Praha - Týdeník Respekt zveřejnil informace, podle kterých světově známý spisovatel Milan Kundera udal v roce 1950 agenta československé tajné služby.
Podle týdeníku byl na základě Kunderova udání zatčen spisovatelův vrstevník Miroslav Dvořáček. Agentovi hrozil trest smrti, nakonec strávil v komunistických lágrech více než 14 let.
Čtěte více: Kundera udal antikomunistu, toho čekal lágr
Byl Kundera skutečně udavačem? Odkud tuto informaci badatelé získali? A jak hodnověrné je toto zjištění, které staví oblíbeného autora do negativního světla?
Nejen na tyto otázky odpovídal badatel Vojtěch Ripka, vedoucí oddělení dokumentace Ústavu pro studium totalitních režimů, který byl hostem online rozhovoru Aktuálně.cz.
Vedle kolegy z ústavu Adama Hradilka, který na dokument týkající se Milana Kundery náhodou narazil, je nejvíce obeznámen s tím, jak byla celá záležitost se slavným spisovatelem otevřena. Adam Hradilek je nyní na studijním pobytu ve Spojených státech a není dostupný.
Kromě práce v Ústavu pro studium totalitních režimů je Ripka studentem doktorandského studia politologie na Fakultě sociálních studií v Brně.
Odpovězeno: 13. 10. | 15:41Autor: datomet
Otázka: Jestli je to doložitelně pravda tak je Kundera neuvěřitelná svině a zničil jeden lidský život..je možné ho ještě trestně stíhat...? Morální odsouzení je snad jasné a musí být transparentní a zdrcující!!!
Vojtěch Ripka: Dobré odpoledne, jsem připraven odpovídat na vaše otázky.
Je třeba předeslat, že výzkum Adama Hradilka týkající se pana Milana Kundery, byl primárně zaměřen na agenta chodce pana Miroslava Dvořáčka.
Odpovězeno: 13. 10. | 15:43Autor: sojka
Otázka: Pro mne zůstává i dnes Kundera udavačem!Který se marně snaží z té své viny "vyspisovatelovat"!A pro Vás?
Vojtěch Ripka: Mě nepřísluší, coby profesionálnímu badateli Ústavu pro studium totalitních režimů, hodnotit roli pana Kundery takto expresivními výrazy.
Odpovězeno: 13. 10. | 15:48Autor: Jana
Otázka: Milanu Kunderovi byla udělena cena za literaturu za rok 2007 (kterou si ani osobně nepřevzal). Myslíte, že by bylo vhodné mu tuto cenu odebrat? Nevím, jestli bude možné jej trestně stíhat, ale alespoň takový trest by byl určitě vhodný. Děkuji za Váš názor.
Vojtěch Ripka: O možnosti trestního stíhání nemám žádné informace. Pochybuji o tom, že by něco takového bylo možné. Zdá se, že Milan Kundera postupoval v rámci tehdejšího zákonného rámce. Není mi zcela jasné, na základě čeho mu byla cena udělena, a vůbec neznám procedury jejího případného odejmutí.
Odpovězeno: 13. 10. | 15:54Autor: Jaroslav Peňaška
Otázka: Nevíte, proč na toto obvinění Kundera zatím nereaguje? Pokud je to pravda, je to docela hnus.
Vojtěch Ripka: Pan Kundera nereaguje téměř na žádné dotazy či žádosti o rozhovor. Adam Hradilek ho kontaktoval dlouhou dobu před uveřejněním textu. Mimochodem, pan Kundera komunikuje pouze skrze fax, ovšem doposavad nám neodpověděl.
Zatím se neukázala žádná pochybnost vůči verzi příběhu, jak ji popsal Adam Hradilek.
Odpovězeno: 13. 10. | 15:57Autor: Irena
Otázka: Je to smutné, ale možná se bál, tehdy existoval tzv.§ "věděl, nepověděl" a za to byl trest 5 let natvrdo. A jemu o tom řekla další osoba. Každý není statečný.
Vojtěch Ripka: O motivaci pana Kundery se nedá s jistotou nic zjistit. Sám se nechce vyjádřit, navíc na své tehdejší myšlenky nemusí mít nezkreslený pohled.
Vycházím zde z praxe orální historie a kritického přístupu k pramenům.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:01Autor: A
Otázka: myslíte že kundera mohl být tak zfanatizovaný, že si myslel že Dvořáček je zlořinec?
Vojtěch Ripka: Nemám jasnou představu. Ale bezpochyby se jednalo o velice inteligentního člověka, který by mohl mít nadprůměrný přístup k informacím o podobě a praktikách tehdejšího režimu. Faktem ovšem je, že podobně nepochopitelných případů zfanatizovaných inteligentních lidí poskytuje Československo padesátých let dostatek.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:03Autor: Liberator
Otázka: Kundera je spisovatel známý především v cizině, jak myslíte že zjištění, že udával ovlivní jeho popularitu a další vydávání jeho děl?
Vojtěch Ripka: Podle dosavadního zájmu zahraničních médií, tato "epizoda" jeho života upoutala velkou pozornost. O případ se zajímaly redakce z celé střední Evropy, BBC a pochopitelně AFP.
