Praha - Bodový systém se tři roky od zavedení jeví jako šikanózní a neefektivní. Policisté navíc kvůli němu tráví víc času v kanceláři než na silnicích, tvrdí trojice poslanců ODS. A navrhuje změnu.
"Buď by se měla zvýšit hranice na 18 bodů, nebo udělovat body jen za nejzávažnější prohřešky, tedy za řízení pod vlivem alkoholu, jízdu na červenou, projetí jednosměrky, překročení rychlosti o více než 20 kilometrů v hodině," řekl novinářům poslanec ODS David Šeich. "Na všechno ostatní jsou bodové sankce zbytečné, stačí sankce peněžité."
V současnosti je podle něj bodový systém nastaven tak, že trestá četnost jízdy. "Ten, kdo řídí častěji, je schopen za bagatelní přestupky nasbírat celé konto," tvrdí. Naproti tomu proti nejzávažnějším proviněním není účinný.
Řešením je prý právě zmírnění trestů za drobné přestupky, jakými jsou špatné parkování, nerozsvícení světel či telefonování za jízdy.
Návrhů je několik, změny v nedohlednu
Kromě přehodnocení trestů za jednotlivé prohřešky navrhují i řešení vymlouvání se na osobu blízkou. "Vlastník vozidla bude mít na výběr: buď dostane pokutu a bude bez bodové sankce, nebo půjde do správního řízení," píší ve svém návrhu. V jejich plánech se objevuje i zvýšení rychlostního limitu na dálnici, ale pouze za sucha a dobrého provozu.
Návrhy na změnu bodového systému se objevily takřka ihned po jeho uvedení do provozu začátkem července 2006. Nyní leží ve sněmovně zákon, jenž by měl zvýšit již zmiňovanou povolenou rychlost. Ten ale poslanci zřejmě nestihnou do předčasných voleb projednat.
Senátoři pro změnu v červenci navrhli zvýšit počet trestných bodů na 18 ze současných dvanácti.