Heger nabídl lékařům 2 miliardy, ti mají další podmínky

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
28. 1. 2011 15:32
Odbory žádají garanci, že doktoři ve výpovědi se budou moci do nemocnic vrátit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cesta ke kompromisu mezi lékaři a ministerstvem zdravotnictví nebude tak rychlá, jak to po čtvrtku mohlo vypadat.

Hned první dnešní schůzka mezi ministrem Leošem Hegerem s lékařskými odbory se protáhla o hodinu a půl a ani po ní není jasno. Odboráři si totiž kladou další podmínky.

Chtějí garance, že se doktoři po stáhnutí výpovědi budou moci do nemocnic vrátit.

"Situace byla mimořádně vyhrocená a naléhavá," přiznal ministr Heger.

Ministerstvo podle Hegera našlo uvnitř systému dvě miliardy korun, které dá na platy lékařů. "Požadavkům jsme tím vyšli maximálně vstříc," poznamenal Heger.

Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka by nabízené dvě miliardy znamenaly navýšení hodinové mzdy o 15 až 50 korun.

„Za současné situace nemůže přijít nějaký balík peněz z rozpočtu. Musíme hledat zdroje uvnitř resortu a na tom je založen návrh pana ministra Hegera," podpořil premiér Petr Nečas svého kolegu ve vládě.

Pojišťovny změnu vyhlášky nepodporují

Jak chce Heger docílit smíru

  • Dojde k úpravě úhradové vyhlášky od 1. dubna na úroveň roku 2009. Tím se uspoří dvě miliardy, které půjdou prioritně na platy lékařů.
  • K 1. září dojde k redukci počtu lékařů zejména na pohotovostech. Tam, kde se omezí služby, se mzdy krátit nebudou.
  • Od roku 2011 se změní úhradová vyhláška tak, že by pojišťovny dávaly více peněz nemocnicím, které nemají nouzi o pacienty. "Ta, která přiláká víc pacientů, přiláká i úhradové peníze," řekl ministr Leoš Heger. V síti by tak měla zůstat jen kvalitní a aktivní zařízení.
  • Redukce lůžek o deset procent. Již v roce 2011 bude připraven plán uzavření nejméně potřebných stanic, oddělení i celých nemocnic. Část akutních lůžek bude převedena na lůžka následné péče a zdravotně sociální péče.
  • Protikorupční strategii má zamezit únikům peněz za předražené nákupy léků nebo přístrojů.
  • Ministerstvo připraví návrh na úpravu tarifů především pro nastupující zdravotníky. Cílem pro rok 2012 je dosáhnout navýšení průměrného platu na poměr dvou a půl násobku průměrné mzdy v ČR.
  • Od 1. března s největší pravděpodobností dojde ke snížení maximálních cen některých léků o sedm procent. Tím by se mělo ušetřit zhruba 700 milionů korun.

Od 1. května chce ministerstvo změnit úhradovou vyhlášku tak, že navýší paušál nemocnicím na úroveň roku 2009. Tím získá dvě miliardy korun, které půjdou prioritně na platy lékařů.

Pojišťovnám se změny nelíbí. "Svaz zdravotních pojišťoven ČR se aktivně ke změnám úhradové vyhlášky nepřihlásí, protože již samotný právní administrativní proces by byl velmi problematický," řekl Aktuálně.cz prezident svazu Jaromír Gajdáček.

Heger prohlásil, že není možné, aby lékařům letos přidali více. "Pokud by se měly uvolňovat další zdroje, znamenalo by to nepochybně kolaps zdravotního systému," vysvětlil ministr.

"Musí existovat garance, že peníze skutečně půjdou na platy lékařů a neskončí v předražených zakázkách a předražených lécích," varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Petra Nečase je ale těžko akceptovatelné, aby existovala "jednosměrka", která by řekla, že prostředky nemocnicím musí být použity výhradně na platy lékařů.

Chceme garance, žádají odbory. Nejde to, opáčil Heger

Jak to s avizovaným hromadným odchodem lékařů dopadne, stále není jisté.

Odbory si jako podmínku kladou záruku, že lékaři, kteří stáhnou výpovědi, se budou moci do nemocnic vrátit.

"Nebudu garantovat a žádat své kolegy o návrat, pokud nebudu mít záruku, že se mají kam vrátit," dodal Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

Další jednání o těchto podmínkách je podle Engela v plánu v pondělí. "Pro mě je to naprosto kruciální věc," zdůraznil.

"V některých nemocnicích už vzali na místa odcházejících lékařů nové lidi, jinde se jejich místa úplně ruší. Proto se za to nemohu zaručit," komentoval požadavek Heger. Zároveň přiznal, že je to téma, o kterém se při schůzce bavili nejdéle.

Podobnou garanci si nedokáže představit ani premiér Petr Nečas (ODS). "Tento požadavek jsem dnes slyšel poprvé," pronesl předseda vlády po odpoledním setkání s Milanem Kubkem a Martinem Engelem.

Ministerstvo připravuje kvůli úsporám další změny. Ještě letos připraví plán redukce lůžek. Někde dojde k uzavření oddělení, jinde i celých nemocnic.

Od 1. března sníží ceny některých léků. Tím se prý uspoří až 700 milionů korun. Změní se také cena za den pobytu v nemocnici ze 60 na 100 korun.

Peníze z reformy půjdou na platy

Ministr Heger ve čtvrtek představil tři zákony, které jeho úřadu chystá. Údajně přinesou kvalitnější péči, dostupnější a rychlejší záchrannou službu, větší práva pacientů a možnost konzultovat léčbu s dalším lékařem.

Minulý týden představil ministr protikorupční strategii, která má zamezit únikům peněz za předražené nákupy léků nebo přístrojů.

Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 280 miliard korun, korupce mu podle Transparency International odebere zhruba desetinu. Protikorupční strategie je prvním krokem Hegerovy reformy.

Odboráři se zatím nechystají ustoupit. Konečné slovo podle Engela padne 1. února na setkání předsedů místních organizací.

"Tam se rozhodne, možné je teoreticky všechno, prakticky je variant méně. Zatím nevidím reálný důvod proto přestat," shrnul.

 

Právě se děje

Další zprávy