Bohatý lékař léčí lépe, tvrdí on-line šéf stávkujících

mih
17. 9. 2007 14:55
Na otázky odpovídal lékař Jan Jelínek
Jan Jelínek on-line v redakci Aktuálně.cz
Jan Jelínek on-line v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praktičtí lékaři ve středu zavřou ordinace. Protestují kvůli financování jejich oboru.

Tvrdí, že dostávají od pojišťoven málo peněz. Chybějící finance pak odrazují absolventy škol od toho, aby si sami otevřeli praxi.

"Pacient od nás očekává jistou úroveň a myslím, že ke schopnosti klidně komunikovat s pacientem, soustředit se na jeho problém a plně se mu věnovat, patří i určitý komfort, bez kterého je plnohodnotný výkon prostě nemožný," uvedl v on-line rozhovoru Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Kolik by podle něj praktici měli brát? "Ve světě je obvyklý asi 2-3 násobek průměrného platu v zemi. To nemám ze své hlavy, tak to prostě je. I řidič autobusu má ohromnou zodpovědnost a placený každý přesčas. Jeho práce musí být organizována tak, aby dodržel povinné přestávky k odpočinku, jinak by mohl udělat chybu. Mají snad něco podobného lékaři?" zeptal se Jelínek.

Sám se představil jako příznivec reformy péče o zdraví, kterou přichystal kabinet Mirka Topolánka. Takto odpověděl na dotaz, zda je spravdlivé, aby důchodkyně a mladý podnikatel platili stejné poplatky: "Odpovím otázkou: Platíte jízdné v tramvaji nižší, než bohatší lidé?"

Všechny odpovědi čtěte ZDE: 

Odpovězeno: 17. 09. | 09:58Autor: Tomáš

Otázka: Co říkáte tomu, aby za KAŽDOU návštěvu dostal pacient vyúčtování, kolik to stálo, bez ohledu na to, že většinu/vše třeba platí pojišťovna? Jaký důsledek by podle vás mělo zaveden paušální částky, např. 50,- za návštěvu u lékaře (řekněme vyjma dětí).

Jan Jelínek : Každý poplatek u lékaře bude evidovat příslušná zdravotní pojišťovna a bude sledovat, zda pacient na všech poplatcích (včetně doplatků za léky) v průběhu roku nezaplatí víc, než 5000,- Kč. Pokud se tak stane, pojišťovna pacientovi "přeplatek" přes 5000 sama vrátí. Kromě toho má pacient právo na stvrzenku od lékaře, pokud si o ni ovšem požádá. Fakticky ji ale může použít pouze ke kontrole, zda pojišťovna ten jeho osobní účet "hlídá" správně.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:07Autor: právník

Otázka: praktičtí lékaři ordinují denně několik hodin v rámci příjmu přes 100.000,-Kč.Odbornému lékaři (např. očaři) stačí 3 pacineti denně pro získání stejné částky a proto jsou objednací lhůty i několik měsíců. Nikdy nikdo neviděl chudého lékaře. Co s tím?

Jan Jelínek : Práce praktika není jen ta doba v ordinaci. Taky máme administrativu, návštěvy, zveme si pacienty i mimo ordinaci, vzděláváme se... . Je ale pravda, že frekvence návštěv pacientů u praktika je neregulovatelná. Specialista si pacienty zve a nastaví si jejich návštěvy na svůj výkon a možnosti úhrad od pojišťoven. Praktik průběžně ošetřuje pacienty zvané i ty "akutní". Těch je ale nepředvídatelné množství a jejich počet stoupá úměrně délce objednací lhůty u specialistů. Kam by konečně chodil pro pomoc třeba pacient, který má bolestivé onemocnění páteře a čeká na neurologické vyšetření celé měsíce.
A že nejsou lékaři chudí? Ano držíme si jistou životní úroveň, kterou ale od nás vy-pacienti také vyžadujete. Vy očekáváte odpočatého a přívětivého doktora, který se dovede vcítit do vašich problémů. K tomu opravdu je nutné určité pohodlí a zázemí. Někdy je ale vykoupeno zadlužením celé rodiny a podnikatelskými kroky, které by žádný jiný "normální" podnikatel nikdy neudělal, protože by je považoval za ztrátové.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:11Autor: Zdenka

Otázka: Dobrý den, můžete nám prosím říci kolik dnes pobírá lékař a zeristrovaného pacienta ? O kolik požadujete navýšení ?

Jan Jelínek : V současné době je platba zdravotní pojišťovny za tzv. "jednicového pojištěnce" (ten titul Vám přiřkly samy pojišťovny) minimálně 36,-Kč měsíčně. Požadavek, který lze doložit analýzou růstu nákladů v posledních letech je 55,- Kč. Zdá se, že reálně tuto částku pojišťovny zaplatit nedokáří - alespoň ne ihned. Proto to navýšení, jehož oprávněnost ani pojišťovny nezpochybňují, provedeme zřejmě v několika postupných krocích. O tom teď vyjednáváme a jistá dohoda se rýsuje.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:16Autor: Bouzek

Otázka: Pane doktore, podhodnocení práce praktických lékařů je dlouhodobé, proč přichází protestní aktivita až nyní?

Jan Jelínek : Řekněme, že došla trpělivost. My jsme po řadu let vyjednávali a dokazovali, že je nutné finance pro segment praktických lékařů navýšit. Pojišťovny opakovaně uznaly nutnost preferovat primární péči a opakovaně došlo k navýšení plateb do péče lůžkové. Pro zajímavost: V Evropě jde na lůžkovou péči z celkového příjmu zdravotních pojišťoven asi 35%. Od doby ministra Fišera až dosud se u nás tento podíl pohyboval od 48 do 51 %. Dál jsme prostě už nemohli čekat a říkat svým kolegům počkejte, příští rok bude lépe. Musíme asi být trochu tvrdší a to jsme nyní předvedli.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:20Autor: Kročehlavý

Otázka: Jak se díváte na to, že ministr Julínek svou reformu vůbec nekonzultoval s Českou lékařskou komorou. Pokládáte takové jednání za správné?

Jan Jelínek : Pan ministr reformní kroky konzultuje s lékaři, přizval si poradní orgán, kterému říkáme Rada poskytovatelů. Tam jsou jmenovány osoby, kterým ministr důvěřuje a ne funkcionáři organizací. Kromě toho docela chápu nedůvěru pana ministra k České lékařské komoře, která se rozhodně nechová apoliticky. Kredit ČLK bude třeba obnovit, protože sami lékaři již dávno na komoru rezignovali a nic od ní nečekají. Ta část, které se v komoře dobře daří, žije z povinného členství a povinných příspěvků od všech lékařů. Také se mě osobně dotýká, že podle zákona musím být povinně členem organizace, která vyvíjí politickou činnost, se kterou nesouhlasím.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:25Autor: Jan

Otázka: Dobrý den. Zajímal by mě Váš názor na následující věc. Jak stanovit počet praktických lékařů tak, aby mohli mít odpovídající příjmy. Jistě mi dáte za pravdu, že nelze zajistit stejnou minimální příjmovou hranici třeba pro 10 tis. nebo 50 tis. lékařů. V jiných profesích to řeší poptávka trhu.

Jan Jelínek : Ten problém se řeší sám. Praktiků je málo a stárnou. Díky tomu, jak jsou ekonomicky podhodnoceni, se do jejich řad mladí lékaři nehrnou. Již teď je problém, aby starý praktik předal soji ordinaci někomu jinému. Na platbu pojišťoven to moc vliv nemá, protože platby se odvíjejí od počtu občanů - tedy pojišťovny vždy zaplatí jen za těch asi 10 000 000 pacientů. Projevem "trhu" je zde snad právě jen to snížení poptávky po praxích v tom smyslu, že jsou již neprodejné. Znám praxe velmi blízko Prahy, pro které zatím nelze najít lékaře ani zadarmo a jistě uznáte, že vybudování takové praxe něco stálo.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:27Autor: Michaela

Otázka: Pacienti by meli vedet,ze lekari maji pojistovnou omezenou castku v ktere mohou predepsat leky,kdyz tento limit prekroci,plati to ze sve kapsy,a to se deje casto,protoze predem nevi kolik ten limit je!Nevim jak v Praze,ale lekari na vesnicich maji problem se uzivit,tam se 100tisicove platy nekonaj

Jan Jelínek : Je to přesně tak. Dokonce nás současné limity a regulace tlačí k rozlišování mezi pacienty podle zdravotních pojišťoven. Já se nemohu smířit s tím, že bych měl stejné onemocnění u dvou pacientů léčit různě podle výše limitů od jejich různých pojišťoven. Tak nás medicínu neučili!!!

Odpovězeno: 17. 09. | 10:33Autor: IP

Otázka: Pane doktore, pro představu, kolik (procentuálně) lékařů zůstává po první atestaci v nemocnici, kolik jich otevře vlastní praxi, kolik jich bez složení atestace odejde do jiného oboru a jaký je odliv lékařů do zahraničí? Dnes prý již poměrně mnoho praktiků přesluhuje, nemají komu předat ordinaci.

Jan Jelínek : Přesná čísla z hlavy nevím, ale platí, že samostatně pracujících lékařů je lehce nadpoloviční většina, zbytek jsou lékaři zaměstnanci. Každý samostatně pracující lékař musí mít ve svém oboru složenou atestaci. Specifikum ČR je v tom, že na rozdíl od zbytku Evropy jsou u nás příjmy praktických lékařů nižší, než lékařů-zaměstnanců. To nikde jinde obvyklé není, protože přeci jen je nutno uznat, že jde o podnikání, které také znamená investice, riziko a ekonomickou zodpovědnost 24 hodin denně. Tento stav právě chceme změnit a dovést poměry k obvyklým v Evropě. Dokud se nám to nepodaří, budou mladí lékaři, kteří se na soukromou praxi cítí, často odcházet do zahraničí. A jak je známo, odliv mozků je ten největší ekonomický luxus, který bychom si snad mohli dovolit.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:38Autor: Inkvizitor

Otázka: Pane doktore,ve zdrav.jsem dělal 20 let a neviděl jsem chudého doktora.Stačí se podívat na ty vzdělávací akce,kde,jak píšete,se doktoři musí vzdělávat.Firmy platí registraci,dopravu,ubytování,jídlo a zábavu.A lékaři přijíždějí v drahých autech,které získali z desátků farmaceutických firem.Co s tím?

Jan Jelínek : Na podobnou otázku jsem odpovídal před chviličkou. Myslím si, že i pacient od nás očekává jistou úroveň a že ke schopnosti klidně komunikovat s pacientem, soustředit se na jeho problém a plně se mu věnovat patří i určitý komfort, bez kterého je plnohodnotný výkon prostě nemožný. Problém farmaceutických firem mě také tíží, ale nedělejte si iluze - večeře na semináři a reklamní tričko není zrovna prostředek ke zbohatnutí. Pokud jde o "motivaci" k neúčelnému předepisování drahých léků, pak je to na úrovni úplatů a podvodu a to odsuzuji. To ale najdete v každé profesi a i lékaři jsou jen lidé.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:39Autor: petr. michalík

Otázka: Dobrý den.
Pokud si vzopmínám, o podhodnocení PL i PLDD se mluví už někdy od roku 1995. Dokáže někdo spočítal kolik za tu dobu dluží zdravotní pojišťovny průměrné ordinaci, neboli jak lékař "dotuje" systém. děkuji

Jan Jelínek : Máme ekonomické analýzy, záleží na velikosti praxe (počtu pacientů) a lokalitě. Řádově jde ale o statisíce.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:43Autor: Nemocný Julínek

Otázka: Dobrý den, mám dvě děti, mají angínu, mám hypotéku a splácím malý automobil, což je normální u začínající mladé rodiny...manželka tu angínu asi už taky chytila...no mám si to jít hodit nebo to jisti vajíčko na Julínkově makovici ?
Díky za odpověd´.

Jan Jelínek : Věřte mi, že s Vámi cítím. Vajíčkem to asi nevyřešíte a děti potřebují tátu. Spíš zkuste přijmout informaci, že reformní kroky, které se připravují povedou k tomu, že si sice zaplatíte paralen a návštěvu u lékaře, ale pokud dostanete třeba infarkt, neskončíte na neúčinné konzervativní léčbě jen proto, že peníze pojišťoven byly již utraceny za ty paraleny. Tenhle problém řeší celý svět a já mám osobně pocit, že se konečně začal řešit i u nás. Takže ta vajíčka když tak hned dvě, nastavuji pomyslně i svoji hlavu.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:45Autor: logic

Otázka: Důvod poplatků jsou údajně časté návštěvy lékařů. Jaká studie to odhalila? Pravým důvodem častých "návštěv" je, že jsou vlastně virtuální a vyrábějí je lékaři v kartách pacientů, kteří nic netuší. Doufám, že poplatky, kromě za jídlo v nemocnici, Ústavní soud zruší.Jinak si to zařídí i advokáti aj.

Jan Jelínek : No zrovna u praktiků se žádné výkony uměle vyrábět nemusejí, jsme placeni paušální (tzv "kapitační") platbou. Přijďte se ale podívat do čekárny mé ordinace a bude Vám to s tou frekvencí návštěv hned jasnější.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:49Autor: Josef

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, kolik si myslíte, že by měl mít lékař čistého měsíčně? A jaký je rozdíl odpovědnosti kupříkladu lékaře a řidiče autobusu, a jaký je poměr jejich platů. A zda-li souhlasíte s tvrzením že lékař léčí a příroda uzdravuje. Děkuji.

Jan Jelínek : Ve světě je obvyklý asi 2-3 násobek průměrného platu v zemi. To nemám ze své hlavy, tak to prostě je. I řidič autobusu má ohromnou zodpovědnost a placený každý přesčas. Jeho práce musí být organizována tak, aby dodržel povinné přestávky k odpočinku, jinak by mohl udělat chybu. Mají snad něco podobného lékaři?
Poslední otázka je jen konstatování faktu. Příroda opravdu uzdravuje, jen je občas třeba ji trošičku usměrnit a lékaři občas vědí jak. V tom to celé je.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:51Autor: kuklik

Otázka: Dobrý den, praktický lekař dostává kapitační platbu za každého zaevidovaného pojištěnce,(kterého léta ani neviděl)dostává i platbu za výšetření pacienta?Praktik pracuje pár hodin denně,a léčí z dálky od stolu,za co chcete přidat další peníze?

Jan Jelínek : Obávám se, že možná nemáte dobrého praktického lékaře. Měl byste chodit každé dva roky na prevence a nebudete za ně nic platit (ani po zavedení poplatků). To je Váš nárok a pojišťovna ho hradí. Pokud se o prevence nezajímáte, asi svého lékaře časem zaměstnáte víc, než se Vám bude líbit.
Věřte mi, že těch "pár hodin práce denně" je jen to co vidíte, ale kromě toho je dalších povinností až nad hlavu.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:53Autor: Valentová

Otázka: Pane doktore, pokládáte regulační poplatky za správné? Jsou spravedlivé? Vždť chudá důchodkyně a mladý podnikatel platí stejně.

Jan Jelínek : Nelíbí se mi, ale uznávám, že jsou nutné. Odpovím otázkou: Platíte jízdné v tramvaji nižší, než bohatší lidé?

Odpovězeno: 17. 09. | 10:58Autor: Jansa

Otázka: Vedení SPL se kdysi vydalo na politickou scénu a otevřeně proklamovalo své sympatie ODS. Nesvazuje to nyní ruce, když kamarád Julínek je ministr zdravotnictví?
Nemělo by být odborné sdružení za každých okolností přísně apolitické?

Jan Jelínek : Sdružení praktických lékařů je dobrovolná profesní organizace, která hájí zájmy svých členů. O jejím spojení s ODS vytrvale hovořil někdejší prezident České lékařské komory, což je ze zákona apolitická organizace s povinným členstvím. Tento prezident nabídl svoji pomoc a využití komory pro volební úspěch ČSSD. Udělal, co mohl a dostal za to post ministra. Pokud jsme byli v opozici proti takovému nehoráznému postupu, možná to nahrávalo ODS. Pokud ale s někým souhlasím, ještě to neznamená, že jsem jeho člověk. Proto jsem na výpady doktora Ratha, že mě řídí ODS, odpovídal, že jesti mě řídí ODS, jeho řídí Fidel Castro. Vážně ale říkám, že pokud je nějaké spojení sdružení praktiků s ODS, pak je to jen shoda v některých názorech.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:59Autor: Warciaková

Otázka: Proč nemůže praktický lékař předepsat některé léky a já musím kvůli nim ke specialistovi, i když je beru již dlouhodobě?

Jan Jelínek : Také nevím a snažíme se to změnit. Pokud musí byt předpis některých léků omezen, musí to být vazbou na určitou diagnózu nebo stupeň postižení a ne razítko lékaře.

Odpovězeno: 17. 09. | 11:04Autor: Stříhlavý

Otázka: Říkáte, že protestujete v zájmu pacientů? Můžete to blíže vysvětlit?

Jan Jelínek : Kromě otázky peněz, zadluženosti praxí a nezájmu mladých lékařů o převzetí praxí po starších lékařích je zde příklad zcela srozumitelný. Součástí plateb jsou i regulační limity, které jsou od roku 2006 (dík vyhláškám tehdejšího ministra Ratha) stanoveny individuálně podle jednotlivých pojišťoven a lékařů. V praxi to znamená, že pokud jsem v předchozím roce čerpal prostředky pojišťoven šetrně, mohu pro Vás nyní udělat méně než kolega, který rozhazoval. Taky to znamená, že pokud jste pojištěn u pojišťovny, od které mám nízký limit, měl bych Vás léčit levněji, než jiného pacienta se stejnou diagnózou ale od jiné pojišťovny. Necítíte se tím ohrožen? To se musí změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy