Bitcoiny ukradli hackeři, napadli českou "burzu"

Ekonomika Ekonomika
12. 11. 2013 14:22
Provozovatelé webu Bitcash.cz už podali trestní oznámení, mluví o noční můře.
Foto: Bitcoin.org

Praha - České „peněženky“ s virtuální měnou Bitcoin napadli v pondělí hackeři. Prolomili zabezpečení serveru Bitcash.cz a vykradli bitcoinové peněženky. Provozovatelé webu kvůli tomu podali trestní oznámení.

"Bohužel, noční můra se stala skutečností. Řešíme způsob útoku, zabezpečení a co můžeme dál podniknout. Budeme vás informovat," píše se na webu Bitcash.cz.

Podle serveru E15.cz Bitcash spravoval zhruba čtyři tisíce virtuálních peněženek a Bitcoiny v hodnotě za více než dva miliony korun.

Hodnota kybernetické měny bitcoin se počátkem listopadu vyšplhala na nové rekordní maximum kolem 251 dolarů (zhruba 5000 korun). Ještě zhruba v polovině loňského roku stál jeden Bitcoin pouhých sedm dolarů.

Na Bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu již také přijímají některé obchody.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je podle něj navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Kybernetickou měnu "tiskne" síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Peníze, nebo komodita?

Oficiální místa zatím mají problém se sjednotit v hodnocení Bitcoinů. Například v Německu se v srpnu staly oficiálním platidlem, což kromě možné radosti z uznání s sebou nese i povinnost danit případné zisky z obchodování s Bitcoiny.

"Uznání od největší evropské ekonomiky silně podpoří postavení Bitcoinu. Zároveň bude pro Spojené státy americké v budoucnu náročnější snažit se měnu zakázat," uvedl k tomu tehdy server Forexminute.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy zase v červenci varovala investory před riziky plynoucími z možných podvodů s Bitcoiny.

Čeští odborníci Bitcoin zatím spíše než za peníze považují za komoditu, která se podobá například cenným papírům a slouží především k investování.

Analytici upozorňují především na to, že je kybernetická měna silně spekulativní, což se projevuje prudkými cenovými výkyvy - držitelé nemají jistotu, co si za své "mince" budou moci pořídit třeba za rok.

K dalším slabým stránkám Bitcoinu patří jeho krátká historie, omezená dostupnost a množství míst, která jej akceptují. Od agrárních nebo průmyslových komodit se zase liší tím, že nemá žádné využití nebo funkci, které by jeho hodnotu udržely na nějaké konkrétní úrovni.

 

Právě se děje

Další zprávy