Bez solidarity se neobejdeme, řekla ministryně online

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 5. 2009 14:59
Jako ředitelka VFN Dana Jurásková tvrdila, že by poplatky zrušila. Dnes obrátila: Nejsem bez nich schopna garantovat péči.
Dana Jurásková
Dana Jurásková | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě začátkem května Dana Jurásková tvrdila, že poplatky u lékaře úplně ztratily svůj smysl. "Současný systém plný výjimek je tak neprůhledný, že nemá smysl jej udržovat při životě," řekla.

Pak usedla do křesla ministryně zdravotnictví a názor změnila. "České zdravotnictví přijde se zrušením poplatků až o deset miliard korun. Už nejsem schopna garantovat kvalitu péče v té výši, jako je nyní," vyjádřila se.

"Bez solidarity ve zdravotnictví se neobejdeme a i svým chováním můžeme dát solidaritu najevo, třeba tím, že nebudeme zdravotnictví zneužívat," řekla dnes v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Pokud tomu tak nebude, čekací doby na operace se podle ní protáhnou a nebude na nejdražší léčbu. Výpadek ministerstvo nenahradí ani v případě, že se podaří prosadit balíček protikrizových opatření.

Takzvaný balíček navíc kritizuje řada odborníků. Například České lékařské komoře se nelíbí to, že by měly lékárny přestat vydávat celé krabičky léků s několika platy. Místo toho by měl lékárník do sáčku odměřil tolik pilulek, kolik pacient v dané chvíli potřebuje.

Komora vystoupila proti zmrazení plateb za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce a nezaměstnané.

Jak tedy bude nová ministryně řešit situaci ve zdravotnictví? Bude se omezovat péče? I na tyto otázky odpovídala Dana Jurásková v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Její odpovědi si přečtěte ZDE:

Odpovězeno: 27. 05. | 13:44Autor: Radim

Otázka: mě by zajímalo co by paní mnistryně poradila nezaměstnanému nepobírajícímu ani sociální dávky a se ZPs z čeho má poplatky a doplatky za léky hradit? je podle vás etické mastit si kapsu i na tom kdo nic nemá a pak pokrytecky vysypat z pokladnice dalších 30000,- ????

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Dobrý den, vaše životní situace jak ji popisujete je velmi složitá. Překvapuje mě, že ve chvíli kdy jste nezaměstnaný nepobíráte ani dávky v nezaměstnanosti ani žádné další sociální dávky. Systém sociální podpory v Česku to jistě umožňuje. Právě pro Vás je určen ochranný limit, který zajišťuje, že nezaplatíte např. na doplatcích za léky neomezené množství finančních prostředků, ale pouze částku, která je stanovena ročně.

Odpovězeno: 27. 05. | 13:48Autor: Mráz J.

Otázka: Můžete poctivě sdělit, jaké povinnosti má např. obvodní lékař s vybranými poplatky? Mám na mysli, jak musí s těmito poplatky naložit? Kam je musí investovat? To samé lékárník? Je jasné, že žádné, může si s těmito poplatky dělat co chce. Vyvrátíte mi to?

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Příjem z poplatků je skutečně určen lékaři, případně zdravotnickému zařízení. Podle informací, které mám k dispozici a které byly také zveřejněny drtivá většina zdravotníků použila tyto příjmy přímo pro pacienty (vybavení ordinací, čekáren, zlepšení některých služeb). Máte pravdu, že žádná striktní pravidla pro využití těchto peněz nejsou je to o etice zdravotnického povolání. Co se týče lékárníků, podle pravidel pro výpočet ceny léku se regulační poplatek odečítá z marže lékárníka.

Odpovězeno: 27. 05. | 13:52Autor: tazatelka

Otázka: Zajimalo by mne, jaky vyznam maji poplatky pote, co byly odpusteny duchodcum, tj nejvetsim zneuzivacum zdravotniho systemu (maji cas a tak jim stoji za to si ten brufen nechat napsat. Navic se tam da tak pekne pokecat). Proc to mame odnest my ostatni?

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Toto je otázka, kterou byste měl směřovat spíš na iniciátory nového návrhu návrhu. Podle mého názoru je skupina občanů nad 65 let dostatečně v tuto chvíli chráněna limitem, který pro ně byl dokonce snížen na 2.500,-Kč. Podle mého názoru je skutečně nebezpečí, že při zrušení poplatků úplně dojde také ke zrušení ochranného limitu.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:05Autor: marie

Otázka: chápu poplatky v nemocnici, klidně můžou být ještě vyšší, ale lékaři mají snad dost na vybavení ordinací, nebo snad ne??

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Tady je možná dobré vysvětlit k čemu je regulační poplatek v ordinaci lékaře určen. Nejde o příjem, který z regulačního poplatku lékaři plyne. Jde o rozhodnutí, které může občan učinit ve chvíli, kdy potřebuje vyřešit svůj zdravotní problém. Jednoduchým příkladem jsou banální onemocnění, kdy víme co nám schází a víme i jaké levné léky použít. Pak můžeme lékaře navštívit, ale také nemusíme. Další volbou je, kdy k lékaři půjdeme. Jestli v řádné ordinační době nebo o pohotovosti. Mnoho pacientů navštěvovalo v minulosti lékaře právě o pohotovosti s odůvodněním, že přes den jsou u lékaře fronty. Právě na tyto modely chování měly poplatky působit.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:13Autor: Petr

Otázka: Dobry den, ja si myslim ze je nesmysl zavadet poplatky pro deti. Kdyz kvuli temto poplatkum rodice nebudou svoje deti vodit k lekari, muze se to projevit na zdravi techto deti pozdeji v dospelosti a nasledna lecba bude vyrazne drazsi. Jaky je Vas nazor?

