Lidovci v programu slibovali registr smluv, Bělobrádek to nevěděl. Napravíme to v Senátu, tvrdí

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 24. 2. 2017 22:00
Pět poslanců KDU-ČSL podpořilo novelu zákona, která zbavuje státní firmy povinnosti zveřejňovat smlouvy. Ve volebním programu však strana slibuje přesný opak. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek původně ani nevěděl, že taková pasáž v programu je. A vysvětluje, že v koaliční smlouvě už je jiná formulace. Slíbil, že se KDU-ČSL pokusí v Senátu prosadit verzi, která by povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavovala jen některé státní podniky, ne paušálně všechny.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Pět poslanců KDU-ČSL hlasovalo pro novelu, která významně okleštila již platný zákon o registru smluv a vyjímá z něj státní podniky. Část lidovců pro změnu hlasovala i přes to, že strana ve svém volebním programu měla požadavek, aby smlouvy k veřejným zakázkám zveřejňovaly všechny složky státu.

Na to, že mají tento bod ve volebním programu, upozornil na Twitteru podnikatel Michal Bláha. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ho pak obvinil z "brutální lži". Později si však vicepremiér program přečetl a za svůj výrok se omluvil. "Omlouvám se, v programu jsme skutečně měli zveřejňování smluv i u státních podniků. Spletl jsem se," napsal na Twitter Pavel Bělobrádek.

"Přehled mám, ale neznám ho nazpaměť. V koaliční smlouvě je jiná formulace. Vy snad neuděláte chybu?" odpověděl pak Bělobrádek Aktuálně.cz na dotaz, jak je možné, že předseda strany nemá přehled o programu své strany.

A vysvětlil také, proč pět poslanců KDU-ČSL hlasovalo zjevně v rozporu s předvolebními sliby. "Program je výchozím materiálem pro jednání o koaliční smlouvě, která bývá kompromisem. A tam je formulace jiná. Ona nějaká strana splnila sto procent programu?" napsal Pavel Bělobrádek, který se při hlasování zdržel. "Pozměňovací návrh podpořil jediný poslanec. Celkové hlasování je něco jiného," doplnil.

Lidovci se pokusí novelu zákona zvrátit v Senátu, kde chtějí prosadit verzi, se kterou souhlasí i Jan Farský (STAN), předkladatel původního - již platného - zákona o registru smluv. Navrhovaná senátní podoba zákona povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavuje jen určité výjimky. Mezi nimi je například pivovar Budvar nebo vysoké školy. Právě potřebou vyjmout z této povinnosti Budvar ve středu zdůvodnil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, proč novelu podpořil.

V senátorském klubu mají lidovci jedenáct zákonodárců, dalších šest mají Starostové, z jejichž podporou se počítá. S klubem ANO, které ve sněmovně hlasovalo proti předložené novele, to však dává pouze 22 senátorů z celkového počtu 81. K přijetí pozměňovacího návrhu nebo vrácení zákona do sněmovny je přitom potřeba nadpoloviční většina přítomných senátorů. "V Senátu budeme jednat," řekl o počtech v horní komoře předseda KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy