Aféra desetiletí: BIS nemá tajná data pod kontrolou

Sabina Slonková
11. 10. 2007 18:30
Jedna z uniklých informací už byla zveřejněná

Praha - Ačkoli Bezpečnostní informační služba únik svých tajných dat zlehčuje a tvrdí, že má veškeré své informace pod kontrolou, opak je pravdou: strategické záznamy, které před více než dvěma lety kdosi ze služby vynesl, nemá pod kontrolou dodnes.

Vyplývá to ze zjištění deníku Aktuálně.cz, který pátral po okolnostech celého případu. Z nich je mimo jiné zřejmé, že BIS dodnes nedopadla člověka, který informace z ekonomického odboru zkopíroval a vynesl ven.

"BIS tak nemá jistotu, kde všude kopie informací jsou," uvedl vysoce důvěryhodný vládní zdroj obeznámený s případem.

Důkaz? Byl v televizi

A důkazy, že ekonomický odbor BIS skutečně tajná data opustila?

Minimálně jeden nezpochybnitelný tu je: Jde o zvukovou nahrávku, kterou BIS pořídila při jednání s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem v době, kdy seděl ve vazební věznici v Česku.

Tento záznam byl součástí tajných dat, která po svém odchodu zanechal v BIS bývalý šéf ekonomického odboru a následně je kdosi z BIS zkopíroval a vynesl ven. Záznam loni zveřejnil novinář České televize Dalibor Bártek, mimo jiné účastník nedávné schůzky s exšéfem jiné tajné služby Karlem Randákem, kterou sledovala BIS. O schůzce ČTĚTE ZDE.

Bártek s odvoláním na novinářské pravidlo tajit zdroj odmítá prozradit, od koho nahrávku získal. "Můžu k tomu říct jen to, že mi není známo, že by ten člověk, který mi to dal, pracoval pro BIS," prohlásil Bártek.

Ani poté, co televize odvysílala zvukový záznam BIS, služba o úniku dat premiéra neinformovala, což byla její povinnost.

"Nepamatuji se. Myslím, že ne. Předpokládám, že kdyby to tak bylo, už by mi to přišili," uvedl Jiří Paroubek, který byl tehdy předsedou vlády.

Podobně reagoval tehdejší šéf úřadu vlády Ivan Přikryl, který měl mimo jiné styk s tajnými službami na starost. "O ničem takovém nevím, že by nás informovali. Ani ve svých poznámkách z tehdejší doby jsem nic takového nenašel," potvrdil Přikryl.

BIS pátrá po kopiích

A co tedy tajná služba po úniku dat dělala? BIS to oficiálně nyní prozradit nechce, její šéf Jiří Lang slibuje, že vše vysvětlí poslancům příští týden na zasedání komise pro kontrolu práce tajné služby BIS.

Z neoficiálních informací nicméně vyplývá následující scénář:  BIS se o úniku dozvěděla s několikaměsíčním zpožděním. Shodou náhod odhalila člověka, který těmito daty v digitalizované podobě disponoval. A podařilo se jí od něj informace získat zpět.

Ale problém tím nevyřešila.

"Nešlo totiž o současného ani bývalého pracovníka BIS, tedy nebyl to ten člověk, který to vynesl, ale civilista, kterému to už někdo předal. A kdo všechno to podobně jako on dostal, to už BIS neodhalila. Služba navíc neměla záruku, že civilista neměl data zkopírované, proto vyšetřování stále pokračovalo," popsal aktivity BIS již citovaný vládní zdroj. 

Kromě kauzy úniku hodlají poslanci komise požádat BIS i o vysvětlení, proč služba monitorovala výše zmíněnou schůzku bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka s novinářem Bártkem a bývalým policistou Karlem Tichým. A koho vlastně sledovala a nadto tak neprofesionálně, že si jich účastních setkání všimli. Randák si pak oficiálně na postup BIS stěžoval.

 

Právě se děje

Další zprávy