Senát svým členům proplácí náklady spojené s prací, jako je pronájem a provoz kanceláře, platy asistentů nebo výdaje za telefon a internet. Za dva Bekovy asistenty loni horní komora zaplatila 628 tisíc korun, tedy 52 tisíc měsíčně. Každý z asistentů si tak přijde zhruba na 26 tisíc korun.
Bekova senátní asistentka Tereza Fojtová pracuje zároveň jako mluvčí a ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace na ministerstvu školství, které Bek vede. Práci asistentky vykonává podle svých slov "v pozdějších odpoledních a večerních hodinách v pracovní dny a o víkendech". "Měsíčně je to v průměru dvě až čtyři hodiny denně," sdělila Aktuálně.cz.
Má na starosti vedení brněnské senátní kanceláře. "Připravuji program v Brně, řeším e-mailovou komunikaci, domlouvám schůzky, jednání se zájemci o setkání se senátorem, lidmi, kteří přichází s podněty nebo chtějí řešit osobní příběhy či stížnosti," popisuje náplň své práce. Zpracovává také přehled o dění v senátním obvodu, monitoring regionálních médií a sociálních sítí.
Podle Beka stíhá Fojtová obě pozice. "Moji asistenti mi připravují podklady na každé zasedání. Dělají mi přípravy toho, jak mám hlasovat v Senátu. Dělají svoji standardní práci," tvrdí.
Druhý Bekův asistent Matěj Prokop se věnuje právním záležitostem. "Moje práce vychází přibližně na třetinový úvazek. Dělám na fakturu. Můj background je právo, takže se věnuju legislativě a administrativním záležitostem v Senátu, řeším podklady pro plénum v Senátu i jednání," popisuje Prokop.
V Senátu ale Bek příliš aktivní není. Z 679 hlasování chyběl 520krát, od roku 2022 coby senátor veřejně nevystoupil. V této roli od té doby také nepředložil žádný zákon. Letos na podzim v horní komoře končí, mandát už neobhajuje. Bek se hájí tím, že do Senátu chodí, avšak coby ministr. Do loňského května byl ministrem pro evropské záležitosti, od té doby vede resort školství.
Nízkou účast obhajuje také tím, že se jednání Senátu a vlády časově překrývají. Senát se schází obvykle jeden den v měsíci, vláda každý týden ve středu. Tvrdí, že práce senátora nespočívá jen v hlasování, ale také v práci ve svém obvodu.
Bek má svou senátorskou kancelář na Moravském náměstí v centru Brna. Za nájem a vybavení si loni nechal proplatit více než 300 tisíc korun. Ostatní brněnští senátoři si přitom účtují výrazně méně, upozornily Novinky.cz. Například Tomáš Töpfer (ODS) si za kancelář v Brněnské ulici v Modřicích účtoval za loňský rok 142 tisíc korun. Jeho kolega z klubu Jiří Dušek 126 tisíc korun za kancelář v Židenicích.