SPD vadí mimozemšťani v České televizi, poslanci ANO však výroční zprávy podpoří

Kateřina Frouzová Radek Dragoun Kateřina Frouzová, Radek Dragoun
1. 2. 2019 18:36
Poslanci ve čtvrtek odložili schválení výročních zpráv České televize, což zneklidnilo její vedení. Pokud by totiž zprávy nebyly schváleny, mohla by sněmovna rozpustit Radu České televize, která jmenuje a odvolává ředitele. Nyní záleží především na tom, jaký postoj zaujmou poslanci vládního hnutí ANO. Většina z nich na dotaz Aktuálně.cz odpověděla, že schválení výročních zpráv podpoří.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák
Generální ředitel ČT Petr Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

"Jako zpravodaj jsem i přes některé výhrady doporučil volebnímu výboru tyto zprávy schválit," uvedl Patrik Nacher (ANO), jemuž v dokumentech scházejí zejména podrobnosti o financování veřejnoprávní televize. "Z výročních zpráv se bohužel nedostaneme do většího detailu mnoha položek," dodal Nacher.

Nebyl přitom sám, komu vadila chybějící čísla. Byť měl na mysli jiný druh údajů než třeba komunisté nebo poslanci SPD, kteří se při debatě proti České televizi ostře vymezovali a chtěli znát platy nejznámějších tváří televize Nory Fridrichové a moderátora Václava Moravce. Část poslanců pak obvinila televizi z manipulací nebo vysílání podprahových signálů. Zatímco vládní ČSSD se ústy ministra kultury Antonína Staňka za televizi postavila, z hnutí ANO žádné zastání nezaznělo.

Poslanci ANO se chystají výroční zprávy podpořit

Poslanci měli o výročních zprávách České televize za rok 2016 a 2017 hlasovat již ve čtvrtek, kvůli interpelacím a protahující se debatě však bod přerušili. Schvalování zpráv přitom není pouhou formalitou. Pokud by u poslanců dvakrát neprošly, mohli by zákonodárci odvolat a kompletně obměnit celou Radu České televize, mezi jejíž pravomoci patří i odvolání a volba generálního ředitele.

Někteří poslanci ANO přiznávají, že nejsou s hospodařením a prací televize spokojení, avšak mají v plánu zvednout ruku ve prospěch výročních zpráv. "Pravděpodobně budu hlasovat pro schválení zpráv, byť mám k hospodaření České televize výhrady. Jistě bude i do budoucna diskuse i větší tlak na výsledky hospodaření," řekl poslanec Adam Kalous.

Podobně hovořili i další jeho kolegové. Navzdory výtkám se pro zprávy chystá hlasovat třeba poslanec Jaroslav Kytýr či olomoucký Milan Brázdil. Naopak bez výhrad se pro přijetí zpráv vysloví ministr dopravy Dan Ťok a také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Plánuji hlasovat pro schválení," uvedl Vojtěch. "Nikdy v našem klubu nepadlo, že někdo chce odvolávat Radu České televize nebo ředitele televize," doplnil poslanec za ANO David Pražák.

Komunisté by mohli podpořit jen jednu zprávu

Předseda Rady České televize Jan Bednář si však stále není jistý, že poslanci zprávy schválí. "Já tu jistotu nemám. To, že poslanci tento bod stále odkládají, nepovažuje za dobré. Vnímám to jako tlak, vnímám to jako nejistotu, ve které fungujeme. Samozřejmě i členové rady si uvědomují hrozbu, že by mohli být odvoláni," uvedl Bednář.

Českou televizi totiž během celé čtvrteční diskuze někteří poslanci ostře kritizovali, zejména zákonodárci hnutí SPD Tomia Okamury a komunisté. "Plánujeme neschválit zprávu o vysílání, protože KSČM byla poškozována," vysvětlil předseda komunistů Vojtěch Filip. Naopak proti druhé výroční zprávě o hospodaření KSČM podle svého předsedy hlasovat nechce. Popsal tak prostřední možnost mezi odmítnutím a schválením zpráv. Pokud by poslanci nechali projít jednu zprávu a druhou nikoli, ponechali by si nátlakovou "páku" proti České televizi.

Filip zatím nemá pro tento plán dojednanou podporu ostatních stran. Ani SPD zatím otevřeně neřekla, že se bude držet návrhu komunistů. "Jediné, co kontinuálně požadujeme, je plnění dikce zákona takzvaného vyváženého vysílání a transparentní a odpovědné hospodaření," reagoval na otázky Aktuálně.cz předseda SPD Tomio Okamura.

Klub ANO spolu se Starosty a nezávislými, lidovci a TOP 09 požádal před projednáváním generálního ředitele České televize Petra Dvořáka o schůzku. Ten pak navštívil jejich poslanecké kluby. "Dal jsem jim šanci zeptat se na informace, které by je zajímaly, protože na plénu při projednávání už takovou šanci nemají," vysvětlil pro Aktuálně.cz Dvořák.

Televize vymývá dětem mozky děti, tvrdí poslanci SPD a Klaus

Veřejnoprávní televize v posledních měsících čelila kritice ze strany politiků. Například sněmovní školský výbor loni přijal usnesení, že dětský program "vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí". Zvláště zástupci SPD a komunistů ve čtvrtek tvrdili, že televize je neobjektivní a není nezávislá.

Poslanec Lubomír Španěl (SPD) prohlásil vysílání za zmanipulované. "Nebudu daleko od pravdy, když označím některé pořady České televize za vymývání mozků, obzvláště těm nejmenším divákům, a to například na tolik vychvalovaném dětském programu Déčko," řekl poslanec.

Jeho stranický kolega Jiří Kobza podle svých slov sleduje práci televize od roku 2016 a s výsledky není spokojený. "Můžeme doložit, jakým způsobem například bylo informováno o imigraci, jakým způsobem bylo informováno o řešení uprchlické krize, jakým způsobem byla vysílána různá podprahová poselství na zde už zmiňovaném dětském kanálu," myslí si Kobza. Konkrétně se hněval třeba na kreslenou pohádku o "mimozemšťanech uprchlících".

Jako jeden z mála zástupců jiných stran se ke kritikům připojil občanský demokrat Václav Klaus mladší. "Já si myslím, že to není žádná veřejnoprávní televize. Tohle slovo vymysleli, aby zatemnili veřejnost a takové ty hlupáčky, něco jim nakukali. To je prostě státní televize," prohlásil Klaus, když přesvědčoval kolegy, aby se připojili do tábora kritiků.

Naopak zástupci sociální demokracie, pirátů, Starostů a nezávislých či ODS jsou přesvědčení, že poslanci nemají vytvářet politický nátlak na veřejnoprávní média. "Já chápu, že KSČM by se strašně ráda vrátila do doby, kdy mocná strana řídila všelicos," kritizoval kolegy šéf STAN Petr Gazdík.

"Dovolil jsem si kolegům připomenout, že Česká televize nemá být pod parlamentní kontrolou, a vyzval jsem je, aby si nepohrávali s myšlenkou ji ovládnout. Doufám, že si hodnotu České televize uvědomíme dříve, než o ni přijdeme," apeloval na poslance sociální demokrat Roman Sklenák

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy