Přetrvávající strach z covidu
Každý den přibývá v České republice lidí, kteří se nechali očkovat proti covidu (podáno celkem téměř pět milionů dávek), a počty nových případů neustále klesají. Nemoc také prodělalo již 1,7 milionu lidí a minimálně půl roku by proto měli být imunní. Přesto se psycholog Tomáš Vašák setkává ve své ordinaci s lidmi, kteří mají strach z nákazy covidem a nejraději by se tak nadále vyhýbali cizím lidem. Jenže to pro ně může být vzhledem k rozvolněným opatřením a s tím souvisejícím návratem do kanceláří či do škol obtížné.
"Jedná se třeba o prodavače, kteří jsou v kontaktu nejen s kolegy, ale i zákazníky, a mají strach, že se během pracovní doby nakazí. V takovém případě doporučuji promluvit si o svých obavách s manažerem, který by měl dotyčného ujistit, že je v práci v bezpečí, vysvětlit mu, že všichni mají mít nasazené respirátory, dodržovat rozestupy, používat dezinfekci, případně že třeba pro ochranu zaměstnanců pořídil plexisklo, které je odděluje od nakupujících," popsal Vašák s tím, že tento strach pak časem poleví.
Někdy se však jedná o takzvaný iracionální strach, který nesouvisí ani tak se strachem z nákazy, jako spíš s úzkostnou poruchou nebo fobií. Jenže právě skrze covid se tato porucha projeví. Tito lidé si tedy racionálně uvědomují, že je nepravděpodobné, aby se nakazili, protože jsou například v místnosti, kde jsou velké rozestupy a mají respirátory. Přesto pociťují nepolevující úzkost či fobický strach z nákazy. Takový člověk by měl podle Vašáka vyhledat odborníka.
"Covid je v tomto případě spouštěč onemocnění, není ale příčinou. Úzkost či fobický strach, který daný člověk pociťuje, by se nebýt covidu stejně projevil, akorát na základě jiného spouštěče, kterým může být například obava ze ztráty blízkého člověka," vysvětlil Vašák.
U dětí se navíc mohou objevit například noční můry a děsy. "Vzpomínám si, že za našich dětských let byla televize zaplavena válečnými filmy a varováními před hrozbou ze Západu. A dnes je tématem covid. Logicky se to pak může promítnout do dětského světa jako hrozba a vyvolávat strach," dodal Vašák.
Příznakem, že se může jednat o vážný psychický problém, může být podle psychologa fakt, že úzkost narušuje běžné činnosti - daný člověk nejen vyjadřuje obavy, ale skutečně není schopen do práce dojít. Někdy v takové situaci vyhledá lékaře s jinými obtížemi, jako je bolest hlavy nebo třeba zad a jde na neschopenku. Ostatně Vašák se už třeba setkal s pacientem, který kvůli strachu z covidu neopouští dům - a v takovém případě je na místě okamžitě vyhledat odbornou pomoc.