Baťa a Čuba ano, Kožený ne. Slušovice vítaly prezidenta

Tomáš Fránek
4. 9. 2013 19:27
Prezidentská cesta po krajích začala na Zlínsku, Zeman nevynechal Slušovice
Foto: Lukáš Drštička

Slušovice - Václav Havel mluvil o slušovických temných nitkách ohrožujících demokracii, Václav Klaus se ke Slušovicím příliš nevyjadřoval a Miloš Zeman je přítelem Františka Čuby a obdivovatelem úspěchů slušovického družstva.

Není se tedy co divit, že jednou ze zastávek na první cestě prezidenta Miloše Zemana do českých a moravských regionů byla také návštěva Slušovic.

Návštěva to byla spíše společenská, nijak konfrontační a ani náznakem politiky z jiných stran avizovaná předvolební agitace Zemanovců, pokud samozřejmě nepočítáme Františka Čubu po Zemanově boku na malém podiu ve slušovické firmě Greiner Packaging.

A svůj obdiv ke Slušovicím dal za potlesku několika desítek lidí na nádvoří mezi moderními továrními halami Zeman znovu najevo. „Naše země nepotřebuje Viktory Kožené, ale takové lidi, jakými jsou Tomáš Baťa a František Čuba," zopakoval Zeman. „Co by to bylo za návštěvu kraje, kdybych nenavštívil Slušovice," dodal prezident, který ve Slušovicích strávil hodinu.

Správný chlap s cigaretou

Kromě debaty s vedením firmy a setkání s lidmi se už kvůli času Zeman nedostal přímo do výrobních hal, kde se lidé na prezidentskou návštěvu také chystali. „Už to nestihne, musí na náměstí do Zlína," vysvětlovali manažeři firmy zaměstnancům.

Největší slávu slušovických družstevníků tak stále připomíná především čtyřproudá autostráda vedoucí do středu městečka, chátrající fotbalový stadion pamatující druhou ligu a také místní dostihové závodiště. To už má podle všeho nejhorší za sebou, mezi udržovanou dráhou si i v dnešním slunečném odpoledni užívali své záliby hráči golfu. Moderní tovární haly na okraji městečka zase dokumentují přítomnost Slušovic. I tady se dá najít stopa družstevníků. Firma vznikla v roce 1987 jako závod Plasty v JZD Slušovice, v roce 1992 se slušovický podnik spojil s rakouskou rodinnou firmou Greiner.

Podívejte se na prezidentskou návštěvu na Zlínsku:

Žádného nepříjemného momentu nebo konfrontačního dotazu se Zeman přitom ve Slušovicích nedočkal. A to přes to, že Zeman lidi k položení dotazů vyzýval.

Mladí lidé, kteří na sobě měli velmi často firemní trička společnosti Greiner barvou určující, ve které části firmy pracují, si raději prezidenta jenom fotili, ti starší odvahu k položení dotazu nenašli. „Nevím, co bych se zeptal, mně se kroky pana prezidenta líbí. Je to jediný správný chlap mezi českými politiky," říkal jeden ze starších mužů.

A tak došlo na tradiční folklorní vystoupení dětí ze školy v sousední Neubuzi, odkud pochází František Čuba, a předání darů, jako byla část valašského kroje a šachy z lipového dřeva.

A také rozlévání šampaňského pro dospělé a rychlých špuntů pro děti do speciálních skleniček z plastů. Velká mezinárodní firma vyrábějící plastové obaly a zaměstnávající na 800 lidí totiž nechala u příležitosti prezidentské návštěvy vyrobit speciální skleničky s prezidentským portrétem a s datem návštěvy ve firmě.

Noci u kancléře

Z jednoho z plastových kelímků si s lidmi připíjel i Zeman, který nezapomněl zdůraznit, že má v pohárku jenom vodu. „Tak to už Zemanovci nebudou mít v logu flašku s cigaretou," glosoval to k pobavení svých kolegů jeden z mladých návštěvníků slušovického mítinku.

Zeman se žádných nepříjemných okamžiků nedočkal ani při svých dalších zastávkách v první den svého putování po Zlínsku. Ani krajští zastupitelé, mezi nimiž kvůli protestu proti předvolebnímu duchu prezidentské návštěvy chybělo osm z deseti regionálních politiků KDU-ČSL, nijak prezidenta svými dotazy netrápili.

A tak jenom ráno Zemana čekal protest protikomunistického hnutí Repelent 21, které  Zemanovu podobiznu přidalo k sochám Tomáše Bati a Jana Antonína Bati naproti sídlu krajského úřadu s nápisem: "Poznáš, kterému z nich nevadí podpora komunistů?"

A v podvečer Zemana, který nocuje v penzionu svého kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech, čekaly na náměstí před zlínským magistrátem společně s asi pěti stovkami lidí dva plakáty, na kterých byla značka Stop a nápisy Stop Zemanovi a totalitě. Prezident je glosoval ihned po příchodu na pódium: „Děkuji vám za pěkné nápisy a estetické cítění."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy