Tři policisté byli při nich zraněni a tři squatteři zadrženi, potvrdil policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Večer opustili střechu budovy poslední dva squatteři, kteří na ni vylezli, aby zabránili policii a bezpečnostní agentuře ve vyklizení squatu.
Oba slezli dolů dobrovolně po úspěšném vyjednávání, řekl novinářům Hulan.
Se squattery na místě jednali ředitel pražský policistů Martin Červíček a ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Některé squattery museli pracovníci bezpečnostní agentury ze střechy sundat násilím.
Jednoho z nich policisté zadrželi, ale brzy nato ho pustili. Jeho propuštění bylo jedním z požadavků squatterů, řekl Hulan.
Kocáb údajně squatterům nabízel jiný alternativní prostor, kde by mohli ve své činnosti pokračovat.
Hluk a nepořádek
Squat se od rána pokoušela vystěhovat bezpečnostní agentura, kterou si najal správce objektu Ústav pro informace ve vzdělávání.
Důvodem vyklizení prý byly stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek.
Podle Hulana byli dva policisté převezeni do nemocnice, jeden se zlomeným nosem, druhý s povrchovými zraněními na hlavě.
Dva squatteři jsou zadržení údajně za napadení policistů a jeden za neuposlechnutí výzvy.
Rušení klidu a nepořádek
"Squatteři pořádají až do ranních hodin hlasité koncerty, na něž se sjíždějí stovky lidí. Obyvatelé a studenti nemají klid ani na spánek, ani na práci a studium. V okolí squatu panují neúnosné hygienické podmínky, okolí obou vil je zamořeno lidskými i zvířecími exkrementy," zdůvodnila vyklízení Bohumila Beranová mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je správcem objektu..
Obyvatelé Milady se údajně pokoušeli s místními dohodnout a problémy omezit. Začali například pracovat na odhlučnění koncertní místnosti.
Nájemníci se na případné vyklízení dlouhodobě připravovali. V domě podnikli řadu opatření, která mají postup policie či bezpečnostní agentury zbrzdit.
Každé patro například oddělili mřížemi či padacími dveřmi. Součástí "obranného plánu" je únikový východ na střechu, kde chce alespoň část obyvatel vydržet co nejdéle a mezitím zaktivovat své příznivce.
Poslední v Praze
Prvorepubliková vila je umístěna v těsném sousedství vysokoškolských kolejí Univerzity Karlovy v Pelc Tyrolce. Milada byla opuštěna v roce 1988.
Pořádaly se zde koncerty, protirasistické festivaly nebo promítání filmů.
Budova měla být původně zbourána, proto neměla číslo popisné. ÚIV tedy musel nejdříve požádat o zapsání do katastru nemovitostí, teprve poté mohl majetkem disponovat.
Vila Milada, která leží na rozhraní Troje a Holešovic, je posledním squatem v Praze, squatteři ji podle ÚIV obývají od roku 1997.