Bez lékařů se prostě neobejdete, říká šéf ČLK Kubek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
30. 1. 2011 14:41
Rozhovor s šéfem ČLK o odchodech lékařů a rýsující se dohodě s vládou
Milan Kubek
Milan Kubek | Foto: Jan Langer

Praha - Dohoda mezi vládou a odcházejícími lékaři ještě není jistá, říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

A to přesto, že ministr zdravotnictví našel z rezerv pojišťoven 2 miliardy korun na platy lékařů. "Bavíme se o zvýšení tarifních platů pro lékaře od 4 do 12 tisíc korun, takže o 15 až 50 korun za hodinu," namítá Kubek.

Lékaři teď navíc chtějí garance, že se všichni lékaři, kteří podali výpověď, budou moci vrátit na svá místa. Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že toto si neumí představit.

Přesto se hrany obrousily. "Ministerstvo naštěstí opustilo myšlenku, že zajistí od 1. března lékařskou péči bez lékařů," pochvaluje si Kubek.

Aktuálně.cz: S ohledem i na výrok premiéra: co když garance na návrat do práce nedostanete?

Z právního hlediska je to asi skutečně komplikované. Ale je tu určitá morální záruka, slovo předsedy vlády má svoji váhu...

A.cz: Promiňte, ale premiér právě prohlásil, že si to neumí představit...

Bavme se o tom, jak si tu garanci představujeme my. Z mého pohledu slovo předsedy vlády tu váhu má. Ministr zdravotnictví je v podstatě generálním ředitelem všech fakultních nemocnic, takže může dát ředitelům pokyn. A navrhli jsme i schůzku s hejtmany, kteří by stejný závazek mohli přijmout za krajské nemocnice.

A.cz: V tuto chvíli jsou na stole 2 miliardy. Je dohoda už jistá?

Jistá určitě není. Vidím zájem nejrůznějších štváčů, aby dohoda nebyla. ČLK je ale jednoznačně pro dohodu. Ale je nutná i reforma: zdravotní pojištění dnes leží na bedrech zaměstnanců a zaměstnavatelů, osoby samostatně výdělečně činné platí mnohem méně.

Foto: Jan Langer

A.cz: Kdo jsou ti štváči?

To jsou radikálové, kteří označují lékaře za teroristy, se kterými se nejedná. To jsou lidé od Hradu až k podhradí.

A.cz: A co radikálové na straně lékařů, kteří říkají, že na tuto dohodu by se přistupovat nemělo?

Nebudu zastírat, že jsme byli vystaveni velkému tlaku.

A.cz: Třeba středočeský hejtman David Rath už ale řekl, že nebude vedením nemocnic mluvit do toho, koho mají vzít zpátky. Dohoda tedy nemusí být jednoduchá...

Jednoduchá nebude. Proto chceme schůzku s ministrem zdravotnictví i hejtmany.

A.cz: Souhlasíte s rušením lůžek?

Číslo deset tisíc se neopírá o žádnou analýzu. Nemáme nadbytek lůžek, jsme spíše pod průměrem EU. Ale musíme změnit strukturu - snížit počet akutních lůžek a zvýšit počty lůžek následné péče. Ale to by musely pojišťovny zvýšit platby za tato lůžka. Následná lůžka nepotřebují tolik lékařů, ale o to více ošetřovatelů. Takže extrémní úsporu nelze čekat.

A.cz: A v dohodě tedy bude zvýšení platů lékařů i rušení lůžek?

Text, který připravil pan ministr, je poměrně obecný. Je tam jen zmínka o rušení lůžek, není tam žádné číslo. Ale jeden text údajné dohody začal ve čtvrtek kolovat na internetu, což nás překvapilo. Jakoby tu byla skupina lidí, kteří chtějí, aby žádná dohoda nebyla.

Foto: Jan Langer

A.cz: Někteří lékaři by ale nastupovali fakticky znovu, takže v některých nemocnicích by neměli např. první tři měsíce dostávat osobní ohodnocení. Přistoupí na to?

Je naprosto nepřijatelné, aby se jim platy oproti stavu, kdy podali výpověď, snížily. Takový návrh ale vůbec nikdo nevznesl.

A.cz: Takže na tom budou lépe, než třeba sestra, která odejde, pak si to rozmyslí a vrátí se zpátky - ale nepatřila k této akci?

Zákoník práce nezakazuje ředitelům, aby přiznali nově příchozímu lékaři osobní ohodnocení. Těžko může ředitel nemocnice očekávat, že by se ti lékaři vrátili za horších podmínek, než proti kterým podali výpověď.

A.cz: Konzultoval Lékařský odborový klub své kroky s Českou lékařskou komorou?

Jistě, protože stáli o to, abychom je podpořila. My jsme to udělali jen proto, že nás LOK přesvědčil, že cílem není vyhnat lékaře vyhnat lékaře z nemocnic, ale zlepšit jejich podmínky. Lékaři ale odcházeli už dřív, politici to kamuflovali a tvářili se, že se nic neděje.

A.cz: Když se ale podíváte na mediální kampaň "Děkujeme, odcházíme": LOK za ni zaplatil podle PR agentury, která ji prováděla, řádově "jednotky milionů korun". Nevadí vám to?

Důležitě je, že to nevadí členům LOK. Zaplacena byla z jejich členských příspěvků. Amatérská akce "Unavený lékař" neměla před lety žádný dopad, i když byla vedena se stejnými argumenty. Profesionální agentury jsou v tom nezastupitelné.

A.cz: Není to ale tak trochu jako reklama na prací prášek?

Je to taková doba, média mají obrovskou moc. A když vás ignorují, jakoby problém neexistoval.

A.cz: Ještě k formě kampaně: sanitka přestříkaná na pohřební vůz, heslo „náš exodus, váš exitus" - není to už za hranou?

Je to na hraně.

A.cz: Za hranou ne?

Myslím, že to není za hranou. Bylo to proto, aby si lidé uvědomili, jak jsou lékaři pro ně důležití.

A.cz: Ale to heslo říká: vy umřete, když odejdeme...

Ale ono to tak je!

A.cz: Podceněné se ale cítí i další profese - např. učitelé - které nemají takový "vydírací" potenciál. Když řeknete na jedné straně "vy umřete" a na druhé "nebudete tak vzdělaní", tak se všichni vyděsí, že umřou. Nezneužil LOK této situace?

Ale vláda přece učitelům přidala. A nesmíme zapomínat, že v létě přišel ministr práce Drábek s plánem snížit lékařům tarifní platy.

A.cz: Má dál ministr zdravotnictví Leoš Heger vaši podporu?

Nechceme rituální oběť ministra zdravotnictví, chceme řešení problému.

 

Právě se děje

Další zprávy