Praha/Chomutov - Díky smlouvám s rodiči zřejmě klesl počet neomluvených hodin a snížil se i počet kázeňských přestupků.
Aktuálně.cz to řekla Vlasta Marková, ředitelka Základní školy Školní 1480 v Chomutově.
Ta byla jednou z celkem šestatřiceti škol, které se zúčastnily pokusného ověřování individuálního výchovného plánu, takzvaných "smluv s rodiči".
Individuální výchovný plán je dohoda s rodiči dětí, u nichž se opakovaně objevují problémy v chování, provinění proti školnímu řádu nebo třídním pravidlům.
Tato "smlouva" obsahuje konkrétní úkoly a závazky pro učitele či vychovatele, rodiče a v neposlední řadě i samotného žáka.
"Osvědčilo se nám to a budeme v tom pokračovat i v příštím roce," říká Marková.
Dodává, že ačkoliv se s rodiči vždycky v případě problémů jednalo, nový systém přináší formuláře, které celý proces zjednodušují, a navíc je součástí kontrola, která doposud často chyběla.
"Celkový výsledek byl také zřejmě ovlivněn tím, že jsme se tento školní rok v souvislosti s individuálními výchovnými plány zaměřili více na chování žáků a důsledně řešili kázeňské přestupky," píše Marková v hodnotící zprávě k projektu.
"Kladně hodnotím jednotně nastavená pravidla pro žáky a pedagogické pracovníky školy v rámci postupu při řešení chování," dodává.
U starších fungují "smlouvy s rodiči" jen výjimečně
V chomutovské škole se pilotního ověřování zúčastnilo celkem 64 žáků; pouze se třemi z nich však byl nakonec sepsán individuální výchovný plán.
Jeden z těchto tří žáků po sepsání plánu raději přestoupil na jinou školu.
Podle výsledků z této školy to vypadá, že smlouvy s rodiči mají význam spíše v případě žáků prvního stupně, kde se jeví jako účinnější řešení v porovnání s žáky druhého stupně.
U nich se navíc objevují již závažnější přestupky a ke zlepšení chování u těchto žáků však dochází bohužel jen výjimečně.
Naostro za dva roky. Možná
V rámci pokusného ověřování bylo podepsáno celkem 160 individuálních výchovných plánů, celkově se přitom projekt týkal 676 žáků. K pozitivní změně přitom podle tiskové mluvčí ministerstva Jany Holíkové došlo v 566 případech.
Zapojení škol bylo dobrovolné a v průběhu celého ověřování nedošlo podle Holíkové k vypovězení žádné ze smluv.
Projekt odstartoval v září 2011 a ukončen bude ke konci letošního června. Po tomto termínu začne ministerstvo pracovat na závěrečné zprávě, jež by měla být vyhotovena po letních prázdninách.
Pokud v návaznosti na ni ministerstvo školství rozhodne o schválení tohoto projektu, stanou se smlouvy s rodiči normální součástí našeho vzdělávacího systému od školního roku 2013/2014.