Biskupové stáhnou žaloby na kraje, místo určení vlastnictví majetku chtějí spolupráci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2016 17:21
Biskupové ve Velehradě na Uherskohradišťsku rozhodli o stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku. Novinářům to po skončení čtvrtečního zasedání českých a moravských biskupů řekl biskup Tomáš Holub. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi. "Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu," uvedli biskupové ve svém prohlášení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Velehrad (Uherskohradištsko) - Na společném zasedání ve čtvrtek čeští a moravští biskupové rozhodli o stažení žalob na kraje. Více než pěti sty žalobami se domáhali určení vlastnictví majetku.

"Jde o rozhodnutí jednoznačné ze strany diecezí. Ke stejnému kroku jsou vyzváni také představitelé řádů a kongregací. Tam není možné ze strany biskupské konference tuto věc direktivně rozhodnout," uvedl sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub, podle kterého se však jednání zúčastnili také zástupci řádů, kteří tuto věc podpořili.

"Zároveň ale biskupové konstatují, že přechod majetků na kraje dle zákona o majetku krajů obecně probíhal za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce," napsali biskupové v prohlášení. Stažení žalob se tak netýká obcí.

Podle Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům, přesné číslo biskupům není známo, není ani vyčíslena hodnota majetku. Podle Holuba jde zejména o vzácné movité věci z galerií. "Hodnota je umělecky obrovská a finančně velmi těžko vyčíslitelná. Jedním z klasických příkladů jsou exponáty z Alšovy galerie v Jižních Čechách," uvedl.

Biskupové jsou podle Holuba přesvědčení, že konkrétně ve věcech movitých je možnost žalob zcela legitimní. "Nicméně chceme toto vnímat jako vstřícný krok v situaci, která se vyostřila. Nechceme přispívat k dalšímu vyostření těchto věcí před podzimními volbami," uvedl Holub, podle kterého se věc stala součástí politického vymezování se a ne faktické diskuse.

"Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu," uvedli biskupové ve svém prohlášení.

"V souvislosti s touto problematikou je dobré si uvědomit, že až do vydání rozsudku Nejvyššího soudu ve věci kláštera kapucínů v Opočně nebyl podán závazný výklad vztahu zákona o majetkovém vyrovnání a zákona o majetku krajů ohledně nemovitých věcí z původního církevního majetku. Proto některé církevní subjekty využily svého práva a požádaly o přezkum této otázky soudy," uvedli biskupové.

Před okresními soudy se začátkem června vedlo či připravovalo 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podaných žalob bylo ke konci března pravděpodobně přes 500.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy