Citoval jsem Husa, hájí extajemník SPD rasistické výroky. Žádá rekonstrukci události

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 1. 2019 12:07
Až tři roky vězení hrozí bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi za to, že po sněmovních volbách v říjnu 2017 ve sněmovní restauraci uvedl, že by se "buzeranti a lesby měli střílet už po narození", a posílal homosexuály, Romy a Židy do plynu. Na jeho výroky jako první poukázal deník Aktuálně.cz. Ve čtvrtek pokračovalo v případu hlavní líčení.
Foto: Aktuálně.cz

Soudkyně Helena Králová mu za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy již dala trestním příkazem roční podmínku a pokutu 70 tisíc korun, ale protože se Staník odvolal, musela nařídit hlavní líčení. To začalo loni v prosinci.

Sám Staník na čtvrtečním jednání soudu uvedl, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. A že pouze v plamenné debatě pronášel slova mistra Jana Husa, který popisoval Romy jako "plémě nečisté, práce se štítící".

"Ta slova padla v kontextu vzrušené diskuse, je pro mě urážlivé, jak má slova jsou dezinterpretována," uvedl Staník. A někteří svědci prý jeho tvrzení překroutili či část z nich si zcela vymysleli.

"Když se bavíme o řešení romské otázky, tak to dávám do širšího kontextu," vysvětloval Staník a kromě citátu Jana Husa zmínil třeba patenty Karla VI. či Marie Terezie - první prý nařizoval cikány věšet, druhý odebírat jim děti. A připomněl, že v roce 1927 parlament přijal zákon o potulných cikánech.

"Ten pod pojem cikán nezahrnoval pouze Romy, ale všechny osoby žijící cikánským způsobem života, a snažil se jim vštípit určitá pravidla chování. Adolf Hitler se snažil vyřešit cikánskou otázku tím, že posílal cikány do plynu, komunisté jim zakázali v padesátých letech kočovat," přednášel před soudkyní Královou.

Po její připomínce, že má mluvit k věci, reagoval, že právě všechny zmíněné věci v uvedené debatě zazněly. "To mám naučené jak robot, vždy když se bavíme, tak to říkám," uvedl, ale nepřestal přitom číst z připraveného papíru.  

Udělejte rekonstrukci

Jedním ze svědků proti němu je bývalý člen Okamurova Úsvitu Marek Černoch, který tvrdil, že Staníkova slova slyšel z vedlejší místnosti zhruba z dálky dvou metrů. To ale Staník zpochybňuje.

Předložil soudu plánek uvedené části sněmovny a poukazoval, že mezi oběma místnostmi je metr a čtvrt tlustá kamenná zeď, která působí jako protihluková stěna. A Černoch musel stát nejméně sedm metrů daleko a přes hluk v místnosti proto nemohl nic slyšet.

"V místnosti bylo 30 hlučících podnapilých lidí," uvedl s tím, že požaduje rekonstrukci na místě. A pozastavil se nad tím, že policie v přípravném řízení neprovedla ohledání místa činu, kde by se to prokázalo.

Staník v té souvislosti připomněl svoje více než dvacetileté působení u policie. "Šestnáct let z toho jsem byl u kriminální, proto se pozastavuji, že policie neprovedla ohledání místa činu. Spatřuji v tom zásadní procesní vadu. Za podmínek, které v místě jsou, není možné, aby byly výpovědi svědka Černocha pravdivé," konstatoval.

Nastala nová doba, půjdeš za nima!

Před soudem svědčily i dvě pracovnice zmíněné restaurace. Obě ale uvedly, že si nic nepamatují a mají tolik práce, že nemají čas poslouchat, o čem se hosté baví. Jako třetí svědek byla Marie Richterová, tehdejší tajemnice bývalé ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové.

Richterová popsala, jak si po skončení jednání ve sněmovně šla sednout do klubu, aby si přečetla noviny. "Neznámý pán mě oslovil jménem, ty seš Marie Richterová, zastáváš se buzerantů a muslimáků, půjdeš hned za nima. Zeptala jsem se, kam půjdu, on se hihňal, byl opilej," popisovala Richterová, kterou překvapilo, že ji dává do souvislosti s imigranty či homosexuály, i když jejich problematiku vůbec neřeší. "Já jsem pracovala v té době například na projektech, které pomáhaly romským rodinám s oddlužením, on však neustále říkal buzeranti, muslimáci," dodala s tím, že jí připadalo, že chce na sebe hlavně strhnout pozornost.

Richterovou překvapilo i to, jak mohl znát její jméno. Podle ní ji nejspíš poznal podle krajně pravicového webu White Media, který zveřejňoval seznamy "nepřátel" (nedávno zrušeného, pozn. red.) včetně fotografií a jejich adres.

"Pořád opakoval: nastala nová doba, ta hospoda je naše, lidi jako ty sem chodit nebudou, my jsme vyhráli volby," popisovala Richterová, která si tak původně myslela, že to byl někdo z ANO. Až později jí další lidé v klubu řekli, že to byl Staník. "Chci se omluvit, že jsem vás označil hrubým výrazem," reagoval Staník.

Soudkyně Helena Králová poté jednání odročila na konec února, kdy chce vyslechnout další svědky. Mimo jiné poslance KDU-ČSL Ondřeje Benešíka, který byl předvolán na dnešek, ale omluvil se.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy