Poslanci omezili registr smluv, státní firmy už nic zveřejňovat nemusí. Vykostili to, tvrdí kritici

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2017 18:09
Napjatě očekávané hlasování o výjimkách z registru smluv skončilo rozhodnutím poslanců omezit okruh zveřejňovaných kontraktů. Sněmovna schválila návrh, aby smlouvy nemusely ukazovat státní podniky a firmy, kde má stát, kraj nebo obce většinovou účast. Původně přitom poslanci měli rozhodovat jen o výjimce pro Budějovický Budvar. Nyní je řada na senátorech.
Zákon o registru smluv byl vykostěn, říká poslanec Jan Farský (STAN). | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Praha - Až závěrečná porada předsedů poslaneckých klubů u šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) rozhodla o nové podobě registru smluv. Schůzka proběhla těsně před hlasováním, v němž většina poslanců odsouhlasila to, aby žádný státní podnik nemusel dávat své smlouvy do registru. Stejně tak se registr nemá vztahovat na firmy s většinovým podílem státu. Pro zákon zvedli hlasy poslanci ČSSD, KSČM a část zákonodárců ODS a KDU-ČSL.

Všechny státní a veřejnoprávní instituce, územně samosprávné celky nebo státní podniky musely od loňského července v registru smluv zveřejňovat nově uzavírané smlouvy nad padesát tisíc korun.

Poslanci měli k hlasování na stole celou řadu návrhů. Ty se začaly objevovat poté, co ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a několik poslanců navrhli jednu jedinou výjimku, a to pro Budějovický Budvar

Poslanci hlasovali o řadě výjimek

I při středečním jednání se ukázalo, že registr smluv má celou řadu podporovatelů, kteří naléhali, aby sněmovna udělala případně jen minimální úpravy v tom, kdo má a nemá dávat smlouvy do registru.

"Osm měsíců existence registru ukázalo, že je účinný, plní svou roli, svět se nezhroutil a ekonomika nepadá," prohlásil například Jan Farský (Starostové a nezávislí). Podobně reagovali i další - Jiří Zlatuška či Ludvík Hovorka z KDU-ČSL. 

Podobu zákona, jakou přijali poslanci, kritizoval ministr financí Andrej Babiš. "Určitě se reálně existující problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe, než to dopadlo. Teď budeme intenzivně prosazovat odborné jmenováni do dozorčích a řídících orgánu státních podniku," uvedl Babiš s tím, že hnutí ANO předloží příslušný návrh ve sněmovně ve čtvrtek.

Spokojený nebyl ani ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který navrhoval vyjmout ze zákona jen národní podnik Budějovický Budvar. Ministr novinářům řekl, že se obává, že poslanci budou hlasovat stejně, i kdyby jim novelu vrátili senátoři.

Zákon byl vykostěn

Zpravodaj novely Jan Farský (STAN, za TOP 09), jenž v minulosti zákon o registru smluv prosadil, uvedl, že je "v podstatě vykostěn".

Podobně se pro Aktuálně.cz vyjádřil i poradce pro otevřenou veřejnou správu Oldřich Kužílek. "Je to jako jít s kanónem na komára. Tímto postupem 80 procent objemů prostředků v registru naprosto zmizelo z dohledu veřejnosti. Problémy, které se tím měly řešit, byly mnohem menšího kalibru než to, co se nakonec vykostilo. Považuji to za chybný krok a zbytečné zatemnění veřejných peněz," řekl.

"Z registru tím byly vyňaty všechny státní podniky, ale vyňaty byly také podniky, v nichž má stát většinový podíl a které mají obchodní a průmyslovou povahu," doplnil. Tento pojem je v českém právu zcela neznámý a nezavedený a je těžké jej interpretovat. S touto výjimkou vzniknou v zákoně velké nejasnosti," upozorňuje Kužílek.

"Je jednoznačné, že poslanci ČSSD, KSČM a ODS a KDU-ČSL odmítají být pod veřejnou kontrolou, odmítají, aby občané měli možnost kontrolovat veřejné prostředky. Je to paradoxní vzhledem k tomu, že po podnikatelích chce dnes stát vykázat každou korunovou transakci přes EET," vyjádřil se autor projektu Hlidacsmluv.cz Michal Bláha.

"Nyní by bylo velmi snadné pro každý úřad problematickou zakázku převést na městskou či státní firmu, kde se to skryje. I například OpenCard by byla v novém znění z registru smluv vyňata, protože smlouva byla s dceřinou společností magistrátu. Podle mě tato věc snižuje míru svobody a demokracie v České republice," řekl Bláha.

Novou podobu zákona kritizoval také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "My byli hrdi, že se zákon podařilo prosadit. Dnes ministr Jurečka podporován komunisty, ČSSD a ODS ho zručně vykastroval, takže se stal nefunkčním a je v podstatě zbytečný. Lobbisté slaví," řekl novinářům. Obdobně se pak vyjádřil na Twitteru.

Ke kritice se připojila také iniciativa Rekonstrukce státu. Podle ní dnešním schválením poslanci vyprázdnili obsah normy, která bránila plýtvání veřejnými prostředky. Nedali přednost zájmu občanů před snahou lobbistů zakrýt finanční toky,  píše iniciativa v tiskové zprávě.

"Řada poslanců tak porušila svůj slib, který dali veřejnosti před čtyřmi lety - podporovat zveřejňování smluv státu na internetu," uvedla iniciativa a kritizovala přitom postoj těch zákonodárců ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ODS, kteří pro normu hlasovali.

Naopak Česká televize si změnu pochvaluje s tím, že díky ní bude moci vysílat sportovní přenosy. "ČT by nebyla schopna divákům nadále nabízet některé aktuální sportovní přenosy, především ty s účastí českých sportovců, ani zásadní události, jako je mistrovství světa ve fotbale," reagovala na rozhodnutí sněmovny mluvčí Alžběta Plívová.

Schválení normy pochopitelně uvítal i Budvar. Podle mluvčího Petra Samce by bez novely zákona byla ohrožena finanční stabilita firmy. Státní podnik Lesy České republiky oznámil, že bude nadále své smlouvy v registru smluv zveřejňovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy