Lidovci v programu slibovali registr smluv, Bělobrádek to nevěděl. Napravíme to v Senátu, tvrdí

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 24. 2. 2017 22:00
Pět poslanců KDU-ČSL podpořilo novelu zákona, která zbavuje státní firmy povinnosti zveřejňovat smlouvy. Ve volebním programu však strana slibuje přesný opak. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek původně ani nevěděl, že taková pasáž v programu je. A vysvětluje, že v koaliční smlouvě už je jiná formulace. Slíbil, že se KDU-ČSL pokusí v Senátu prosadit verzi, která by povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavovala jen některé státní podniky, ne paušálně všechny.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Pět poslanců KDU-ČSL hlasovalo pro novelu, která významně okleštila již platný zákon o registru smluv a vyjímá z něj státní podniky. Část lidovců pro změnu hlasovala i přes to, že strana ve svém volebním programu měla požadavek, aby smlouvy k veřejným zakázkám zveřejňovaly všechny složky státu.

Na to, že mají tento bod ve volebním programu, upozornil na Twitteru podnikatel Michal Bláha. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ho pak obvinil z "brutální lži". Později si však vicepremiér program přečetl a za svůj výrok se omluvil. "Omlouvám se, v programu jsme skutečně měli zveřejňování smluv i u státních podniků. Spletl jsem se," napsal na Twitter Pavel Bělobrádek.

"Přehled mám, ale neznám ho nazpaměť. V koaliční smlouvě je jiná formulace. Vy snad neuděláte chybu?" odpověděl pak Bělobrádek Aktuálně.cz na dotaz, jak je možné, že předseda strany nemá přehled o programu své strany.

A vysvětlil také, proč pět poslanců KDU-ČSL hlasovalo zjevně v rozporu s předvolebními sliby. "Program je výchozím materiálem pro jednání o koaliční smlouvě, která bývá kompromisem. A tam je formulace jiná. Ona nějaká strana splnila sto procent programu?" napsal Pavel Bělobrádek, který se při hlasování zdržel. "Pozměňovací návrh podpořil jediný poslanec. Celkové hlasování je něco jiného," doplnil.

Lidovci se pokusí novelu zákona zvrátit v Senátu, kde chtějí prosadit verzi, se kterou souhlasí i Jan Farský (STAN), předkladatel původního - již platného - zákona o registru smluv. Navrhovaná senátní podoba zákona povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavuje jen určité výjimky. Mezi nimi je například pivovar Budvar nebo vysoké školy. Právě potřebou vyjmout z této povinnosti Budvar ve středu zdůvodnil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, proč novelu podpořil.

V senátorském klubu mají lidovci jedenáct zákonodárců, dalších šest mají Starostové, z jejichž podporou se počítá. S klubem ANO, které ve sněmovně hlasovalo proti předložené novele, to však dává pouze 22 senátorů z celkového počtu 81. K přijetí pozměňovacího návrhu nebo vrácení zákona do sněmovny je přitom potřeba nadpoloviční většina přítomných senátorů. "V Senátu budeme jednat," řekl o počtech v horní komoře předseda KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy