Vláda stále váhá, jestli po církvi vymáhat miliardy za zdanění církevních restitucí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2016 16:12
Koaliční ministři se v pondělí neshodli na jednotném postoji k návrhu KSČM, který se týká možného zdanění náhrad ve věci církevních restitucí. Vláda nepřijala žádné stanovisko, uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer na Twitteru. Pro zdanění se před jednáním vyslovili zástupci ANO, proti vystupují lidovci. Sociální demokraté, kteří byli proti církevním restitucím, vysvětlují svůj zdrženlivý postoj snahou zachovat současnou koaliční vládu.
Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě.
Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Vláda se stále neshodla na tom, zda přijme návrh KSČM na zdanění náhrad církevních restitucí. V pondělí jednali o věci koaliční ministři, ale žádné stanovisko nevydali, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jako jediný z ministrů podpořil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Naopak lidovci jsou jednoznačně proti a Babišovo gesto považují za populistické. Koalice bude o věci ještě jednat.

"Fakticky je to tak, že komunisté se nás po dvou letech vlády ptají, jestli ještě existuje vládní koalice," poznamenal Sobotka k opozičnímu návrhu, který podle něj obsahuje řadu nedostatků. Ministerský předseda připomněl koaliční smlouvu, která stanoví, že se církevní restituce nebudou bez souhlasu náboženských společností měnit. ČSSD a ANO se s nimi snažily v minulosti změny vyjednat, ale nepodařilo se jim to. Při dnešním hlasování se proto právě z důvodu respektování koaliční dohody sociálnědemokratičtí členové vlády zdrželi.

Pro návrh komunistů dnes naopak hlasoval Babiš, podle něhož jsou církevní restituce přehnaně vysoké. Ministr zemědělství a první místopředseda lidovců Marian Jurečka jeho postoj považuje za účelový a populistický. Ocenil naopak konzistentní postoj sociální demokracie v této otázce. "Pokud tady má platit slovo chlapa a podaná ruka, tak tato koalice bude trvat, pokud ne, tak samozřejmě je to vážný otazník, jestli za dané situace by tahle koalice mohla pokračovat dál," řekl Jurečka.

Duka by se obrátil na Ústavní soud

Bez ohledu na stanovisko vlády se návrhem KSČM budou poslanci zabývat na některé z příštích schůzí. Dá se předpokládat, že postoj vládních stran ve Sněmovně bude nejednotný. Podle KSČM by stát mohl zdaněním ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Pražský arcibiskup Dominik Duka začátkem dubna řekl, že pokud by Parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud.

Legislativní rada vlády vedená Jiřím Dienstbierem (ČSSD) připravila pro pondělní jednání kabinetu návrh nesouhlasného stanoviska. Zdanění by podle něj ohrozilo legitimní očekávání na straně církví a náboženských společností. Podle vládních legislativců návrh KSČM také představuje významné riziko nepřípustné retroaktivity. Jako příklad uvedli velmi podobný postup týkající se dodatečně zdaněné státní podpory stavebního spoření, které již dříve Ústavní soud zamítl. V návrhu také stálo, že podle současného zákona o daních z příjmů nejsou dotace, příspěvky a další podpory církvím z veřejných rozpočtů předmětem zdanění, a proto by bylo nesystémové, kdyby se zdaňovala i tato finanční náhrada.

"Již jednou v roce 1948 KSČM sebrala majetek církvím a perzekvovala duchovní i laiky. Dnes vláda projednává druhý pokus KSČM na zdanění. Odmítáme dodatečné zdanění navráceného majetku a finančního vypořádání, jak navrhuje KSČM. Překvapuje mě, že takový návrh chtějí podporovat ministři ANO," uvedl na Twitteru k dnešnímu jednání místopředseda lidovců Jurečka. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) před jednáním ministrů novinářům řekla, že podpora návrhu by znamenala porušení koaliční dohody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy