V pěti vytápěných stanech, které postavil 154. záchranný prapor z Rakovníka, mohlo přenocovat až sto lidí bez domova. Stanový tábor tak trochu odlehčil přeplněným noclehárnám a denním centrům. Tam se také lidé bez domova o možnosti přespat ve stanech dozvěděli. Další se o ní dozvěděli ze zpráv, které chodí sůledovat do nákupních center. Některé do stanů poslali policisté, kteří pravidleně kontrolují místa, kde se bezdomovci scházejí.
Už v půl sedmé ráno se však lidé, kteří strávili noc ve vytopených stanech, znovu rozešli do ulic Prahy. Vrátit se mohou opět v osm hodin večer.
"Dnes večer asi již bude plno, možná bude nutné dostavět i další stany," řekl Aktuálně.cz Stanislav Vohnický z Naděje, který na Letné pomáhá s provozem tábora. S tím počítá i magistrát. Noc podle Vohnického proběhla bez problémů. "V šest ráno byl budíček a před půl sedmou tu již nikdo nebyl," dodal. Lidé bez domova, kteří využívají služeb denních center a azylových domů jsou na takový režim podle něj zvyklí.
K výstavbě provizorní noclehárny pro lidi bez přístřeší se pražský magistrát rozhodl kvůli současným silným mrazům. Stavba začala odpoledne. V pěti armádních vytápěných stanech spí bezdomovci. Zbylé dva stany jsou pro ostrahu a sociální zařízení. Lidé bez domova ve stanovém městečku dostali také čaj a polévku.
Zatímco vojáci v úterý večer dokončovali stavbu posledního z nich, v jiném už se u kamen hřálo několik bezdomovců. Někteří z nich se na stanové městečko přišli podívat již odpoledne. "Přečkám zde nejsilnější mrazy, a pak se vrátím do spacáku, jsem tam zvyklý," řekl jeden z obyvatelů tábora.
Armáda stany postavila a odjela
V hlavním městě je to poprvé od povodní v roce 2002, kdy armáda pomohla kvůli nepřízni počasí.
"Dostali jsem rozkaz stany zprovoznit do osmi hodin večer," řekla Alena Hrdličková, tisková mluvčí 154. záchranného praporu. Naklonec se však bezdomovci mohli nastěhovat až ve čtvrt na deset večer. Vojáci poté stanové městečko opustili.
"Zůstanou zde jen dva, kteří budou obsluhovat osvětlení," dodala Hrdličková. Stany jsou u záchranného praporu každý den připraveny pro okamžitou humanitární pomoc v případě živelných pohrom.
- Přečtěte si ZDE: Mráz v Česku zabil nejméně 15 lidí
- Přečtěte si ZDE: Lékaři varují před omrzlinami, vodohospodáři se bojí oteplení
Podle odhadů v Praze přebývá asi 4600 lidí bez domova, možná ještě o několik stovek víc. Mnoho z nich se do hlavního města stahuje i z jiných krajů. Pod střechou některého z azylových domů může v zimě nalézt útočiště asi 700 bezdomovců.
Podle mluvčího je toto rozhodnutí reakcí na zjištění terénních pracovníků. "Dvacet pracovníků bylo celý den a noc mezi lidmi bez domova a zjišťovali situaci. Máme informace, že lidé do stanů přijdou. Těch, kteří neměli kde přespat je sto až dvě stě," řekl Wolf.
#reklama
Noclehárna v léčebně
Ostrava, Brno ani Plzeň podobnou akci zatím nechystají. Ve městech stejně jako v Praze fungují neziskové orgnizace, které pomoc lidem bez domova zajišťují, jejich kapacity se však zatím nenaplnily. "Poptávka nepřevyšuje kapacitu denních center i azylových domů, které provozují Armáda spásy a Charita," řekla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu Jaroslav Rovňáková.
Ani v Brně nejsou azylové domy provozované městem plné. "Nic podobného zatím nechystáme, azylové domy nejsou naplněné na sto procent," uvedla Kateřina Šefčíková z mediálního oddělení brněnského magistrátu.
Ve Valašském Meziříčí se lidem bez domova rozhodla pomoct soukromá firma CS Cabot. Vedení podniku se včera nejprve nabídlo, že jim v nynějších mrazivých dnech zaplatí nocleh ve zdejší ubytovně. Mezitím se ale radnice rozhodla otevřít nouzovou noclehárnu v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných.
"Náš záměr pomoci lidem bez přístřeší trvá. Peníze určené na úhradu ubytování věnujeme místní Charitě, aby je použila jako příspěvek na stravu pro tyto osoby," informoval personální ředitel Jaromír Odstrčil.
Do nouzové ubytovny se vejde patnáct lidí, kteří mohou přijít kdykoliv mezi šestou hodinou večer a sedmou ráno.