markéta

Otázka: Dobrý den, v červenci se chystáme do Mexika a proto bych se chtěla zeptat, jak zde situace vypadá teď. Podle zahraničních webů se situace stabilizuje a na stránkách WHO stojí, že nedoporučují necestovat. Z Mexico City odjedeme pryč hned po příletu a vrátíme se tam až na odlet domů. Děkuji

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Ministr zdravotnictví Mexika, sdělil před týdnem v Ženevě, že onemocnění je pod kontrolou. V rekrečních destinacích výskyt byl minimální. Při dodržování bežných hygienických návyků a chování by jste neměli mít obavu. Před odletem je možné se na aktuální stav ve světě zeptat na Krajské hygienické stanici

Odpovězeno: 26. 05. | 10:31Autor: Marek

Otázka: Dobrý den,
byl zaznamenán virus i na území jiných evropských zemí? Jestliže ano, lze nějak shrnout, jestli jsme odolnější, než za oceánem?
Jaká je statistika umrtí / nakažení u nás a např. za oceánem?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Včerejší data : V Evropě 349 případů, žádné úmrtí - Americký region: USA 6552 případů,9 úmrtí, Mexiko 4174případů, 80 úmrtí, Kanada 805 případů,1 úmrtí, ostatní země Japonsko 338 případů, žádné úmrtí. Situace v Evropě je podstatně příznivější než na Americkém regionu

Odpovězeno: 26. 05. | 10:33Autor: Pája

Otázka: Dobrý den, na internetových diskuzích se objevují názory, že všechno kolem prasečí chřipky je jen mediální kachna. Ta má přinutit lidi kupovat co nejvíce léku Tamiflu, kterým už dochází datum spotřeby. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Nemyslím si, že problematika a řešení prevence nového chřipkového viru A/H1N1 je mediální kachna a a tlak farmaceutického lobby. Expirace obou antivirotik se prodloužila na základě klinických studií a po schválení EMEA (Evropskou autoritou pro léčiva)

Odpovězeno: 26. 05. | 10:36Autor: Karel

Otázka: Vnímám kauzu "prasečí chřipky především jako bublinu, která po několika dnech pohasla a nyní opět zadýmala tím, že se nakazil pilot ČSA. v této souvislosti si vzpomínám na návrat turistů z Mexika a humbuku na letišti - Rizikových oblastí je více, probíhají kontroly u letů z USA, VB a Spanelska?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Rozhodně toto bublina není. A řešení příletu specálu z Mexika také ne. Představte si, jak by byl kritizován náš zdravotnický systém, kdybychom cestující z toho speciálního letu nekontrolovali a u některého z nich by se po příjezdu domů, objevilo onemocněním tímto novým chřipkovým virem. Chováme se naprosto standardně, jak dnes doporučují doporučení EU.

Odpovězeno: 26. 05. | 10:39Autor: Radka

Otázka: Dobrý den!chtěla jsem se zeptat na dvě otázky a to:zda se už vlastně ví,kde se vůbec prasečí chřipka vzala?víte je zajímavé že v 80 letech se v americe testovalo zmrzlé tělo muže u kterého našly naprosto shodný identický typ jako je teď a jako byl v roce 1916 v době španělské chřipky!náhoda?

Michael Vít, hlavní hygienik ČR: Prasečí chřipka se poprvé objevikla v r.1976 v USA, nyní se objevila v Mexiku pravděpodobně v březnu tohoto roku. V případě, který popisujete byl midentifikován typ A/H1N1 který se vyskytoval v době Španělské chřipky, ten je však odlišný od toho současného typu.

Děkuji všem čtenářům za dotazy, věřím že společně zvládneme i toto zdravotní riziko. S pozdravem Vít

 

Právě se děje

Další zprávy