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Máte pravdu v tom, že toto chování rodičů by ve svém důsledku vedlo k opačnému efektu než který potřebujeme, tedy prevence a řádná péče o děti. Také z tohoto důvodu byl snížen occhranný limit pro obě rizikové skupiny obyvatel, a to děti do 18 let a seniory nad 65 let z 5.000,- Kč na 2.500,- Kč.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:15Autor: slavka

Otázka: Souhlasim s 30Kč poplatky i s těmi v nemocnici. Všude v dem. světe se u lékaře něco plati, podle druhu pojištění, kde by na to stát bral peníze, 30Kč není proti tomu nic. Doufám že najdete nějaké další řeseni jak dát zdravotnictví peníze např. rozšíření možností pojištěni zdravi?

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Podle mého názortu si čeští pacienti zaslouží legální cestu k naplnění svých práv. Mám na mysli možnost zvolit si i péči, která není hrazena ze zdravotního pojištění, resp. je hrazena např. z pojištění komerčního. Samozřejmě s mechanismy, které garantují přístup ke standardní péči.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:20Autor: Berka

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne zda máte v úmyslu alespoň poplatky upravit? Dle mého názoru jsou nefér poplatky v lékárnách za recept, za malé děti na pohotovosti a hlavně za pobyt v porodnici za maminku i miminko. V těchto situacích člověk nemůže zvolit žádnou náhradní alternativu...

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Systém regulačních poplatků je v Česku zaveden druhý rok. Podle mého názoru budeme mít k dispozici dostatek informací k tomu, aby byl zhodnocen. Toto hodnocení by jistě mohlo vyústit v návrhy úprav poplatků tak, aby měly ještě větší regulační efekt, aby byly spravedlivé a současně aby zůstaly zachovány sociální ochranné mechanismy. Ceny léků by měly být zjednodušeny a zpřehledněny.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:24Autor: Frikulín

Otázka: Paní ministryně, uvědomujete si, jak obrovský politický význam má změna Vašeho postoje k poplatkům? Mohla byste to stručně okomentovat? A vyhněte se prosím klišé toho typu, že Vás politické souvislosti Vašich postojů nezajímají. Děkuji.

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Po zveřejnění rozhovoru v tisku, že s poplatky nesouhlasím jsem svoje stanovisko vysvětlovala již několikrát. Jde o to, že se systém poplaků stále více deformuje. Tím je také nepřehledný jak pro pacienty, tak už i pro zdravotníky. Touto deformací může být ovlivněn i jejich regulační efekt. Já jsem řekla, že pokud se systém poplatků změní tak, že přestane mít regulační efekt, pak je skutečně nesmyslné aby existovaly. A v tomto kontextu jsem se vždy k poplatkům vyjadřovala.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:27Autor: Jiří

Otázka: Dobrý den paní ministryně,chci se zeptat zda je do důsledku zmapována skutečná výše zaplacených poplatků pacientem a jejich využití,neboť při zaplacení pacientovi není vydán žádný příjmový doklad .

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Skutečná výše zaplacených poplatků je sledovány zdravotními pojišťovnami, který zdravotnická zařízení i lékaři v ordinacích účtují zdravotní péče. Poplatky jsou s vykazováním výkonů pojišťovně přímo svázána. Tyto podklady slouží pojišťovně jednak k dohledu nad čerpáním ochranného limitu pojhištěnci, jednak k informacím o dodržování zákona.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:29Autor: fred

Otázka: Vážená paní ministryně uvažuje se v budoucnosti s úpravou poplatku u lékaře či v lékárně ,tedy pokud nebudou zrušeny?

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Na tento dotaz jsem již odpověděla výše.

Odpovězeno: 27. 05. | 14:32Autor: Nazgul

Otázka: Přeji hezký den
Osobně jako výdělečně činný člověk s poplatky souhlasím, myslím si ale že v tom případě by nebylo nutné platit zdravotní pojištění.

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Obávám se, že poplatky ve výši v jaké jsou nyní vybírány by uhradily pouze necelých 2,5% poskytované zdravotní péče. Navíc je nutné si připomenout, že systém zdravotního pojištění funguje na principu solidarity. Z jakých prostředků bychom potom uhradili léčbu těžce nemocných nebo těžce zraněných ?

Odpovězeno: 27. 05. | 14:34Autor: neo

Otázka: proč platit u lékaře? Lidé nechtějí platit nikde a za nic, natož za vlastní či dokonce cizí zdraví.sobectví, chamtivost a hlavně že je na pivo. To je ta solidarita socialistů a jejich voličů.

Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví: Bez solidarity ve zdravotnictví se neobejdeme a i svým chováním můžeme dát solidaritu najevo, trřeba tím, že nebudeme zdravotnictví zneužívat.

Ráda bych poděkovala všem čtenářům za zaslané dotazy a omluvila se všem, na jejichž dotazy jsem v tomto krátkém časovém limitu nestihla odpovědět.

 

Právě se děje

Další zprávy