BIS chce zničit SPD, tvrdí Okamura. Asi si z něj někdo vystřelil, reagují zpravodajci

bn bn
5. 2. 2019 15:49
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura tvrdí, že dostal dopis, ve kterém stojí, že Bezpečnostní informační služba pracuje na "destrukci a následném rozpadu" jeho hnutí. Podle dopisu vedou zpravodajci proti hnutí operaci s krycím názvem "Vulterin". Mluvčí BIS Ladislav Šticha Okamurovo tvrzení jednoznačně popírá a upozorňuje, že si z šéfa SPD nejspíše někdo vystřelil.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

"Předsedovi hnutí SPD byl předán dopis, jehož obsahem je informace, že BIS provádí činnost v rámci operace s krycím názvem 'Vulterin'. Cílem této operace má být destrukce a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v ČR," píše SPD v tiskové zprávě.

Okamura s dopisem seznámil i předsednictvo hnutí a varoval je, že se může jednat o cílenou provokaci. "V této souvislosti vyzýváme i členy SPD k jednotě, a aby si dávali pozor na možné provokace, které mohou naše hnutí poškodit," varuje vedení hnutí.

SPD v souvislosti s dopisem už kontaktovalo šéfa BIS, ředitele GIBS a orgány Poslanecké sněmovny. "Dále předsednictvo hnutí pověřilo předsedu hnutí Tomia Okamuru seznámit s obsahem dopisu prezidenta republiky Miloše Zeman," dodává hnutí. 

Hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun

Bezpečnostní informační služba podezření SPD důrazně odmítá. "Ta zpráva je naprosto nesmyslná, už ten název odkazující na jméno někdejšího ředitele BIS naznačuje, že si z pana předsedy Okamury někdo vystřelil," řekl Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha a dodal: "Je to hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun".

Odkazoval tak na Okamurovu písemnou interpelaci na ministra kultury Antonína Staňka, kterého se ptal, jestli Muzeum romské kultury požaduje bilion korun. Jak předseda SPD později vysvětloval, na údajnou žádost o bilion ho upozornil jeden z občanů. "Je to naprostý absurdistán. Nemůžou dostat tisíc miliard. Buď se pan Okamura přepsal v nulách, nebo to vůbec nechápu," uvedl Staněk pro Deník N.

Karel Vulterin, kterého mluvčí kontrarozvědky zmínil, vedl BIS od března 1997 do ledna 1999. 

Šticha dodal, že destrukce strany či hnutí - jak SPD píše - ani není v kompetenci zpravodajské služby. "Úkolem žádné zpravodajské složky není to, aby zasahovala do politického dění. To v žádném případě," uvedl mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy