BIS chce zničit SPD, tvrdí Okamura. Asi si z něj někdo vystřelil, reagují zpravodajci

bn bn
5. 2. 2019 15:49
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura tvrdí, že dostal dopis, ve kterém stojí, že Bezpečnostní informační služba pracuje na "destrukci a následném rozpadu" jeho hnutí. Podle dopisu vedou zpravodajci proti hnutí operaci s krycím názvem "Vulterin". Mluvčí BIS Ladislav Šticha Okamurovo tvrzení jednoznačně popírá a upozorňuje, že si z šéfa SPD nejspíše někdo vystřelil.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

"Předsedovi hnutí SPD byl předán dopis, jehož obsahem je informace, že BIS provádí činnost v rámci operace s krycím názvem 'Vulterin'. Cílem této operace má být destrukce a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v ČR," píše SPD v tiskové zprávě.

Okamura s dopisem seznámil i předsednictvo hnutí a varoval je, že se může jednat o cílenou provokaci. "V této souvislosti vyzýváme i členy SPD k jednotě, a aby si dávali pozor na možné provokace, které mohou naše hnutí poškodit," varuje vedení hnutí.

SPD v souvislosti s dopisem už kontaktovalo šéfa BIS, ředitele GIBS a orgány Poslanecké sněmovny. "Dále předsednictvo hnutí pověřilo předsedu hnutí Tomia Okamuru seznámit s obsahem dopisu prezidenta republiky Miloše Zeman," dodává hnutí. 

Hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun

Bezpečnostní informační služba podezření SPD důrazně odmítá. "Ta zpráva je naprosto nesmyslná, už ten název odkazující na jméno někdejšího ředitele BIS naznačuje, že si z pana předsedy Okamury někdo vystřelil," řekl Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha a dodal: "Je to hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun".

Odkazoval tak na Okamurovu písemnou interpelaci na ministra kultury Antonína Staňka, kterého se ptal, jestli Muzeum romské kultury požaduje bilion korun. Jak předseda SPD později vysvětloval, na údajnou žádost o bilion ho upozornil jeden z občanů. "Je to naprostý absurdistán. Nemůžou dostat tisíc miliard. Buď se pan Okamura přepsal v nulách, nebo to vůbec nechápu," uvedl Staněk pro Deník N.

Karel Vulterin, kterého mluvčí kontrarozvědky zmínil, vedl BIS od března 1997 do ledna 1999. 

Šticha dodal, že destrukce strany či hnutí - jak SPD píše - ani není v kompetenci zpravodajské služby. "Úkolem žádné zpravodajské složky není to, aby zasahovala do politického dění. To v žádném případě," uvedl mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy