"Jsou to nepravdy, xenofobní kampaň." Bosna kritizuje Zemanův výrok, že může být základnou teroristů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 8. 2017 14:55
Ministr zahraničí a člen předsednictva Bosny a Hercegoviny se důrazně ohradili vůči slovům českého prezidenta Miloše Zemana. Podle něj hrozí nebezpečí, že v případě teritoriální porážky IS v Iráku a v Sýrii islamisté vytvoří teroristickou evropskou základnu právě v Bosně. Oba bosenští představitelé zdůraznili, že Zeman své tvrzení nemá nijak podložené.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Sarajevo - Člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović odmítl výrok českého prezidenta Miloše Zemana, že Bosna by kvůli svému národnostnímu složení mohla být základnou Islámského státu (IS) v Evropě. Proti Zemanovým slovům se důrazně ohradil i ministr zahraničí balkánské země Igor Crnadak. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček deníku Aktuálně.cz napsal, že prezident vycházel "z důvěryhodných zdrojů".

Zeman v nedělním pořadu serveru Blesk.cz S prezidentem v Lánech mimo jiné uvedl, že v případě teritoriální porážky IS v Iráku a v Sýrii hrozí nebezpečí, že si islamisté vytvoří teroristickou evropskou základnu. "Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. A to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi a jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu," řekl prezident.

Proti tomuto vyjádření se Izetbegović důrazně ohradil. Zeman "bez jakéhokoli důvodu a podkladu šíří nebezpečné nepravdy o Bosně a Hercegovině a zejména o Bosňácích, muslimech, jež se podobají dřívějším prohlášením chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové Kitarovičové a rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze", citovala Izetbegovičovo vyjádření regionální televizní stanice N1, která kryje události v Bosně, Chorvatsku a Srbsku.

Izetbegović, který v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky (dříve Muslimové), podle N1 v této souvislosti prohlásil, že se jedná o "xenofobní, islamofobní kampaň oficiálních činitelů některých středoevropských států". Cílem těchto prohlášení podle něj je "otrávit" evropskou veřejnost lživou představou o Bosně, zejména o jejích občanech muslimské víry a o údajné bezpečnostní hrozbě pro Evropu.

Zemanův výrok odmítl i ministr zahraničí Crnadak. "Myslím si, že podobné hodnocení není opodstatněné. Není třeba spěchat s reakcemi. My nejsme žádnou základnou, kde se může každou chvíli stát něco strašného. U nás je stupeň ohrožení přibližně stejný jako v ostatních evropských zemích," řekl.

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka vycházel prezident při svém tvrzení z důvěryhodných zdrojů. "Jde prostě a jednoduše o záležitost, kterou nemůže nikdo zpochybnit. Ostatně, na sílící radikalismus islamistů upozorňují bosenské tajné služby," napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy