BIS ztratila citlivá data, její šéf o funkci nepřijde

Sabina Slonková
16. 11. 2007 14:45
Politici řekli, že za únik dat nemůže

Praha - Je to už přes měsíc, co vyšlo najevo, že z tajné služby BIS unikly přísně střežené a citlivé informace, potrestání viníků však dodnes nepřišlo. BIS dosud ani nepodala trestní oznámení na svého bývalého pracovníka, který podle oficiální stanoviska služby data vynesl.

A premiér, který za tajné služby zodpovídá, dokonce dosud případ veřejně vůbec nekomentoval. Otázkám, co o úniku věděl a jak s ním coby hlavní "šéf" tajných služeb naložil, se ale Mirek Topolánek nevyhnul.

Dnes vypovídal na sněmovní komisi pro kontrolu BIS, která se snaží k jedné z největších afér tajné služby shromáždit co nejvíce informací.

Šéf služby o post nepřijde

A výsledek? Ředitel služby Jiří Lang o své místo nepřijde.

"Shodli jsme se dnes s panem premiérem, že ředitel BIS Lang vinu nenese a není důvod k jeho odchodu. Šlo o selhání jednotlivce, které nelze nikdy vyloučit. Nedovolil bych si sice tvrdit, že nenastala ani systémová chyba, ale jak říkám: ředitel Lang vinu nenese," uvedl po schůzce s premiérem šéf sněmovní komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Komise se svým šetřením dnes v podstatě skončila a dál nechává vyšetřování na státním zastupitelství.

"Mozaika byla seskládána. Věřím, že do konce a nemyslím, že bychom s našimi kompetencemi byli schopni zjistit ještě něco navíc. Teď zpracujeme závěrečnou zprávu pro vládu a veřejnost," dodal Lang.

Konec vyšetřování? Za dva týdny

Kauzu kromě inspekce BIS vyšetřuje i státní zastupitelství. To dnes potvrdilo, že tajná služba doposud nepodala žádné trestní oznámení. A to i přesto, že již dříve BIS oznámila, že ví, který z jejích bývalých pracovníků tajná data ze služby vynesl.

"Do dnešního dne nic nedorazilo," uvedla mluvčí státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Deník Aktuálně.cz počátkem října upozornil, že tajná služba přišla o strategické informace z ekonomického odboru a ztrátu dat tajila. BIS o týden později únik informací potvrdila, její vedení ale kauzu bagatelizuje: tvrdí, že informace nebyly zneužity.

O jaké důkazy své tvrzení opírá, není jasné. I šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc uvedl, že nelze stoprocentně vystopovat, kam všude se okopírovaná data mohla dostat.

Budova BIS
Budova BIS | Foto: Ludvík Hradilek

O strategické informace - včetně těch superutajovaných, které se týkaly i spolupracovníků BIS - přišla služba před více než dvěma lety. Šlo o data, která nashromáždil ekonomický odbor služby, tedy informace, které lze zneužít například v konkurenčním boji o veřejné zakázky.

Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území republiky: jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale též o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. 

 

Právě se děje

Další zprávy