Praha - Bezpečnostní rada státu se zabývala možnostmi postihu lidí, kteří by se dali do služeb armády takzvaného Islámského státu nebo jiné teroristické organizace.
Tématem debaty byla i bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích. Členové rady projednali taky například aktuální situaci šíření nákazy virem zika, jenž zasáhl Latinskou Ameriku a první případy jsou už i v Evropě.
"Riziko přenosu tohoto viru v České republice v současné době nehrozí," uvedl Úřad vlády v tiskové zprávě po zasedány rady. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) její členy informoval o tom, jak je Česko ohledně nemoci připraveno.
Testy na nákazu by podle dřívějších informací prováděly laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že nákaza se nepřenáší mezi lidmi, by nebylo nutné při podezření na ni aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.
Radikály můžeme stíhat
Problémem zahraničních bojovníků, kteří odcházejí bojovat například za Islámský stát a po svém návratu mohou představovat bezpečnostní riziko, se rada zabývala navzdory tomu, že se zatím Česka podle dostupných informací netýká.
Vláda už loni uvedla, že takové radikály lze stíhat podle současných zákonů. Reagovala tak na návrh opozičního Úsvitu a několika poslanců vládního hnutí ANO, který by do trestního zákoníku výslovně zavedl možnost stíhání těchto lidí.
Čechy, kteří by bojovali za různé organizace, lze stíhat pro podezření z teroristického útoku nebo pro podezření z jiného trestného činu hlavně z kategorie činů proti životu a zdraví, stálo v materiálu pro ministry. Za teroristický útok lze uložit až výjimečný trest, tedy i doživotní vězení.
Členové Bezpečnostní rady státu projednali také rozbor hrozeb pro Česko a aktuální stav případu Viktoriagruppe. Týká se nafty, kterou má Česko ve skladech zkrachovalé společnosti v Bavorsku uloženu. Správa státních hmotných rezerv loni v prosinci podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
Rada dále udělila Cenu Jaroslava Jandy za významný přínos v bezpečnostní politice Česka za letošní rok Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, a to "za aktivní činnost v oblasti bezpečnostní politiky v rámci České republiky i na mezinárodní úrovni, zejména v oblasti osvěty, vzdělávací a vědecké činnosti," stojí v tiskové zprávě.
Dnešní schůze Bezpečností rady státu byla první po aféře kolem možného úniku utajovaných informací ohledně Čechů, kteří byli zadržováni v Libanonu, a o výši výkupného za dvě ženy unesené v Pákistánu. Úřad vlády nesdělil, zda se její členové záležitosti zabývali, nebo ne.