Levice smetla Julínkovy poplatky. Všechny, bez výjimky

Eva Benešová
15. 5. 2009 14:25
Sociální demokraté spolu s komunisty dosáhli svého. Ve sněmovně smetli všechny zdravotnické poplatky. Teď rozhodnou senátoři
Hlavní odpůrce poplatků, stínový ministr zdravotnictví David Rath.
Hlavní odpůrce poplatků, stínový ministr zdravotnictví David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci ČSSD a KSČM dosáhli po měsících snažení svého - zrušili regulační poplatky ve zdravotnictví. A to dva roky poté, co poplatky schválila tehdejší vláda Mirka Topolánka.

Pro komunistický návrh hlasovalo 90 zákonodárců, 83 bylo proti.

Do Senátu ovšem míří hned dvě normy týkající se poplatků. Jen pár minut před zrušením totiž poslanci poplatky omezili. Zvedli totiž ruku pro návrh zákona, který vytvořil Moravskoslezský kraj vedený socialistou Jaroslavem Palasem.

Ten počítá s tím, že budou od placení osvobozeni mladiství do 19 let, všichni invalidní a starobní důchodci a lidé do 2,5násobku životního minima.

"Vůbec poprvé v historii dnes Sněmovna schválila ve stejné věci a s navrhovaným stejným datem účinnosti dva různé zákony," zlobí se poslanec Boris Šťastný (ODS). "ČSSD a KSČM se tak dopustily hrubé nezodpovědnosti a alibismu, když ve své populistické snaze se rozhodly politickou zodpovědnost příslušící Poslanecké sněmovně přenést na Senát a prezidenta republiky."

Návrh Moravskoslezského kraje měl sloužit jako kompromis pro ty poslance, kteří chtěli část poplatků zachovat. Šlo o jakousi "pojistku" pro případ, že by neprošlo úplné zrušení. K tomu ale nedošlo.

Rozhodnutí je na Senátu

Ačkoliv poslanci odhlasovali zrušení poplatků, neznamená to, že se v ordinacích skutečně přestane platit. Rozhodující slovo bude mít již zmiňovaný Senát.

Ten návrh s největší pravděpodobností vrátí. Početní převahu tam totiž mají poslanci ODS a KDU-ČSL. "Kdyby se poplatky zrušily u důchodců, tak už se může teoreticky zrušit úplně všechno," poznamenala předsedkyně zdravotního výboru Senátu Alena Palečková. Podle ní tato věková kategorie čerpá nejvíce zdravotní péče a poměrně často nadužívá léky.

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek
Dva roky s "julínkovným":
Připomeňte si, jak šly poplatky českým zdravotnictvím
 

Pokud by důchodci byli osvobozeni od poplatků, veškerá tíže financování by podle ní padla na produktivní část populace. "To už bych považovala opravdu za nespravedlivé," uvedla senátorka s tím, že pak by poplatky neměly význam.

Ministryně varuje před zhoršením péče. Nesmysl, zní z ČSSD

K přehlasování Senátu budou socialisté s komunisty potřebovat nejméně 101 hlasů. Podpořit by je tak museli nejméně tři zákonodárci bývalé koalice. V tuto chvíli mají jistou podporu pouze poslankyň Demokratické strany zelených Věry Jakubkové a Olgy Zubové.

"Mohu prohlásit, že budeme mít 101 hlasů pro jeden, nebo druhý návrh," řekl po hlasování předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdo jejich návrh podpoří, ovšem tají. "To nebudu komentovat," reagoval na dotaz.

Sto prvním hlasem by mohl být například lidovec Ludvík Hovorka. Ten prohlásil, že podporu zváží, záležet ovšem bude na tom, jak bude vypadat případný pozměňovací návrh Senátu. Hovorka už delší dobu prosazuje, aby byli od poplatků osvobozeni lidé nad 65 let, s výjimkou poplatku za hospitalizaci, který chce zachovat.

Nadšená z verdiktu sněmovny není nová ministryně Dana Jurásková. Pokud podle ní návrh na zrušení skutečně projde, přijde české zdravotnictví až o deset miliard korun. "Už nejsem schopna garantovat kvalitu péče v té výši, jako je nyní. Nepochybně dojde k prodlužování čekacích dob na závažné operace, ale zejména se omezí přístup k supernákladné péči," avizovala předem.

Doplnila, že se pokusí při tvorbě rozpočtu chybějící výpadek nahradit, není si ovšem jistá, jestli kvůli finanční krizi potřebnou sumu z rozpočtu získá. "Obávám se, že finanční prostředky na to nebudou," dodala.

S jejím výkladem ovšem nesouhlasí socialisté. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha vláda Mirka Topolánka snížila platby za státní zaměstnance a stanovila stropy pro zdravotní pojištění, tím také způsobila výpadek, který kompenzovala regulačními poplatky. "Jsme připraveni s paní ministryní spolupracovat a navrhnout jí řešení," prohlásil Rath.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy