Bendlova revoluce:Řidič dostane jednu SPZ na celý život

Pavel Baroch
2. 4. 2009 13:30
Řidič by si značku koupil, stát ušetřil 200 milionů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Při stěhování do jiného kraje nebo zakoupení jiného automobilu by si už řidiči napříště nemuseli měnit poznávací značku, zůstala by mu ta stará.

Ministr dopravy Petr Bendl chce prosadit, aby měl motorista svou osobní SPZ po celý život. Slibuje si od toho, že by stát ročně ušetřil asi 200 milionů korun za výrobu stále nových značek. Majitelé aut by si totiž svou SPZ koupili na počátku sami.

"Už jsem to zadal našim právníkům na ministerstvu," řekl ministr Bendl. Dodal, že stejný systém funguje třeba v Rakousku nebo Německu.

Bendl věří, že pád vlády a plánované předčasné volby by zavedení této novinky - SPZ na konkrétní osobu - neměly zabránit. "Dá se to rozpracovat, aby se to na podzim dostalo do Poslanecké sněmovny," řekl Bendl.

Novopečený ministr dopravy Petr Bendl (ODS).
Novopečený ministr dopravy Petr Bendl (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

"Já už to jako ministr nestihnu, ale považuju to za důležité," konstatoval Bendl.

Řidiči si připlatí stokoruny

Zatím platí motoristé jen správní poplatek za registraci vozidla, ale značku dostane zadarmo. Když například na úřadě přihlašuje nové auto, uhradí 800 korun.

Pokud Bendl prosadí "osobní" poznávací značky, připlatí si řidiči další stokoruny.

"Není důvod, aby stát kupoval lidem na jejich auta poznávací značky," tvrdí Bendl. Plány na zavedení trvalé SPZ se objevovaly už v 90. letech minulého století, ale žádný ministr tento závěr nedovedl až do konce.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy