V dubnu 2021 koupil většinový podíl v mediálním domě Echo Media vydávajícím konzervativní názorový online titul Echo 24 byznysmen Marek Španěl. Jedním z rozhodujících hráčů transakce na straně vydavatelství byl právník Vilém Anzenbacher, vykonával tam funkci předsedy představenstva.
Právě čtyřiatřicetiletý Anzenbacher je od minulého měsíce Blažkovým politickým náměstkem. Netradiční spojení právního experta se zkušenostmi z politického provozu s médii však v jeho oficiálním životopisu na webu ministerstva nelze najít, resort ho tam neuvedl.
"Ministerstvo zveřejnilo pozice, které byly dlouhodobějšího charakteru. Informace, že jsem byl předsedou představenstva Echo Media, je však obecně dostupná na několika různých platformách, včetně mého LinkedInu," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek, který v představenstvu seděl pět měsíců a řídil ho čtyři.
Blízko k lidovcům
Anzenbacher přichází na ministerstvo z pozice asistenta poslance a ministra zemědělství Marka Výborného, jemuž poskytoval odborný servis posledních sedm let. Obdobně pracoval i pro ministra kultury Daniela Hermanna v letech 2015 až 2017, byla také parlamentním tajemníkem resortu zemědělství v éře Mariana Jurečky (všichni KDU-ČSL).
"Je náměstkem člena vlády na základě stranické nominace KDU-ČSL," sdělil redakci k Anzenbacherovi mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Političtí náměstci na rozdíl od odborných, těm se říká vrchní ředitelé, neřídí jednotlivé sekce ministerstev ani nepodléhají služebnímu zákonu. Zastupují ale třeba ministra na jednání vlády.
Odbornou agendu ovšem Anzenbacher na starosti má. Jak popsal mluvčí Řepka, bude se věnovat problematice insolvenčního zákona. "Dále také zákonu o insolvenčních správcích, zodpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci nebo nesprávným úředním postupem a zákonem o svobodném přístupu k informacím," dodal.
Ostatně coby externí poradce už s Blažkem problematiku insolvenčního a exekučního práva konzultoval, letos za své služby inkasoval od resortu 80 tisíc korun. Anzebacher také pět let přednášel na pražské právnické fakultě, poslední tři roky zasedal v představenstvu pražské Hospodářské komory.
Problematický předchůdce
Anzenbacherův předchůdce Antonín Stanislav rezignoval letos v březnu. Funkci opustil poté, co server Seznam Zprávy upozornil na jeho podezřelou činnost. V minulosti na ministerstvu coby odborný náměstek řídil insolvenční sekci, jeho éru provázely manipulace s odbornými zkouškami insolvenčních správců.
Už jako politický náměstek se Stanislav věnoval i další práci, řídil domov pro seniory, jenž spadal pod královéhradeckou krajskou samosprávu. Zakázky v domově přitom zadával svému zástupci, který je od něj získával jako živnostník. Ze svého otce, sponzora ODS, udělal Stanislav vedoucího nákupu.
Proslul také tím, že před dotazy reportérek Seznam Zpráv na řízení domova utekl oknem na toaletě. Na post ředitele domova rezignoval na konci ledna, za čtyři týdny odešel z funkce náměstka. Na pozici podle svých slov nemohl setrvat, aniž "by cílenými útoky a tlaky redaktorů netrpěla má rodina a dobré jméno ministerstva".
V úvodu zmíněný majitel Echo Media Marek Španěl letos na jaře pořídil další vydavatelství, pod jehož hlavičkou vychází online médium Parlamentní listy. Server opakovaně nedodržuje standardy novinářské práce. Zveřejňuje články, v nichž nejsou ověřená fakta. Podle analýzy Masarykovy univerzity používá manipulační techniky.