BIS chce zničit SPD, tvrdí Okamura. Asi si z něj někdo vystřelil, reagují zpravodajci

bn bn
5. 2. 2019 15:49
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura tvrdí, že dostal dopis, ve kterém stojí, že Bezpečnostní informační služba pracuje na "destrukci a následném rozpadu" jeho hnutí. Podle dopisu vedou zpravodajci proti hnutí operaci s krycím názvem "Vulterin". Mluvčí BIS Ladislav Šticha Okamurovo tvrzení jednoznačně popírá a upozorňuje, že si z šéfa SPD nejspíše někdo vystřelil.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

"Předsedovi hnutí SPD byl předán dopis, jehož obsahem je informace, že BIS provádí činnost v rámci operace s krycím názvem 'Vulterin'. Cílem této operace má být destrukce a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v ČR," píše SPD v tiskové zprávě.

Okamura s dopisem seznámil i předsednictvo hnutí a varoval je, že se může jednat o cílenou provokaci. "V této souvislosti vyzýváme i členy SPD k jednotě, a aby si dávali pozor na možné provokace, které mohou naše hnutí poškodit," varuje vedení hnutí.

SPD v souvislosti s dopisem už kontaktovalo šéfa BIS, ředitele GIBS a orgány Poslanecké sněmovny. "Dále předsednictvo hnutí pověřilo předsedu hnutí Tomia Okamuru seznámit s obsahem dopisu prezidenta republiky Miloše Zeman," dodává hnutí. 

Hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun

Bezpečnostní informační služba podezření SPD důrazně odmítá. "Ta zpráva je naprosto nesmyslná, už ten název odkazující na jméno někdejšího ředitele BIS naznačuje, že si z pana předsedy Okamury někdo vystřelil," řekl Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha a dodal: "Je to hloupost asi stejná jako s požadavkem Romů na bilion korun".

Odkazoval tak na Okamurovu písemnou interpelaci na ministra kultury Antonína Staňka, kterého se ptal, jestli Muzeum romské kultury požaduje bilion korun. Jak předseda SPD později vysvětloval, na údajnou žádost o bilion ho upozornil jeden z občanů. "Je to naprostý absurdistán. Nemůžou dostat tisíc miliard. Buď se pan Okamura přepsal v nulách, nebo to vůbec nechápu," uvedl Staněk pro Deník N.

Karel Vulterin, kterého mluvčí kontrarozvědky zmínil, vedl BIS od března 1997 do ledna 1999. 

Šticha dodal, že destrukce strany či hnutí - jak SPD píše - ani není v kompetenci zpravodajské služby. "Úkolem žádné zpravodajské složky není to, aby zasahovala do politického dění. To v žádném případě," uvedl mluvčí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
před 1 hodinou

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Další zprávy