Nejsem kompetentní k odhadům dopadu případu pana Dvořáčka na veřejní posuzování díla pana Kundery.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:13Autor: Jaroslav S.
Otázka: Nevite co M.K. vedlo k tomu cinu? Kazdopadne doba byla jina a lide hodne zmanipulovani ale "zdrave" nadseni. Zvlaste mladi lide. V celem pribehu je mi divne jak ta Militka pohotove vse sdelila Dlaskovi a ten stejne rychle Kunderovi. Kdo z nich byl vetsi praskac? Pravda osvobozuje, M.K. i nas.
Vojtěch Ripka: Nevím.
Osobně si nedokážu představit situaci, ve které se Milan Kundera ocitl, nicméně udání přítele známé, ať už v jakékoliv roli a v jakýchkoliv podmínkách, si nedokážu ospravedlnit.
Správně položená otázka. Především je třeba, opět podle mého osobního názoru, hledat hlavní pachatele na straně konkrétních příslušníků represivních orgánů. Z trojice Militková, Dlask, Kundera se v obecném smyslu na udání pravděpodobně podíleli všichni. Ovšem každý s naprosto jinou mírou porozumění důsledků předání informací. Paní Militková zřejmě neměla představu o možných dopadech toho, že se svěřila svému partnerovi. Miroslav Dlask se ke své roli vyjádřil pouze jednou, ale s velkou pravděpodobností tušil, jak s touto informací může Milan Kundera naložit. Role pana Kundery je celkem jasná.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:20Autor: ZJ
Otázka: Jak by jste porovnal zločinné selhání Kundery, který zcela dobrovolně a iniciativně udal známého i když věděl, že pravděpodobně onen známý dostane trest smrti, a Brožové-Polednové, která se v téže době dobrovolně a iniciativně účastnila, jako prokurátorka, soudu s Miladou Horákovou?
Vojtěch Ripka: Stále není možné zcela bez pochyb říci, že pan Kundera udával iniciativně a dobrovolně. Dále neudával svého známého. S panem Dvořáčkem se nejspíš nikdy nesetkali.
Paní Brožová-Polednová se na komunistických represích podílela coby profesionálka, kdežto Kundera byl student, a navíc nevíme o žádných výhodách, které by kdokoliv ze zúčastněných svým podílem na udání Miroslva Dvořáčka získal.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:25Autor: Robin
Otázka: Existují nějaké polehčující okolnosti pro čin pana Kundery,které by bylo možné položit na druhou stanu značně přetížených vah svědomí?
Vojtěch Ripka: Svědomí patří Milanu Kunderovi. Lze si představit, že byl ke svému činu "dohnán" kvůli nějaké složité osobní situaci. Ovšem nemáme o tom žádný důkaz.
Podle aktuální zprávy se pan Kundera vyjádřil pro ČTK, doporučuji si ho přečíst. Udělám to pochopitelně také.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:27Autor: Pavel
Otázka: dle uvedených informací:stalo se to 5 let po válce.pan Miroslav Dvořáček byl hledaný.navíc do ČSR přišel získávat na úkor státu služby a informace.kdo z nás má právo "dnes" kritizovat a hodnotit konání p.Kundery v r.1950?
Vojtěch Ripka: Pana Dvořáčka považujeme za člověka, který svým bojem proti komunistickému režimu Československém státu naopak věrně pomáhal.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:28Autor: Jarda
Otázka: Kdy zahájíte "bádání" o tunelářích z devadesátých let? Bojíte se ODS?
Vojtěch Ripka: Zákonné vymezení našeho pole bádání sahá do roku 1990.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:28Autor: Lucka
Otázka: Kterého svého díla si vážíte nejvíc? Které je vám nejbližší?
Vojtěch Ripka: Nejsem Milan Kundera.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:30Autor: Lišák
Otázka: ...velmi...velmi prapodivné ale nepřekvapující...vždy se mi zdálo, že pan Kundera pro své přehlížející chování především vůči "rodákům" má jakési, dle mého, iracionální důvody...teď, že by se doskládala mozaika?...stydí se?
Vojtěch Ripka: Velice doufám, že výpověď Milana Kundery do případu vnese nějaké světlo. Podstatně více ovšem stojíme o výpověď pana Dvořáčka, který je hlavní postavou příběhu.
Odpovězeno: 13. 10. | 16:33Autor: kedu
Otázka: Nejde o pomstu Havla za to, že Kundera je slavnější? :-))
Ostatně po převratu získal Havlův team kompromitující spisy na velkou řádku osob....
nemohlo by se tam vyskytovat i jméno Havel?
jen Houšť!
Vojtěch Ripka: Havel v tomto případu nijak nefiguruje. Na roli Milana Kundery přišel autor Adam Hradilek v podstatě náhodou.
Děkuji čtenářům za pozornost a doporučuji internetové stránky Ústavu www.ustr.cz, kde k případu pana Dvořáčka přinášíme detailnější informace. V únoru 2009 bude v Muzeu Hlavního města Prahy otevřena výstava Na frontě studené války, která bude zaměřena také na osudy agentů chodců.
K případu přineseme podrobný odborný materiál přineseme v časopise Paměť a dějiny.
Děkuji za inspirativní otázky a omlouvám se za nezodpovězení zbylých.